Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Nu-ti da sugestii de cod vcds? Da un clic pe campul cu codul si ar trebui sa apara balonul cu sugestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am din pacate. Imi apare doar codul limbii germane.

Nu stiu ce cod s-ar potrivi pentru engleza. Doar cineva care are limba preseta imi poate da varianta de cod si in adaptari sa vad daca o pot testa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ma puteti ajuta si pe mine? :) 

Am RCD 300 cu mp3 si mufa mp3 in torpedou dar din pacate nu merge (am incercat sa apas de 2 ori pe CD dar nu are efect)..

Si ar mai fi ceva, imi puteti spune cum pot activa modulul Donut pe stopuri? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Donuts se activeaza prin codare cu VCDS pe centrala elecrica, citeste un pic si o sa gasesti cum se face.

 

trebuie demontat si vazut daca intr-adevar este legata mufa la HU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat un bec din plafoniera. Nu era cand am cumparat masina.

Am scos mufa de la microfon, am pus-o inapoi si atat. Dupa asta mi-a aparut eroarea. Acum nu stiu daca e cablul sau microfonul dus. Cand scot mufa din el si pun pe vag imi apare ca lipseste. Cand e la locul lui imi apar doar cele 2 erori 385 si 386

 

verifica cablajele pe la unitate.

 

Salut. Ma puteti ajuta si pe mine? :)

Am RCD 300 cu mp3 si mufa mp3 in torpedou dar din pacate nu merge (am incercat sa apas de 2 ori pe CD dar nu are efect)..

Si ar mai fi ceva, imi puteti spune cum pot activa modulul Donut pe stopuri? Multumesc!

 

pt CD - vezi si cum este codat RCD-ul...

 

pt donuts (vorbim despre lampile de pe aripi) , intra pe 09-centrala electrica, la 07- Long coding

Byte 9: Debifati toate casutele sau modificati casuta DEC in cifra 0 (zero)

[Transfer Coding!] 

[Do It!]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de ajutor, in legatura cu HU, o sa postez azi niste poze pentru ca eu am desfacut HU de vreo 6 ori si degeaba, nu inteleg nimic din mufele din spate, iar cablul din torpedou are un traseu ciudat si nu am putut urmari daca este bagat in HU... (PS: am si kit-ul Parrot si banuiesc ca este conectat in loc de mufa jack? Daca este asa, ma pot lipsi de el).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit-ul de BT sa fie in locul Aux ? nu... nu au treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa verific firele sa vad daca sunt ok. Si voi verifica si unitatea de sub scaun sa vad daca e totul ok

Modificat de justyn19k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara faptului ca vad ca ai ceva fire legate pe acolo.... altceva nu se poate intelege din pozele alea....

 

vezi pe diagrama de pe carcasa, ai scris in dreptul mufelor mici - la mufa albastra trebuie sa vina firele de la cablul de Aux.

 

oricum, eu zic ca e cazul sa postam unde trebuie, discutia ta nu are nicio legatura cu procedurile VCDS.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata pe spate. post-124686-0-67887000-1446644655_thumb.

Am "rezolvat-o" pana la urma, mufa de la jack din torpedou este conectata la HU prin mufa albastra post-124686-0-85058100-1446644655_thumb.

 mai ramane de facut doar codarea, sper sa ii dau de cap...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara . Uitandu-ma pe o lista cu proceduri am gasit urmatorul lucru

  Semnalizare spate US style:
 

[select]
[09 – Centr. Elect.]
[07 – Coding]
[Long Coding Helper]
Byte 22: Bifati casuta „Rear Parking Lights as Blinker active(North America)” (bit 6)

[Transfer Coding!]
[Do It!]

Poate sa imi spuna si mie cineva care este efectul vizual pe care il creeaza?(cum se manifesta?) , deoarece nu am vag-com sa incerc si pe internet nu am gasit nimic relevant legat de optiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel, este Donuts, ceea ce vreau eu sa imi fac zilele astea cand pun mana pe un vag-com. 

Pe scurt, pe pozitie ti se aprinde doar cercul exterior, nu si cel interior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, modul standard de semnalizare, pozitie si frana nu este aprinderea "cercului"? Nu vad cum s-ar putea aprinde altfel, dat fiind faptul ca in centru avem: 

- stanga - becul de ceata

- dreapta - becul de marsarier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, modul standard de semnalizare, pozitie si frana nu este aprinderea "cercului"? Nu vad cum s-ar putea aprinde altfel, dat fiind faptul ca in centru avem: 

- stanga - becul de ceata

- dreapta - becul de marsarier

Se stinge pe pozitie centrul (cel care pe frana se aprinde la o intensitate mai mare). Stopul efectiv are 2 cercuri, cel exterior (care are si rol de semnal) si cel interior (care are si rol de stop de frana). Nu vorbesc de Skyline, adaptare ce implica un alt set de inele montate pe becurile de pe haion.

Modificat de Razvanhdd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel, este Donuts, ceea ce vreau eu sa imi fac zilele astea cand pun mana pe un vag-com.

Pe scurt, pe pozitie ti se aprinde doar cercul exterior, nu si cel interior.
Da, donuts - vezi ca am postat chiar zilele astea cum se face
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o cerere de ajutor in cazul RCD 300 cu mufa aux care nu merge.. 

Am activat in vagcom functia de CDC/ipod connection dar tot nu merge... daca apas de 2 ori pe CD imi afiseaza NO CDC...

 

post-124686-0-57405500-1446740473_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa înțeleg ca nu ma poate ajuta nimeni? Nici măcar contra-cost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitrualexander

Salut! Pentru masina din semnatura se poate face update la CAN sau trebuie schimbat? Modelul este: 3C0 907 530 C, 007 0040.

Ma intereseaza pentru montarea unui RCD 510. Ce recomandati intre RCD 510 si RNS 315?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se face update.Depinde ce vrei..magazie cd-uri sau bluethoot integrat navigatie...

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitrualexander

Da, se face update.Depinde ce vrei..magazie cd-uri sau bluethoot integrat navigatie...

Ai idee cu ce interfata se face update-ul? Chestia cu magazia de CD-uri nu e ceva wow. Doar ca la RCD 510 imi place display-ul mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!