Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

svg_gabriel10

Va salut,

Dupa ce am activat "cornering via fog lights" nu am observat nicio problema.

Dupa ce am activat "fog lights off" pe faza lunga nu am observat nicio problema.

Totusi, cu volanul in pozitie 0, daca pun semnal stanga/dreapta mi se aprinde si proiectorul pe durata semnalizarii in directia respectiva. E normal?

Inca ceva, am fost la service sa imi schimbe placutele pe spate si uleiul (long life). Dupa manopera a intrat in meniul  BC sa vad si sa resetez intervalul service si apareau liniute...ok. Am dat Reset si apoi afisa 15000km. A doua zi, iar am dat info la service interval si apareau iau liniute (N/A). Iar am dat reset,acum indica bine. De ce nu a luat din prima resetarea?

Am intrat cu VCDS si nu am gasit cum se modifica intervalul de km la 30.000km. Ma poate ajuta cineva in acest sens?

Cu respect!

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

moshucocoshu

E normal sa se aprinda proiectorul din stanga/dreapta cand pui semnal stanga/dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Dupa ce am activat "cornering via fog lights" nu am observat nicio problema.

Dupa ce am activat "fog lights off" pe faza lunga nu am observat nicio problema.

Totusi, cu volanul in pozitie 0, daca pun semnal stanga/dreapta mi se aprinde si proiectorul pe durata semnalizarii in directia respectiva. E normal?

 

Si la faza asta ai si faza scurta aprinsa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Dupa ce am activat "cornering via fog lights" nu am observat nicio problema.

Dupa ce am activat "fog lights off" pe faza lunga nu am observat nicio problema.

Totusi, cu volanul in pozitie 0, daca pun semnal stanga/dreapta mi se aprinde si proiectorul pe durata semnalizarii in directia respectiva. E normal?

Inca ceva, am fost la service sa imi schimbe placutele pe spate si uleiul (long life). Dupa manopera a intrat in meniul  BC sa vad si sa resetez intervalul service si apareau liniute...ok. Am dat Reset si apoi afisa 15000km. A doua zi, iar am dat info la service interval si apareau iau liniute (N/A). Iar am dat reset,acum indica bine. De ce nu a luat din prima resetarea?

Am intrat cu VCDS si nu am gasit cum se modifica intervalul de km la 30.000km. Ma poate ajuta cineva in acest sens?

Cu respect!

da, este normal

 

pentru problema cu modificarea intervalului service - foloseste functia Search - am postat de multe ori cum se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

@Al Bundy, tin mereu comutatorul de lumini pe faza scurta, de cand am cumparat masina. Multi folosesc pozitia auto, dar eu nu ma sperii de factura la curent.

@Florin, dar in urma careia din cele doua codari se aprinde proiectorul pe semnalizare?

Legat de intervalul service am citit, dar la adaptation nu pot seta decat avertismentul pe display sa apara sau nu... si calitatea uleiului (poor oil / good oil). Aveam setat "poor oil" si l-am dat pe "good oil", atat.

Va multumesc pentru raspunsuri!

 

Daca tot suntem la subiect, mentionez ca am incercat codarea cu "mirror down" pe marsarier (chiar daca scrie wagon only) pentru ca unii de pe forum au zis ca le merge cu comutatorul pe oglinda dreapta. NU merge.

Am activat "rain closing" (avand senzor de ploaie) dar NU merge. Trebuie sa fie maneta de stergatoare pe senzor cand incerc manevra de inchidere a masinii cu geamurile deschise, ori chiar nu merge?

Cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiector aprins pe semnalizare este de la cornering .

 

LA rain closing trebuie activat atat pe confort cat si pe senzorul de ploaie, subsistem din centrala electrica/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Multumesc Al Bundy! Cel mai probabil sambata am timp sa completez operatiunea si revin cu rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce codezi rain closing - inchizi masina (incuiat) si astepti minim 1 minut pana faci test ca sa vezi daca iti functiineaza codarea .

Spor la treaba !

edit: functioneaza *

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

@Florin, dar in urma careia din cele doua codari se aprinde proiectorul pe semnalizare?

Legat de intervalul service am citit, dar la adaptation nu pot seta decat avertismentul pe display sa apara sau nu... si calitatea uleiului (poor oil / good oil). Aveam setat "poor oil" si l-am dat pe "good oil", atat.

Va multumesc pentru raspunsuri!

 

Daca tot suntem la subiect, mentionez ca am incercat codarea cu "mirror down" pe marsarier (chiar daca scrie wagon only) pentru ca unii de pe forum au zis ca le merge cu comutatorul pe oglinda dreapta. NU merge.

Am activat "rain closing" (avand senzor de ploaie) dar NU merge. Trebuie sa fie maneta de stergatoare pe senzor cand incerc manevra de inchidere a masinii cu geamurile deschise, ori chiar nu merge?

Cu respect!

 

1. proiectorul se aprinde la semnal, de la activara functiei cornering.

2. se seteaza din 17-Instrumente, la adaptari 

 

3. mirror down - schimba si motorasul din oglinda.. trage firele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu-i trebuie si scaune cu memorie pt mirror down ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu - ii trebuie calculator de usa care sa suporte functia - vedem daca are sau nu, unul compatibil - inlocuieste motorasul de la oglinda, cableaza masina, codeaza - si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.Se codeaza controlerul de usa ca si cum ar avea scaune cu memorie chia daca nu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca controlerul de usa este max, daca este MIN nu are pinii chiar daca accepta codarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact - se vede in scanare sau fizic ... codul, pinii.

 

oricum, avand in vedere ca impune mai multe modificari hardware - inlocuire componente, e posibil sa nu-l intereseze pe gabriel.... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce motoras trebuie cumparat? Ce altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul din oglinda.Cod 3D0959578C.In plus trebuie vazut ce controler ai in usa.Nu toate suporta functia mirror down.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce motoras trebuie cumparat? Ce altceva?

 

verifica intai ce ai pe masina, incearca sa activezi la tine si vezi daca merge - a ta este model mai nou... e posibil sa mearga cu ce ai acum pe masina - verifica intai,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat functia mirror down, am activat-o si am pus selectat R. Dar nu s-a intamplat nimica...poate nu am facut setarea corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa postezi sa vedem ce calculator de usa ai....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu se va intampla pana nu tragi si firele aferente + schimbare de motoras.

 

L.E. la mine a mers, si este din 2009.....ma indoiesc la el sa nu mearga.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cine, la sahara ? vezi ca la el este 2011 - si are calculator nou de usa, etc.. asa ca, pana nu verifici, nu stii ce are - am intalnit cazuri fericite, la modelele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta spun....la mine a mers cu acelasi calculator - am schimbat doar motorasul din oglinda si am tras firele.

a lui fiind din 2011, mai mult ca sigur suporta, insa pana nu schimba motorasul si trage firele, degeaba a facut codarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10
 Va salut,

M-ati facut sa scot laptopul de la naftalina pentru un log :)) Adevarul e ca timpul este cel mai mare dusman al meu si ma bag la schimbatul motorasului, daca doar asta e necesar. Eu am echipare de 2010 pe masina, deci ma astept sa fie ok calculatorul.

Ia sa vedem...vesti bune!?

 

Address 52: Door Elect, Pass.        Labels: 1K0-959-702-MIN3.lbl

   Part No SW: 1K0 959 702 AR    HW: 1K0 959 792 N

   Component: J387  TUER-SG BT    1501  

   Revision: 72009005    Serial number: 00000889099016

   Coding: 0000180

   Shop #: WSC 00028 028 00001

   VCID: 7F071BBC2E03BDE6ED9-802A


 

Address 19: CAN Gateway        Labels: 3C0-907-530-V3.clb

   Part No SW: 3C0 907 530 L    HW: 3C0 907 951 

   Component: J533__Gateway   H13 0152  

   Revision:   H13       Serial number: 3300P09A140704

   Coding: F9807F06000202001002

   Shop #: WSC 00028 028 00001

   VCID: 2A511AE88501E84EEA7-807F

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul usa e ok,Trebuie motorasul din oglinda,confectionat cablajul,montat si facute adaptarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAlc usa MIN nu MAX, cum sa fie OK ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!