Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Da, tot timpul scad km sau cresc, pana service in functie de cum e exploatata masina. Eu nici odata nu am ajuns la 30k.

La primul schimb, dupa 2 saptamani a calculat 24k, apoi la cateva zile a aratat 19k si iar la cateva zile a crescut la 22k si acolo s-a stabilizat.

La al doilea schimb- 14k.

La al treilea 16k.

La schimbul 3 am resetat de 2 ori, am crezut ca am belit eu setarile, a calculat 14.800, dupa ce am mai resetat inca o data a calculat 16k.

Dupa mine e destul de sigur flexibilul.

A si inca o chestie, filtrul de aer si polen eu le schimb primavara si toamna, nu astept service-ul.

Filtru de ulei aleg ceva care cica "e mai bun" si oloiul are LongLife 3, personal am comparat specificatiile la cateva marci, si dupa cateva discutii cu importatorul: unde fabrica, unde se ambaleaza, etc, am ramas la o marca.

Procedura e foarte simpla, in 17 -Instruments, apoi in adaptari se cauta si se modifica:

- ESI: Coding of Service Interval Extension (SIE)-Status ESI or SID ESI or SID on

- ESI: Coding of Service Interval Extension (SIE)-Selection of ESI or SID Extended Service Intervals (ESI)

- ESI: Coding of Service Interval Extension (SIE)-Oil level Oil level evaluation

- ESI: Coding of Service Interval Extension (SIE)-Oil quality good oil quality

- ESI: Resetting ESI Reset

Modificat de humerg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, mi-am schimbat haionul la masina din semnatura si acuma mi-l vede tot deschis chiar daca el este inchis si functioneaza perfect inchizatoarea. Trebuie facuta ceva codare ca are o alta inchizatoare ?? Haionul l-am luat din dezmembrari dotat complet pentru ca l-am vrut pe culoare si cu toate plasticile originale, cele vechi fiind crapate. Va multumesc anticipat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e nici-o codare. Schimba broasca de pe haionul nou cu a ta de pe cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, daca activez "anulare bec ars" si folosesc leduri fara canbus imi vor functiona de exemplu pe pozitii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. Ca nu poti anula detectia de bec ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

procedura vag sau improvizatie ???

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor . Nu am gasit topicul cu erori si imi cer scuze ca postez aici . La un passat din semnatura acum 2 saptamani mi-a aparut eroarea in bord cu abs esp si parcare dupa ce am scanat mi-a aparut eroarea cu semnal intermitent la senzorul G45 din dreapta fata . Dupa ce l-am schimbat aceleasi erori si cineva mi-a spus ca  posibil sa fie cablajul stie cineva cum il pot verifica sau ce pot sa ii fac ? O sa postez si scanarile sa fie mai usor . Multumesc frumos 

Address 53: Parking Brake        Labels: 3C0-907-801-53.clb
   Part No SW: 3C0 907 801 B    HW: 3C0 907 801 B
   Component: EPB  VC8HC001   013 0001  
   Revision:   013       
   Coding: 0000012
   Shop #: WSC 05311 000 00000
   VCID: 21490306F869E716BBD-8074
 
1 Fault Found:
01316 - ABS Control Module 
            013 - Check DTC Memory - MIL ON
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 11101101
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 98
                    Reset counter: 43
                    Mileage: 189768 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 13:03:26
 
             Freeze Frame:
                    Voltage: 12.42 V
                    Count: 236
Address 03: ABS Brakes        Labels: 3C0-614-095-C2.clb
   Part No SW: 3C0 614 095 Q    HW: 3C0 614 095 Q
   Component: ESP 440 C2     H015 0003  
   Revision:  H015       Serial number: 0658047387
   Coding: 0013602
   Shop #: WSC 01089 210 97503
   VCID: 306FF642A3835E9E243-8065
 
1 Fault Found:
00285 - ABS Wheel Speed Sensor; Front Right (G45) 
            008 - Implausible Signal - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00101000
                    Fault Priority: 1
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 42
                    Mileage: 189775 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 13:00:46
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geoland

Din ce inteleg eu din clip e ca omu nu a codat nimic noi pe masina ci pur si simplu a inlocuit mufele de pe faza scurta pe faza lunga amandoua avand acelasi soclu: h7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da este posibil,F l o r i n spunea ca faza lunga nu se poate activa ca DRL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e adevarat. E testat de noi toti asta.

Se fac modificari de astea.

Eu am vazut la un moment dat un clip unde niste nebuni au taiat efectiv cablurile si au inlocuit fizic semnalizarea cu pozitia. Ambele cu becuri galbene indeplineau functiile fara probleme. Adica semnaliza langa far si aprinse pozitiile gen sua style cum se face acu pe semnalizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am vazut si eu :lol: :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, daca activez "anulare bec ars" si folosesc leduri fara canbus imi vor functiona de exemplu pe pozitii ?

 

nu, nu o sa mearga..... anularea diagnozei pe becul respectiv, nu face decat sa nu iti apara eroarea la contact - cand aprinzi pozitia, iti apare eroare si iti stinge becul

 

procedura vag sau improvizatie ???

 

 

... sau modul adaugat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anularea de bec ars se poate face doar la g6 si o2 fl, passat b7, etc, adica astea mai noi ce au bcm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ieri am mai incercat cu procedura de activara DRL-uri pe proiectoare(pe bec halogen)... problema mea este ca nu mai am pozitie la masina mai exact cand mut comutatorul de lumini pe pozitie tot DRL-urile raman aprinse

Modificat de geoland87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este procedura de adaptare clapeta acceleratie la un 2.0tfsi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 [01-Engine]> [10-Adaptation]>[canal-00]>[save val. 00]
[01-Engine]>[basic settings]>[Grup 060]>GO!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare... detin si eu un passat b6 din 2009 si recent am achizitionat o navigatie care spune ca ar afisa si valorile climei de pe masina...dar nu le afisaza...trebuie sa activez ceva pe vag com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu una modelul de CC (sau B6 - 2010) sau de Passat B7....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe vechiul aparat imi arata..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe vechiul aparat imi arata..

 

pune o poza sa vad ce unitate de clima ai... daca o ai pe cea cu doua butoane... da, iti va arata.

 

firmware - trebuia sa mearga ... nu sunt unitati RNS X10, X15, care sa nu stie de climatronic - daca acesta este compatibil cu aceasta functie....

 

incearca eventual sa resetezi RNS-ul

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum vad.. este una cu android

 


post-143814-0-08311900-1415360489_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge cu unitatea aia de climatronic, din pacate - nu stie sa afiseze pe RNS-ul de care vb. 

 

Ma mir ca iti afisa pe unitatea chinezeasca,.... eu nu am mai vazut pana acum, asa ceva.... 

 

oricum, ca sa iti afiseze, trebuie sa inlocuiesti unitatea de la climatronic, cu una dintre cele care ti-am scris mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci trebuie schimbata doar unitate nu trebuie sa mai iau si alceva?o sa incerc sa caut ceva la schimb poate reusesc.multumesc frumos pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!