Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Ai codat sirena ? Vezi sa nu cumva sa fi salvat ceva gresit in long code.

da sirena este codata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna colegi... un mic ajutor!?

Mi-am activat footwell lights as ambiental lighting. Problema e urmatoarea: atunci cand din BC modific intensitatea luminii la footwell lights mi-o modifica doar cand deschid portiera apoi inchinzand-o revine la intensitate maxima, iar in mers in afara oraselor e obositor. Ma intereseaza daca pot inversa in felul urmator: sa pot modifica intensitatea luminii la footwell lights atunci cand merg iar cand deschid portiera sa lumineze 100%, cum au colegii pe golf 6. Mentionez ca nu am " Footwell Lights with Terminal 58d active" ca la ei.

Masina este un passat hightline 2009.

Stima!

Modificat de Sebastyan. G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu eu, din BC poti modifica doar intensitatea cand e usa deschisa.

in timpul mersului (ca ambient) doar din vag com poti seta intensitatea.

 

daca nu e asa, rog cineva sa ne lumineze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intensitatea din timpul mersului se modifică din potențiometrul blocului de lumini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa explici mai clar cum setez din potentiometrul blocului de lumini!?

Si unde e ala?

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cel de langa reglaj faruri pe inaltime.

Care face dimming la lumina din bord si restu. Intre blocul de lumini si bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e ala nu ma ajuta ca imi slabeste intensitatea luminii la bord si oricum nu ma aajuta, nu functioneaza... :(

Trebuie sa existe o cale de inversare!?

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, alte variante nu exista la B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pt feedback!

Multumesc mult pt feedback!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intensiatatea din timpul mersului se modifica DOAR din potentiometrul despre care ti-am spus. Alte rezolvari nu sunt. De mers, merge foarte bine, eu o folosesc pe intensitate foarte scazuta in timpul mersului. Ceasurile oricum se vad foarte bine si cu intensitate scazuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca s-a discutat si nu am gasit eu. Cum ati codat la B6 pentru "footwell ligths as ambiental light"?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e pe passat 2009: intri in 09 central electic, coding, long coding, byte 16 si bifezi casuta de jos bit 7.

Pun o poza

Bafta!

post-84603-0-45194600-1405354847_thumb.j

Modificat de Sebastyan. G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. O sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna vreau sa stiu daca stiti pe cineva care face resoftare cu soft original pentru Ecu motor si anume 2.0l 140ch cod motor bmp an 2006.

Am facut dpf of iar apoi am cumparat alt dpf si am reinstalat softul.Din cate am auzit la modelul Bmp apar probleme daca ai atins softul original.Cum masina are 0 erori dar se tot aprinde martorul dpf ar putea fi softul de vina.(cei de la Vw au incercat o regenerare in mers si filtrul nu se goleste ci dinpotriva se incarca si au spus ca ei cred ca ar fi "dat peste cap "Ecu )

Deci caut pe cineva 100% profesionist in acest lucru.Ajung in Timisoara pe 25 iulie si as fi dispus sa platesc f bine daca acea persoana poate veni in Timisoara sa rezolve problema de mai sus.

Multumesc

Modificat de crisbmp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salt cristibm.

 

Din cele descrise de tine, se pare ca modificarea de DPF pe masina s-a facut incorect, faptul ca nu "vezi" nici un mesaj de erare este datorat faptului ca odata cu modificarile in cauza s-au sters si tabelele de error code din ECU , partial sau complet, ECU nu va raporta erori desi ele exista.

 

In alta ordine de idei, pare a fi consecinta folosirii unui software automat pentru modificare DPF, aspect care nu este deloc indicat tomai pentru a evita situatile in cauza, este indicat ca modificarile se faca manual.

 

Pentru rezolvarea situatiei, masina se va face cu ECU dat jos de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,am inteles dar dupa ce il dau jos (ecu)ce fac cu el?

Nu as vrea sa se plimbe prin tara,vreau sa rezolv repede problema softului sa am timp sa fac si eventualele reparatii la motor daca este cazul.

Ca sa stiti eu am mers la service pt schimbat ax cu came si am ajuns sa mi duc masina in Romania pe platforma din cauza unor incompetenti.

Daca aveti acel soft si santeti dispus sa va deplasati va rog sa lasati un mesaj privat cu nr dumneavoastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si trimite si se face

Nu e neaparat nevoie sa vina cineva la masina

Ideal asa ar fi , dar nu se poate deplasa toata lumea la masina

In fine , era alt topic deschis - despre dpf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aduc masina in Timisoara pe data de 25 daca nu reusesc sa gasesc pe cineva sa vina la masina vom lua legatura si il trimit prin curier.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti face un update de soft la reprezentanta.In Ro costa 200 ron.Afara poate costa mai putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit si se poate face la reprezentanta,doar trebuie data o declaratie pe proprie raspundere ,pentru ca in timpul update ului,daca softul nu este original ,se poate strica calculatorul.

Deoarece nu sant sigur de softul care sa instalat,vreau sa instalez unul si apoi sa merg pentru update la rep.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut as dori si eu,daca se poate, un ajutor in ceea ce priveste activarea functiei rain closing pe un passat break,diesel,1.6,din 2010. Mentionez ca pe display imi apare functia activa,sensorul de ploaie functioneza,am activat functia confort din meniul 46 si totusi nu ridica geamurile. Daca are cineva vreo idee ar fi binevenit.

Modificat de radu_comi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe senzorul de lumini, ai verificat sa nu ai bifat la inactiv si sa ai bifat la activ ?

 

undeva ti-a scapat ceva......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit si se poate face la reprezentanta,doar trebuie data o declaratie pe proprie raspundere ,pentru ca in timpul update ului,daca softul nu este original ,se poate strica calculatorul.

Deoarece nu sant sigur de softul care sa instalat,vreau sa instalez unul si apoi sa merg pentru update la rep.

Am facut eu update de soft ECU la Avia Militari (in Bucuresti), a costat 80 de lei. Fara nicio declaratie pe proprie raspundere. In banii astia a mai intrat si un alt update, pentru firmware-ul tastaturii culisante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de lumini funcționează. Maine dimineaţa am sa mai verific o data. Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat,era activata functia doar ca pentru a o verifica trebuie asteptat circa 10 minute dupa ce s-au inchis toate portierele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!