Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

marinesq_iulian

Ceasul pt kilometraj este gradat in km sau in mile?

Ca ma gandesc ca la noi fiind in km, nu arata tot in km.

(Este doar o presupunere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geo, fa un efort si explica cum trebuie, cap coada...... eventual fa o poza... face cat 1000 de cuvinte...cateodata.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu Masina unui prieten Passat 2006 bkp adus din Germania,pe maxidot cand Masina era in mișcare arată km la ora (kilometri)post-114028-14043816242478_thumb.jpg Unde la mine scrie 155555 km totali si scuze daca cate odată nu ma dac înțeles,poate nu explic bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum e perfect... bravo.

 

am inteles, nu am mai vazut asta.... dar nu e un lucru urat - din contra - cred ca multi ar vrea sa le fie afisata viteza digital, la bordurile vechi - cele cu rosu/albastru.

 

trebuie verificat in codari, ce are are activat pe acolo....si vazut si in setarile MFD-ului. Nu imi aduc aminte de astfel de optiune, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am impresia ca daca instrumentele sunt cu mph (sper sa nu vorbesc prostii, si nu stiu daca doar mfd sau si ceasurile trebuie sa foloseasca mph) iti arata digital kmph. si invers. parca s-a discutat mai demult traba asta, dar nu gasesc acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Geo. Acolo, la mine, unde tie iti afiseaza km totali, in miscare, imi afiseaza electronic viteza in mph. Asa era.. Ma gandesc ca daca ai bordul in mph, acolo automat iti va arata invers, in kmph.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In August caut instrument cluster alb roșu,asa imi arată temperatura ulei si viteza :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand aparat pe 00 se va schimba nr total de km in mph. Nu se va afisa in kmh! Este o optiune pentru situatiile in care se circula intr-o tara unde limitele de viteza sunt in mph. Sunt tari unde afisarea in ambele unitati este obligatorie.

VW a vrut sa acopere aceste cerinte si a facut aceasta posibilitate de a schimba informatiile.

Pentru a reveni la setarea initiala se repeta procedura initiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am impresia ca daca instrumentele sunt cu mph (sper sa nu vorbesc prostii, si nu stiu daca doar mfd sau si ceasurile trebuie sa foloseasca mph) iti arata digital kmph. si invers. parca s-a discutat mai demult traba asta, dar nu gasesc acum.

 

 

. Ma gandesc ca daca ai bordul in mph, acolo automat iti va arata invers, in kmph.

 

asa este... doar ca nu am citit nicaieri ca e vb de un ceas in mile.... a scris asta si am ratat-o ?

 

In August caut instrument cluster alb roșu,asa imi arată temperatura ulei si viteza :D

 

nu toate au temperatura de ulei.... numai anumite versiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am impresia ca daca instrumentele sunt cu mph (sper sa nu vorbesc prostii, si nu stiu daca doar mfd sau si ceasurile trebuie sa foloseasca mph) iti arata digital kmph. si invers. parca s-a discutat mai demult traba asta, dar nu gasesc acum.

. Ma gandesc ca daca ai bordul in mph, acolo automat iti va arata invers, in kmph.

asa este... doar ca nu am citit nicaieri ca e vb de un ceas in mile.... a scris asta si am ratat-o ?

In August caut instrument cluster alb roșu,asa imi arată temperatura ulei si viteza :D

nu toate au temperatura de ulei.... numai anumite versiuni.

te rog imi poti spune ce versiuni afiseaza ulei si km/H,asa stiu ce trebuie sa caut,multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine afiseaza in mers viteza in mph..si pe loc apar km totali..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastyan. G

Buna seara! ma puteti ajuta sa scap de urmatoarele erori pe un passat 2009:

 

02071 - Local Databus
            004 - No Signal/Communication - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100100
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 3
                    Reset counter: 32
                    Mileage: 214654 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2057.14.09
                    Time: 15:49:00

             Freeze Frame:
                        OFF
                    Voltage: 12.40 V
                        OFF
                        ON
                        OFF
                        OFF
                        OFF

 

01520 - Rain and Light Recognition Sensor (G397)
            004 - No Signal/Communication - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100100
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 13
                    Reset counter: 46
                    Mileage: 214329 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2057.14.03
                    Time: 13:52:00

             Freeze Frame:
                        OFF
                    Voltage: 12.75 V
                        OFF
                        OFF
                        OFF
                        OFF
                        OFF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu ai respectivii senzori..ii dezactivezi pur si simplu. Uita-te in logs si vezi ce codari ai facut !

Modificat de Soferasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastyan. G

Pai am senzor de ploaie si lumina iar cel de local data bus ce este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu. Am mai intalnit aceasta eroare la un prieten. Am scos borna am asteptat un minut si am conectat-o inapoi. Surpriza, eroarea a disparut. Acum nu stiu ce sa zic. Uite ce zice pe ross-tech:

02071 - Local Databus: No Signal/Communication

Possible Symptoms

Control Modules connected to Local Databus not functioning

Possible Causes

Wiring/Connectors from/to Control Modules in Local Databus faulty

Control Module in Local Databus faulty

Possible Solutions

Check/Repair Wiring/Connectors from/to Control Modules in Local Databus

Check/Replace Control Module in Local Databus

Special Notes

When found in Combination with 00153, check special notes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastyan. G

Faza este ca nu vad nici un simptom nicaieri senzorii de ploaie si lumina functioneaza perfect... iar control module sau local data bus se refera la centrala electrica sau la calculatorul de confort???

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea 02071 se refera la centrala electrica

Modificat de Soferasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauza este activarea rain closing-ului ptr geamuri/trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastyan. G

Pai mi-am activat rain closing-ul pt geamuri si trapa... ce as putea sa fac in legatura cu erorile??? Si ce treaba are rain closingu' cu local data bus? Prea multe functii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinesq_iulian

Din cate am citit eu ca sa mearga rain closing-ul si sa se inchida geamurile trebuie sa debifezi senzorul, sa-l faci inactiv.

Odata ce l-ai facut inactiv, el va aparea ca si eroare dar functia va merge perfect. (Ma refer la a doua eroare postata de tine).

Daca il bifezi si il faci activ, nu ti se vor mai inchide geamurile dar iti va disparea eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TAmpenie mai mare nu am auzit. Daca il debifezi nu mai merge deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastyan. G

Treaba e in felul urmator eroarea nu a aparut exact dupa activarea rain closing-ului ci dupa aprox 2 luni. La fel si prima eroare cu local data bus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e o problema, stai linistit. E de la senzorul de lumina - din pacate, la toate se intampla asa.

 

este o problema de comunicatie, nu are legatura cu numarul functiilor activate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastyan. G

Am vazut pe okazii senzor de lumina si ploaie la 100 ron originale iar daca le schimb nu va mai aparea??

Multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa apara si daca il schimbi. Daca ai functia activa, ea se dezactiveaza in 24 ore chiar daca nu ploua, posibil si de aici pierderea de comu nicatie. La reprezentanta solutia este recodarea centralei cu acelasi cod (ceea ce VCDS nu poate, decat daca modifici ceva si apoi revii la cel initial).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!