Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Dar daca inainte a mers si doar dupa ce am schimbat modulul Bluetooth si am facut ceva setari dar am revenit la cele de fabrica si nu mai merge, atunci cum de acuma nu mai vrea sa comunice daca inainte funcționa perfect?

Daca as schimba doar calculatorul de coloana cu altul care ar putea sa comunice cu volanul astfel încât sa mearga si butonul, se poate așa ceva?

L.E. oare cu o resoftare a ceasurilor de bord nu s-ar putea remedii problema si sa fie ca si la început? Toate piesele de pe masina așa au venit din fabrica volanul cu 8 butoane si ceasurile de bord model nou, eu nu am facut nicio înlocuire sau schimbare.

Modificat de sinn3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit sa îmi pun și eu lumini sub oglinzi și becuri în usi. Deocamdată numai la ușile din fata am reușit. Pinii la masina din semnătura sunt pt plus 1 și pt minus 2. La ușile din spate nu am reușit încă sa găsesc pinii pentru becuri. Din câte am citit am înțeles că dacă am mufa cu 18 pini nu merge. Trebuie sa trag un fir din stâlpul ușii. O sa desfac pe acolo când am mai mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru anul tau de fabricatie, cablarea in spate este facuta doar pana in priza de pe stalp. De acolo trebuie sa tragi fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc mult. O sa mă apuc luni de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: cum e posibil ca la o citire a km. cu vagcom 704 sa imi atate 131k si cu VCDS 11 sa fie 140k. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar, cum se citesc km? Am gasit cateva indicatii prin topic, dar efectiv nu am reusit..se pare ca nu am inteles exact cum se face :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silviu_catalin

buna seara as vrea sa dezactivez daca se poate iluminarea la gradatii si sa ramana numai acele luminate . daca se poate binenteles 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca e posibil dar pe care sa o cred ca e reala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu cu cititul KM, la benzinare de exemplu nu merge. Doar la TDI, si alea PD...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La benzinare - nu merge.

 

La Tdi - doar cele cu EDC15 si 16 - dar cele care au functia implementata... nu merg toate.... si oricum, sunt o gramada care ii au si pe aia modificati.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e Tdi PD. M-a bagat in ceata. Cu 704 era aproape exact cu ce e in cluster. Se incadra in cei 5%. Dar acum sunt 9000 diferenta si nu inteleg de ce.

Florin Help !!!

Modificat de teo0605
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine, e in grafic.... diferentele apar din cauza modului diferit de stocare a informatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de ajutor. Daca e in grafic, e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Chiar, cum se citesc km? Am gasit cateva indicatii prin topic, dar efectiv nu am reusit..se pare ca nu am inteles exact cum se face :D

 

Poftim procedura aici http://www.ross-tech.com/vcds/tour/EDC-15-Mileage.html

 

 

Ori sunt eu n00b, ori vcds-ul meu (805.0 release) nu vede EDC ala in modulul engine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi nu in engina ci in functiile speciale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Chiar, cum se citesc km? Am gasit cateva indicatii prin topic, dar efectiv nu am reusit..se pare ca nu am inteles exact cum se face :D

 

Poftim procedura aici http://www.ross-tech.com/vcds/tour/EDC-15-Mileage.html

 

 

Ori sunt eu n00b, ori vcds-ul meu (805.0 release) nu vede EDC ala in modulul engine.

 

 

 

Adica in application

 

corect.... illusion, nu ai citit ce scrie in procedura.... in primul rand scrie clar, in ecranul application.... http://www.ross-tech.com/vcds/tour/applications_screen.html

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Sper sa nu pun o intrebare stupida...dar cum pot afla ce EDC am?

Se pot citi km si cu un VAG 11.11.3?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edc17 , nu poti citi km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca, poate, repet o intrebare care s-a mai pus insa nu am reusit sa gasesc nimic concludent! Posibilitatea de a seta "Speed warning" se poate activa/dezactica prin VCDS? Imi aparea pe BC, era setata la 55kmph, insa acu a disparut! Intre timp am scos bateria de pe masina si, din cate stiu eu, nu am facut altceva cu VCDS-ul decat sa activez inchidere/deschidere geamuri+trapa din telecomanda. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se seteaza din iC direct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna iC? Dupa cum ziceam, prin meniurile din MFD nu-mi (mai) apare optiunea "Speed warning"! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!