Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare. As vrea sa imi apara in bord Service Now la 10.000 Km in loc de 15.000 Km. Am dat pe Resetare SRI si nu imi accepta. Spune sa ma duc pe instrumente canalul 17, apoi pe adaptari canalul 10 si apoi sa aleg eu de la ESI Reset. Am gasit unde scrie 15.000 la distanta minima de servisare si am pus 10.000. Modulul a acceptat valoarea dar cand dau la Service -> Info imi apare --- km or --- days. Cum fac sa imi apara 10.000 km or 365 days cand dau reset la intervalul service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intervalul de 10.000 il setezi trecand 100 in loc 150 in casuta respectiva. Pentru a reseta folosind SRI reset dipa ce i-ai dat do it selectezi de sus ce anume vrei sa resetezi. Pentru a-ti arata km ramasi pana la service in loc de --- va trebui sa mergi cu masina sau sa treaca ceva zile-nu se modifica asa live.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La el am impresia ca se face numai din ESI.

In rest ai dreptate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. La mine se poate modifica din ESI. O sa incerc varianta asta spusa de voi sa vedem daca reuseste. Rog un coleg daca a reusit sa faca aceasta modificare sa imi spuna si mie daca reusit. Mersi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am modificat la mine parca la 120 (12.000).

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La CR-uri NU se poate reseta intervalul din SRI. De fapt, de acolo nu se poate face nimic.

Soferasu, tu ai modificat ok. Ai rabdare vreo 100-200 km si o sa-ti apara ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A modificat ok , dar nu intelegi ca el vrea in loc de 15000 sa fie 10000?

Citeste mai sus intai ... i-am spus ca merge ! Si merge !

El are UDS

VEzi aici procedura CLICK


Daca era nevoie doar de reset o putea face si asa : CLICK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca tu ar trebui sa citesti cu atentie ce am zis... :) Si sa te mai uiti si la masinile din semnaturile lui Soferasul si a mea...

 

Eu spuneam ca la CR-uri nu merge butonul SRI Reset, lucru remarcat, de altfel, si de el. Altfel, eu n-am zis despre nimic altceva ca n-ar merge...

 

Pentru modificarea intervalului, el a procedat corect. Se modifica:

- ESI: max value km/ din 30000 in 10.000

- ESI min value din 15.000 in 10.000

 

Iar daca la info ii apare "---" nu trebuie decat sa mai astepte vreo 100-200 km si o sa-i apara corect cati km mai are pana la service

 

P.S. Linkul dat de tine de la rosstech nu cred ca este corect pentru masina sa. Corect este cum am scris mai sus. SID nu cred ca se poate modifica la masina lui

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inainte sa ii spui tu ca nu merge , tocmai ii relatasem eu asta in postul 3164 


Merge setat si intervalul


Eu i-am pus link informativ , cu ESI si Resetare din bord , doar atat


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Dar eu nu te-am contrazis in niciun fel. I-am confirmat lui doar ca a facut ce trebuie (desi nu stiu daca a modificat si intervalul maxim, ceea ce e cel mai important) si i-am spus ca acele liniute nu trebuie sa-l ingrijoreze. Asa imi apar si mie in primele cateva sute de km de la resetarea intervalului.

Eu m-am chinuit mult cu modificarea din fix in flexibil, dupa ce am resetat din CB, astfel trecand pe fix din felxibil. Chair daca VCDS-ul si VAS-ul imi arata ca as fi pe flexibil, intotdeauna km ramasi pana la revizie reprezinta o simpla scadere din 30.000 a km parcuri de la revizie. Sper ca am fost suficient de clar cu ceea ce vreu sa spun... Sarbatorile astea par fara sfarsit...  :)

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fost Valentin , nu interpreta nicicum .

Asa e , nu trebuie sa il ingrijoreze , ba chiar sa il faca fericit - ca i se reseteaza serviceul


:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Poate cineva sa posteze procedura de modificare a SRI-ului din 15000 / 365 zile in 10000 / 365 zile .

Eu am un BKP din 2007 dar am IC-ul nou color din 2011 .

Multumesc,

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu scrie putin mai sus? Incearca asa si daca nu merge cautam altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am si eu o problema si sper sa se poata rezolva din codari. la temporizare stergatoare, dupa ce stropesc parbrizul merg stergatoarele de 3 ori. Dupa cateva secunde stergatorul mai merge 1 data si muradeste iar parbrizul. Se poate anula stergerea suplimentara, sa mearga stergatoarele doar la stropire? E enervant sa tot murdareasca parbrizul cu acea stergere suplimentara, cand parbrizul e uscat si cu doar cativa stropi de "sare".

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinesq_iulian

Salut baieti

Am si eu doua nelamuriri:

1. De ce nu pot folosi versiunea VCDS 12.12.0? Mie imi merge doar 12.10.0 BETA.

Fiind Beta ma gandesc ca nu este completa sau ca nu o poti folosi la capacitatea unei versiuni complete.

2. Cum apare atunci cand scanezi o masina careia i-au fost dati km inapoi, sau umblat la km?

Intreb in ideea ca la mine la masina cand verific km imi apar in program....la alte masini nu mi-au aparut km dar a aparut o eroare si nu-mi dadea voie sa vad nimic.

Ar fi perfect daca ati putea sa postati un print screen cu ce ar trebuii sa apara la modificarea de km.

Multumesc.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate rezolva - dezactiveaza tear drop

 

Pe 09: Central Electronics

intra pe Coding

coboara meniul Wischer


Intra pe long coding helper. La byte 1 and deselecteaza the tear-drop box -

 

Do it.



 


iulian, vorbim despre o interfata originala ?

 

km reali - doar la diesel - cu EDC 15-16 - ai optiune pentru asta, dar nu e garantat ca sunt reali....

 

la scanare - doar sa nu fie sterse erorile inainte sa fie dat km inapoi..... si cand scanezi tu sa gaseti o eroare stocata la 150,000 km... si masina sa aibe 70.000 km pe bord....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am si eu o problema si sper sa se poata rezolva din codari. la temporizare stergatoare, dupa ce stropesc parbrizul merg stergatoarele de 3 ori. Dupa cateva secunde stergatorul mai merge 1 data si muradeste iar parbrizul.

 

Solutia ti-a furnizat-o Florin, insa cred ca nu stropesti cu suficient lichid de parbriz cand stergi geamurile, altfel ultima declansare de stergator nu te-ar deranja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinesq_iulian

Nu stiu Florin cat de originala este interfata...este cumparata de la cineva. Programul mi l-a dat pe cd, dar l-am si descarcat de pe site-ul oficial. Cum verific cat de original este?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste numai softul de pe cd. In mod cert este clona. Cat a costat?

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinesq_iulian

In jur de 150 lei...pe cd am versiunea 11 si ceva, 12.10.0 si 12.12.0 dar cu 12.12.0 nu merge....doar cu celelalte doua

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clona.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema si nu stiu cum sa fac. Am un passat din 2010 cu xenon de fabrica. Am vrut sa activez DRL dar sa mearga numai pe becurile de pozitie. Am inteles ca trebuie activat drl scandinav , apoi via proiectoare si dai la proiectoare valoare 0. Totul bine pana aici si totul functioneaza doar ca in momentul cand virez se aprind luminile de viraj din far...si nu ii ok. Poate cineva sa ma ajute? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...dar daca il dezactivez nu mai merge nici seara cand aprind xenoanele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!