Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Multumesc foarte mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu cate ceva din acest post, destul de interesant. M-ar interesa si pe mine acea optiune cu inuiatul usilor dupa ce depasesc 15 km\h. Ce nu am inteles, se poate activa din computerul masini sau numai cu VCDS ? Multumesc.

 

 

La masina ta vezi in BC

Autolock / Autounlock

 

da, daca ai BC plus - se poate face din BC - daca are cu minidot sau fara BC - nu merge decat din VCDS

 

in BC, trebuie sa gasesti functiile in Convenience -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. De mare ajutor topicul asta, l`am devorat dintr`un capat in altul. Mi`am activat recent pe masina Rain-closing, inchiderea confort din telecomanda, am marit delayul pt stergatoarele de la faruri, modificat stopurile stil donuts, activat bip la inchidere/deschidere, schimbat ton alarma din "pisica lesinata" in "pisica in calduri", dupa cum spunea cineva pe aici. Toate au mers perfect de la prima incercare. Totusi am doua nelamuriri:

 

1. Dupa ce am lasat activa doar partea exterioara a stopurilor, am umblat si la Byte 12- Rear parking light dimming  si am pus valoare de 30 %. Initial era de 15 % si m`am gandit ca e prea putin, si daca am dezactivat celelalte leduri macar sa fie lumina putin mai puternica. Vreau niste pareri ca sa stiu daca am procedat corect si 30 % e o valoare ok.

 

2. Ce inseamna la alarma mentiunea 1 tamper alarm /10 tamper alarms si frequency modulated/discontinous?  Poate stie vreun coleg sa explice mai bine diferenta dintre ele.

 

O zi buna si drive safe  !

 

Ok, dupa ceva cercetari si teste se pare ca valoarea optima pt Byte 12- Rear parking light dimming este de 15-20%. Ce e peste valoarea asta duce la confundarea luminii de pozitie cu cea de frana in ceea ce priveste intensitatea, mai ales daca soferul din spate e atent in alta parte si isi foloseste doar vederea periferica. Pe de alta parte unii ar putea sa creada ca mergeti cu frana pusa :P . Atasez si ceea ce am gasit pe net. comparativa2ys0.jpg

 

Poate ma lamuriti voi, ca nu inteleg din ce a scris colegul de mai sus, "alexx22".

La ce a umblat sa mareasca intensitatea? la pozitie spate sau la stopul de frana cel din centru? 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stopul de frana din centru, nu cercul exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuaiam eu ca despre ala vorbeste. Din ce stiu eu, cercul exterior nu ii poti schimba intensitatea, nu Florin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca merge .

Asa am facut Donuts: 

09-centr.Electric/07-Coding7Long Coding Helper/Byte 9 si am  pus in casuta DEC cifra 0 (zero)

Deoarece cercurile se aprindeau destul de incet  am procedat in felul urmator:

In prima faza am dat la 2% si se aprindeau foarte incet.

09-centr.Electric/07-Coding7Long Coding Helper/Byte 12 si am  pus in casuta DEC 40 in loc de 15. (%)

 

Acum se aprind destul.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin -  zici ca ai reusit sa faci sa lumineze mai puternic pozitiile? adica cercurile?

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Dupa cum am spus,la Byte 12 ,DEC in loc de 15 am pus 2 si se aprindea foarte incet.Apoi am pus 40 si se aprinde suficient. Incearca,la mine passat 2006 merge.

Fa o proba si vino cu vesti bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi imaginea :


40 % e suficient

post-74110-0-14310300-1384960531_thumb.j

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara am avut putina treaba si nu am avut timp sa ma ocup de stopuri, dar diseara voi umbla la ele si postez aici.

 

Sper sa reusesc.


Sa nu te duci mai mult de 40% !

 

 

Vezi imaginea :


40 % e suficient

 Voi cat la % le aveti modificate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la 15 la 40. Pune prima data 2 sau 3 ca sa vezi daca se aprind incet.Nu pune mai mult de 40.E foarte bine la 40.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca voi ajunge la valoarea aia. Vreau sa-i mai "dau" putina intensitate ca am modificat stopurile de pe portbagaj si putina diferenta de intensitate. De aceea vreau sa-i modific intensitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca merge .

Asa am facut Donuts: 

09-centr.Electric/07-Coding7Long Coding Helper/Byte 9 si am  pus in casuta DEC cifra 0 (zero)

Deoarece cercurile se aprindeau destul de incet  am procedat in felul urmator:

In prima faza am dat la 2% si se aprindeau foarte incet.

09-centr.Electric/07-Coding7Long Coding Helper/Byte 12 si am  pus in casuta DEC 40 in loc de 15. (%)

 

Acum se aprind destul.

 

hai ca o sa incerc si eu la mine.... nu m-am uitat pana acum, ca nu am avut de ce, la asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu puteam sa modific intensitatea nu lasam Donuts asa ,pt ca nu se aprindea destul.Poate era destul daca faceam model Skyline. Incearca.Ar trebui sa mearga si la 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat si eu functia Raing Closing pe un passat b6 2006 bkp am senzori lumina/ploaie am facut ca aici  dar nu se inchid geamurile am pus apa pe parbriz langa senzor dar nimic cu geamurile deschise  si masinia inchisa din telecomanda.Activare Rain Closing

[Select]
[46 - Central Conv.]
[07 - Coding]
[Long Coding Helper]
Byte 9: Bifati Bit 1 "Rain Closing (0 = nonrecurring / 1 = permanent)"
[Transfer Coding!]
[Do It!]

[Select]
[09 - Cent. Elect.]
[07 - Coding]
Se selecteaza 2 - 1K0 955 559 AF -- RLS 190808 046 0204
Se selecteaza Coding Helper si se bifeaza Bit 1 "Rain Light Function Active" si Bit 2 "Rain Closing Active"
[Transfer Coding!]
[Do It!]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti apare in meniul din bord Rain Closing cu optiunile ON si OFF ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai lucreaza si dupa va functiona. :D


verifica sa nu fie undeva bifat rain closing inactive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati tovarasi si pretini :)))

 

Astazi nu aveam ce face pe la birou si mi-am luat o pauza de 25 de minute in care m-am tot jucat cu modulul ABS al masinii mele in VCDS...mai exact in Adaptation...aici am tot scanat canalele disponibile incepand de la 01 pana la 200 si am descoperit urmatoarele canale...unele mi-au fost explicate de colegul Pronet altele sper ca ne vom da seama impreuna cam ce rol au :)

Avem urmatoarele canale cu ce imi aparea in cele 4 casete din Adaptation

 

21 - Security Acces Requiered

31 - Enabled
33 - Security Acces Requiered
51 - Security Acces Requiered
53 - Rear Axel Full Delay Enabled
55- Brake Discs Wiper Enabled (din ce mi-a zis Pronet face asta - 55-curata discurile sa ai franare eficienta-placuta se apropie de disc si le usuca.)
56 - Trailer Function Enabled (carlig de remorcare activ)
57 - Security Acces Requiered
58 - Hill Hold Control (asistenta la plecarea din rampa)
61 - Brake Booster Deactivated - testat imi apare eroare dupa ce modifc si il activez
63 - Test Enabled
73 - Enabled
77 - Adaptation Performed
 
Sper sa colegi care imj pot spune ce reprezinta celelalte canale...respectiv ce functii indeplinesc :)
 
Multumiri inca o data lui Pronet :)
 
Bafta
 
 
Modificat de adytzurulz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EEXCALADE daca te referi la bit2 sa fie bifat ,ma -m uitat si ii debifat sau trebuie sa ma uit altundeva?? nici in a 2 poza nu ii bifat inactive!!

post-69419-0-62997000-1385055865_thumb.j

post-69419-0-67522800-1385056449_thumb.p

Modificat de mirceatm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este ceva,nu imi aduc aminte.Dar daca pui imagini cu toate biturile iti spun.De la 46 si 9.


maine ma uit la mine si iti spun exact.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!