Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Da , se dezactiveaza din centrala .


Sau sa nu aiba modificari hardware ca te chinui mult si bine din tester

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune codarea pentru ca am incercat cu vagcom-ul si nu pot face prea multe la longcoding acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna poate cineva sa ma ajute sa vad daca am egr-ul anulat din soft si daca da cum il pot readuce la normal? Am cautat discutii despre egr dar nu miam dat seama daca e bine anulat sau nu. Parerea voastra ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Nu pot introduce doar cid-ul...pt ca trebuie sa ii comunic modulului si ce amperaj are bateria...dupa cum vedeti in print screen desi eu introduc 74 cand dau test imi apare tot 68...trebuie sa existe o modalitate de a modifica..intrebarea este...care este procedura...?

Multumesc

Modificat de adytzurulz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa kasi tot jcb. Stiu ca n-am lovit de o sit asenanatoare la un bluemotion. Pune inca un zero inainte de serial.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Incearca sa kasi tot jcb. Stiu ca n-am lovit de o sit asenanatoare la un bluemotion. Pune inca un zero inainte de serial.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa kasi tot jcb. Stiu ca n-am lovit de o sit asenanatoare la un bluemotion. Pune inca un zero inainte de serial.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Incearca sa kasi tot jcb. Stiu ca n-am lovit de o sit asenanatoare la un bluemotion. Pune inca un zero inainte de serial.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

 

Salut Pronet,

 

Am incercat de mi-a iesit pe urechi :)) Nu vrea in nici un fel.....nici cu un 0 in plus....nici cu JCB nici fara JCB.... :)) M-au apucat spumele marii Negre si nu gasesc nici o solutie pe tot internetul asta.... :(

Apropo....mie imi apare in masurari pe modulul ABS "Auto-hold"  Enable....dar eu nu am autohold....ce mai este si ala?

post-105734-0-52973500-1384168128_thumb.

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca pe Parking brake e codat cu AH sau nu. Am mai intalnit cazuri in care era bifat ca activ dar el de fapt nu mergea - masina avea start/stop. Da-mi un tel ptr baterie si incerc sa te ajut la tel. Sau vezi aici sau aici

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu are buton si nici eroarea, sigur nu este codat pe parking brake cu AH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Ei bine....cu ajutorul telefonic a lui Pronet am reusit sa codez bateria in sfarsit....iar pentru cei ce vor intampina aceiasi problema trebuie sa aibe in vedere ce amperaj maxim suporta softul modulului "Battery Regul."....al meu din pacate mai mult de 72Ah nu inghite....asadar

 

Cand incercam sa o codez cu 074 VA0 XXXXXXXXXX unde x - seria bateriei (poate sa fie formata din 10 sau 11 cifre) si apasam Test imi aparea 068 JCB XXXXXXXXX.....adica codarea bateriei vechi....am incercat tot felul de variante iar cea mai buna si care mi-a fost si acceptata de modul a fost 072 VA0 XXXXXXXXXX ...deci bafta la codat acumulatorii noi  si multe multumiri lui Pronet pentru asistenta :)

 

 

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

As fi si eu interesat de detalierea codarii bateriei cum a facut colegul adytzurulz ca si eu am pus o baterie de 72 Ah originala VAG .

Numai ca eu am masina din 2007 si nu stiu daca se poate face aceasta codare .

Unde se gaseste seria bateriei ?

Multumesc,

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

As fi si eu interesat de detalierea codarii bateriei cum a facut colegul adytzurulz ca si eu am pus o baterie de 72 Ah originala VAG .

Numai ca eu am masina din 2007 si nu stiu daca se poate face aceasta codare .

Unde se gaseste seria bateriei ?

Multumesc,

O zi buna .

Salutare,

 

Pai in primul rand trebuie sa ai modulul "Battery Regul",,,,la mine este pe canalul 61....

Prima intrebare...ai VAG-COM....si VCDS-ul?

 

Dupa ce raspunzi iti spun pas cu pas cum am facut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Am VCDS original ultima versiune 12.12.0

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Am VCDS original ultima versiune 12.12 .

O zi buna .

Pai este simpul:

 

Intri in "Select Module" apoi

[61 - Battery Regulation]

[Coding - 07]

Si aici in functie de modelul modului poate sa iti apara fie asa post-105734-0-50059300-1384178695_thumb.

fie iti apare o fereastra in care o sa ai 3 randuri (vezi print screen-ul de mai jos)....primul contine codarea pe care o ai acum pe masina, al doilea va contine codarea pe care o sa o faci tu si in al treilea o sa apara codarea dupa ce apesi butonul "Test"() si ar trebui sa fie similara cu cea noua pe care o scrii tu.... adica nu ca in print screen-ul asta post-105734-0-63951900-1384178967_thumb.....mie cum am scris si mai sus....softul modulului nu mi-a acceptat ca si codare decat pe 72Ah....acum vezi si tu... :)

Dupa ce a iesit OK....dai SAVE....o sa iti apara un pop-up care o sa te intrebe daca vrei sa scrii noua valoare canalului...ii dai OK si gata :)

 

Good luck

Modificat de adytzurulz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc .

Dar codul bateriei de unde il iau ?

Sau e vorba de codul de piesa a noului acumulator ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este codul piesei....sau mai bine zis seria bateriei....care este din 10 cifre....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRI@N - ai start&stop pe masina? Daca nu, nu ai ce coda la masina. Respectivul grup (i.e. 61 Bat.regulation) apare insa la alte modele de la Audi unde este necesara impercherea noii baterii cu calculatorul de managenet al bateriei (A6, A8, Q7). Seria bateriei o gasesti pe sticker-ul lipit pe ea.

post-21426-0-47648600-1384182476_thumb.j

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o întrebare la orice model de passat trebuie recodata bateria dacă se schimbă bateria?

Modificat de tartareanum
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu citeai printre randuri, gaseai raspunsul cateva posturi mai sus............ bateria se codeaza doar la masinile cu start/stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din topic reiese ca se recodeaza daca se schimba capacitatea bateriei nu si daca a inlocuieste cu una identica, cel putin nu la Audi.

 

Bateriile respective de Audi au si o logica interna, un circuit ceva care comunica cu calculatorul masinii?

Altfel nu se explica recodarea.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRI@N - ai start&stop pe masina? Daca nu, nu ai ce coda la masina. Respectivul grup (i.e. 61 Bat.regulation) apare insa la alte modele de la Audi unde este necesara impercherea noii baterii cu calculatorul de managenet al bateriei (A6, A8, Q7). Seria bateriei o gasesti pe sticker-ul lipit pe ea.

Sal.,

Scuze de raspunsul intarziat.

Nu am pe masina START&STOP.

Dar pe mine ma intereseaza daca trebuie codata noua baterie deoarece eu inainte aveam baterie OEM de 70 Ah iar acum am pus una tot OEM de 72 Ah .

Multumesc ,

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu cate ceva din acest post, destul de interesant. M-ar interesa si pe mine acea optiune cu inuiatul usilor dupa ce depasesc 15 km\h. Ce nu am inteles, se poate activa din computerul masini sau numai cu VCDS ? Multumesc.

Modificat de HorjoagaLucian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!