Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Florin, mai exista si varianta "Low beam always on" (Scandinavia), nu neaparat DRL.

 

la B6-le lui ?

 

Buna seara, am intampinat o problema. Nu stiu daca a mai intalnit cnva asa ceva.... La un passat 2009/2010 am incercat sa codez cornering pe proiectoare, dar nici macar nu se salveaza setarile, dapai sa mai si mearga.... :))) nu am reusit nicicum sa le fac sa mearga...( am urmat pasii corecti... central 9- coding 7- byte 23 select 2 si la 3-4 sslect 08. Problema e ca imi spune "code accepted", dar degeaba.... Nici nu merge, nici nu ramane setat asa,intru din nou, sunt dezactivate .........: o parere....?

Am rezolvat cu faza scurta, era ceva cu scandinavia! Multumesc frumos!

 

bit 3 - Daytime running lights (Scandinavia) active.... DRL Scandinavia.

 

legat de cornering - este asa cum ti-a raspuns Dany - incearca cu alta interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altceva merge activat cu aceeasi interfata si la mai multe masini...... Ce poate fi???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu proiectoarele! A mers, cornering. Trebuia activata inca o functie ( ceva de coming/living home). Daca intereseaza pe cineva ma pot uita, nu o mai tin minte. Mersi pt ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva la un seat ibiza cum dau volumul mai incet la bip uit ul cand se inchide/deschide masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu Florin v-am lăsat un mesaj pe privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu proiectoarele! A mers, cornering. Trebuia activata inca o functie ( ceva de coming/living home). Daca intereseaza pe cineva ma pot uita, nu o mai tin minte. Mersi pt ajutor!

 

nu, nu trebuie,..... in final e important ca ai rezolvat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate activa la bixenon sa se aprinda cand pui contact ul doar "luminile de zi"? Nu si faza scurta. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce model  ? la B6 sa aprinda pozitia vrei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dada. Si stiti cumva daca...spalatorul de la far se poate actiona din vag com sa iasa sa schimb o duza? Multumesc

Dada. Si stiti cumva daca...spalatorul de la far se poate actiona din vag com sa iasa sa schimb o duza? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-i dai test dar te va stropi pe ochi. Eu am umblat la unul asa: deschizi capacul cu un varf ascutit, tragi apoi cu mana de bratul cu duze. Opune putina rezistenta din cauza arcului care il trage inapoi. Eventual cere cuiva sa te ajute sa il tina cat ai treaba acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-i dai test dar te va stropi pe ochi. Eu am umblat la unul asa: deschizi capacul cu un varf ascutit, tragi apoi cu mana de bratul cu duze. Opune putina rezistenta din cauza arcului care il trage inapoi. Eventual cere cuiva sa te ajute sa il tina cat ai treaba acolo.

Ms! Voi incerca asa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Am un Passat 2.0 tdi cr din anul 2010. Incerc sa fac o codare pentru activare functiei cornering lights pe proiectoare, insa am urmatoarea problema: Desi am central electrics cu long coding pe 30 Bytes, respectand procedura de mai jos, dupa apasarea butonului "Do it" imi apare mesajul "Code accepted" insa setarea nu se memoreaza. Intrand din nou in long coding helper gasesc vechea configuratie cu functia cornering dezactivata. Stie cineva care este problema? Gresesc undeva? Multumesc mult!

CODE

[select]

[09 - Centr. Elect.]

[07 - Coding]

[Long Coding Helper]

Byte 23: bifati Bit 2 (Internal Turn Light Control Algorithm)

Bit 3-4 in functie de versiunea de VAG COM va va aparea un drop down list sau va trebui sa programati valoarea manual astfel:

00 Turn lights not active

08 Turn lights via fog lights

10 Turn lights via high beam

18 Turn lights via Xenon shutter

[Transfer Coding!]

[Do It!] 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa incerci cu un alt Vag com.

Și dupa operație ea si pune din nou contactul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Am un Passat 2.0 tdi cr din anul 2010. Incerc sa fac o codare pentru activare functiei cornering lights pe proiectoare, insa am urmatoarea problema: Desi am central electrics cu long coding pe 30 Bytes, respectand procedura de mai jos, dupa apasarea butonului "Do it" imi apare mesajul "Code accepted" insa setarea nu se memoreaza. Intrand din nou in long coding helper gasesc vechea configuratie cu functia cornering dezactivata. Stie cineva care este problema? Gresesc undeva? Multumesc mult!

CODE

[select]

[09 - Centr. Elect.]

[07 - Coding]

[Long Coding Helper]

Byte 23: bifati Bit 2 (Internal Turn Light Control Algorithm)

Bit 3-4 in functie de versiunea de VAG COM va va aparea un drop down list sau va trebui sa programati valoarea manual astfel:

00 Turn lights not active

08 Turn lights via fog lights

10 Turn lights via high beam

18 Turn lights via Xenon shutter

[Transfer Coding!]

[Do It!]

Cauta la byte2-5 nu stiu exact unde doar aca ma uit, ceva legat de coming home. Trebuie sa il gasesti dezactivat. Il bifezi si pe urma bifezi si restul pt cornering. Cand am timp ma voi uita daca nu reusesti exact ce sa faci. Ideea e ca merge. Am patit si eu ca tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti atent mi a mai scris un coleg asta. Nu are treaba, dar are legatura. Dupa ce il seteaza, il poate dezactiva, dar fara sa faca asta, nu i ramane activa codarea de cornering. Degeaba va dati cu presupusul , mai bine il ajutati, si nu cu " alta interfata". Exact la fel e si cu akta. Interfata e buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca a mai scris un coleg, poate iti da de gandit. E o simpla coincidenta. Citeste te rog ce inseamna fiecare dintre functiile respective si astept un raspuns DOCUMENTAT, sustinut nu de afirmatii puerile. La fel cu intefata-pana cand nu folosesti ceva original, nu comentez. Btw, vezi cum se pune in afara pb interfetelor clona-nu primesti raspuns in aria tehnica decat dupa postare scan facut cu ultima versiune de soft. Nu mai sperati ca o interfata clona stie si poate sa faca ce face si una originala, mai ales pe platformele noi.

LE: si...mai "tango" cu tonul folosit si ironia (..." nu are treaba, dar are legatura...)

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema la masina, de mult face asa. In fata la ambere portiere cand apas pe buton sa urc geamul, mi-l coboara inainte, apoi tre sa mai apas odata ca sa fie ridicat.

Am pus testeul si imi da asta. Ce are?

 

Address 42: Door Elect, Driver        Labels: 1K0-959-701-MIN2.lbl   Part No: 1K0 959 701 K   Component: Tuer-SG         024 2359     Coding: 0000181   Shop #: WSC 05311 000 00000   VCID: 3663C05341B2A6AE7EF-80632 Faults Found:00932 - Electric Window Motor; Drivers Side (V147)             005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation - Intermittent01340 - Mirror Adjustment Switch             008 - Implausible Signal - Intermittent
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am o problema la masina, de mult face asa. In fata la ambere portiere cand apas pe buton sa urc geamul, mi-l coboara inainte, apoi tre sa mai apas odata ca sa fie ridicat.

Am pus testeul si imi da asta. Ce are?

 

in general sunt probleme la calculatoare de usi, cand iti fac asa..... solutia - din pacate, inlocuirea acestora.

 

verifica sa fie bine curatate chederele la geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!