Jump to content

intra foarte greu in marsarier(cutie 6+1)


dj-alexz
 Share

Postare recomandată

Subit astazi a aparut aceasta problema.

Masina esti tdi 4motion cutie 6+1 trepte aprox `170 000km.

Pana acum nu am avut nici o problema cu cutia.Astazi cand am vrut sa plec din parcare m-am chinuit 5minute sa bag in marsarier.A intrat foarte greu si la fel s-a intamplat si cu motorul oprit.

Intra fara nici o problema in traepta 1 si celelalte trepte.

Ceva sfaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pedala de ambreiaj tine mai sus?

"Agata" la schimbarea vitezelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu de foarte multa vreme, DOAR in marsarier. Uneori intra perfect, alteori trebuie sa apas ambreiajul de 2-3 ori pana sa intre in marsarier.

Am inlocuit ambreiajul complet, nu s-a schimbat nimic in comportament. Eu zic ca un ulei proaspat ar face oarece minuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine facea la viteza 1,intra repede dar agata putin si asta numai in anumite momente,acum numai face dar in schimb agata la marsarier si am observat ca de obicei cand merg o distanta mai mare cu treapta 1 (in cartier la mine) si apoi vreau sa bag imediat marsarier.Simt ca o sa agate imediat dupa ce apas maneta insa am uitat sa incerc cu apasarea ambreiajului de 2-3 ori sa vad daca mai face.Sa-mi spuna si mie cineva cat ulei si care este mai bun pentru cutie ca ma gandesc sa-l schimb ca sa stau eu mai linistit.

Modificat de blue_slid3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se intampla din ce in ce mai des sa nu o pot scoate din R,trageam tare de schimbator dar nimic...s-a rezolvat cu mult WD40 pulverizat pe tijele care duc in cutie...de 3 luni nu s-a mai intamplat niciodata sa iasa greu sau sa intre greu in vreo viteza

multi opteaza pt vaselina la acele ghidaje,eu sunt adeptul WD-40ca are putere mare de patrundere si in afara de asta nu naclaieste,nu atrage mizerie

Modificat de m-nus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-mi spuna si mie cineva cat ulei si care este mai bun pentru cutie

BP ENERGEAR SHX-M 75W-90

Valvoline DuraBlend GL-5 75W-90

Aral EP Synth 75W-90

MOL Hykomol Synt 75W-90

MOBIL DELVAC SYNTHETIC GEAR OIL 75W-90

Capacitate: 2 litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cu schimbatu uleiului in cutiuta nus de acord pt ca neamtu nu face asa ceva si stie el de ce

eu am schimbat uleiul la 300 de mi de km si era perfect ziceai ca atunci il turnam din bidon nu din masina

solutia ar fi cum zice m-nus sa ungeti putin timoniera si eu as opta pt vaselina alba tip spray pt ca nu atrage praful

Modificat de lupy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte sa ung timoneria am schimbat uleiul cu Aral EP Synth 75W-90 crezand ca rezolv pb,vitezele se schimba o idee mai usor dar tot blocata ramanea in R

cam 1.8L au intra in cutie

Modificat de m-nus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Despre cat si de care ulei trebuie pt cutia de viteze se discuta in topicul Ulei Cutia De Viteze.

Va rog sa reveniti la subiectul acestui topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am elucidat misterul intr-un mod neplacut.In drum spre service a cedat rulmentul de presiune..culmea cand masina era pe liber..dar intr-o intersectie aglomerata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut !Poti sa imi spui si mie te rog ce ai facut pana la urma pentru ca si eu am aceeasi problema la un vw touran 1.9tdi cutie 6+1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai ce a zis..i-a cedat rulmentul de presiune deci in teorie a rezolvat prin schimbarea kitului de ambreiaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...
alexandramoise

buna ziua si eu am o mare problema.... nu imi intra in R si in treapta 1 decat foarte greu de ceva timp.... asa ca am inlocuit kitul de ambreiaj deoarece tinea foarte sus de ceva timp. la 2 sapt dupa ce  am schimbat ambreiajul la fel imi face acceasi problema imi intra greu in R ...precizez ca .in momentul in care mi au schimbat kitul de ambreiaj cu volant au schimbat si simeringul de la cutia de viteze....ce poate fi??? 

Modificat de alexandramoise
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai Passat ai gresit aria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!