Jump to content

Senzori placute


oaspetele
 Share

Postare recomandată

la golf 4, late 2000, nu exista senzori si pentru placutele frana spate ??

...m-am plimbat vreo 500 km cu ele moarte....

:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf 4, late 2000, nu exista senzori si pentru placutele frana spate ??

...m-am plimbat vreo 500 km cu ele moarte....

:))

<{POST_SNAPBACK}>

Nu cred ca te incalzeste cu nimic daca iti spun ca la Passat B4 nu exista senzori nici macar pe fata... totusi te-as intreba cum ti-ai dat seama in abia 500km de problema asta?! ca de obicei se aude..

Pe mine de exemplu m-au lasat placutele la ... mare, asa ca am scos din banii de vacanta sa le schimb :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi mi-am dat seama ...dar aveam de facut musai un drum, vineri dupa-masa, si trebuia sa si ajung pana seara acasa... mi-a fost cumva sa ma opresc la un service sa schimb placutele. am utilizat cat mai putin frana, mergand pe frana de motor.

probleme reale am avut in ultima sutra de km, cand in timpul franelor, si alea reduse la maxim, incepea sa se blocheze pe disc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf 4, late 2000, nu exista senzori si pentru placutele frana spate ??

...m-am plimbat vreo 500 km cu ele moarte....

:))

<{POST_SNAPBACK}>

Nu exista senzori in placutele de pe spate.Ele tr. verificate at. cand se schimba cele de pe fata.Nu este dificil de verificat:Doar se demonteaza roata...sau dc. ai jante ...si mai simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu riscul de a parea nu-stiu-cum as spune ca totusi este oarecum un accesoriu de lux un senzor de uzura pe placuta pentru un pasionat de masini. Pentru un utilizator oarecare, chiar neinteresat de domeniu s-ar putea sa fie necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate, andrei, si-mi fac mea culpa, dar totul s-a intamplat fara nici cel mai mic semn de atentionare....

sa vedem cum se comporta frana dupa 500 km, si daca nu sint satisfacut, ma voi indrepta spre niste discuri frana spate noi.

dar, la indicatia mecanicului, nu din Romania...

am fost indus in eroare si de prezenta martorilor pentru placute pe bord, nu stiam ca sint doar pentru placutele de pe fata, si,dupa cate am inteles, doar pentru o singura placuta. in sensul ca se pleaca de la premiza ca placutele se uzeaza aproximativ la fel, desi in cazul meu nu a fost chiar asa.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Am tot cautat pe forum dar nu am gasit nimic legat de problema masini .

Am un prieten si are un vw bora 1.9 tdi si a venit in vacanta la brasov si pe drum sa aprins martorul de placute si scrie :"verifier garniture".

Tinand cont ca are placute noi excludem aceasta dilema , lichidul de frana este pe maxim , senzorul de a placute este verificat , are cumva vreo siguranta undeva , sau poate fi o problema cu becul de la bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai verificat semzorul? Vezi ca e un fir intrerupt pe traseul senzorilor, verifica si contactele din mufa senzorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , eu am problema cu acel senzor , acuma am ajuns acasa si am fost pana la mecanic care mi-a zis ca la placute nu am senzorul pus deoarece acel fir este izolat , spunand ca poate sa aprins deoarece o fi intrat apa , o sa verfic si am sa revin . ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acekl martor se aprinde daca circuitul electric este deschis, adica fir rupt, mufa oxidata, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu o intebare: la modelul meu de golf4 care este prezentat si in "signature" sunt placute cu senzor sau fara? Eu vreau sa imi cumpar si nu stiu de care sunt.M-am tot uitat dar nu imi dau seama daca sunt cu senzor sau fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ti se aprinde martorul incercuit cand pui contactul ar trebui sa ai.

cluster.th.jpg

Cablu senzor

Vireaza stanga maxim si uita-te pe fuzeta, mufa instalatiei e fixata intr-o clema pe fuzeta. N-ai cum sa n-o vezi, nu stiu pe unde te-ai uitat de n-ai gasit-o.

post-16501-1250232419_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , azi am verificat si aceea mufa , e foarte tapana prinsa acolo , nu am scoso afara , si firulu care era izolat l-am curatat si am pus banda izolatoare , din ce am observat acel martor se aprinde cand virez dreapta si imi scrie " VERIFIER GARNITURE " doar in mers se aprinde cand pun contactul nu . sa scot acel cablu cu mufa respectiva afara?

Modificat de FVM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai si placute montate cu senzor? Adica este ceva mufat acolo? Sau ai improvizatie sa-ti inchida circuitul?

Totusi, martorul de uzura ar trebui sa se aprinda cand pui contactul, daca zici ca ai cablul acolo.

Daca ti se aprinde cand virezi inseamna ca este intrerupt pe undeva si se deschide circuitul la miscare. Roaga pe cineva cat de cat priceput sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta o sa te ajute.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat jos roata si acolo este un cablu cu o mufa care are in capat un senzor montat pe fuzeta . de acolo mai pleaca un cablu care are 2 fire , aceste fire sunt legate intre ele , presupun pentru a inlocui senzorul de la placute , in momentul in care am desfacut aceste fire si am pus contactul se aprindea direct la punearea contactului , deci de acolo nu este , s-ar putea sa fie in alta parte o intrerupere tot pe acest fir iar la virare sa nu faca contact si atunci se aprinde , o sa incerc sa rezolv problema si am sa vin cu solutia . mersi de pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , am revenit cu problema mea cu acel martor . Astazi am desfacut din nou roata si am umblat pe la firul care duce la ABS si la senzorul de placute si am observat ca acel fir ar fi problema . in primul rand deoarece se apronde doar cand virez dreapta pentru ca atunci se intinde . Oricum am ajuns la concluzia ca este acel fir deoarece am ridicat-o pe cric am pus contactul si nu sa aprins iar cand am miscat firul s-a aprins , la cea mai mica miscare a firului se aprinde . Acuma daca ma puteti ajuta cu o schema pe unde trece firul ala sau un cod mi-ati fi de mare ajutor . ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica contactele in mufa de la placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut , revin cu problema cu senzorul de la placute , cat timp a fost frig nu mi s-a aprins presupun ca din cauza ca era rece si era mai tare nu se intrerupeaa , cum a dat un pic caldura se pare ca din nou imi face la fel , am fost astazi la mecanic sa se uite si a zis ca nu prea are ce face deoarece daca dezizoleaza firul de la ABS s-ar putea sa am probleme pe viitor cu ABS - ul , s-a uitat unde intra firul iar acesta intra in modulul de ABS direct avand doar vreo 2 cm acolo neavand cum sa faca o taietura pentru a le anula . Acuma vreau sa va intreb cu vag com -ul nu as putea sa anulez de tot atentionarea asta de placute ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa intre firul de la placute in modulul de ABS? Firul de la senzor si cel de la senzoruil de ABS se unesc la baza telescopului si de acolo au traseu comun. Se poate anula martorul de placute recodand Modulul IC, se scade 1 din numarul format din primele 2 cifre de la coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da , ce ai zis tu este adevarat , ele se unesc la telescop dar de acolo amandoua se duc impreuna pana in modulul de ABS , nu se mai despar , intra in modul si gata. din primele sau din ultimele 2 cifre ? am vazut pe un alt topic la passat parca ziceau colegii ca din ultimele , ms

Modificat de FVM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta crezi tu ca nu se despart, cele de la senzorul de ABS se duc la modulul de abs, cele de la placuta de frana se duc in IC. Se scade din primele 2 cifre.

STG 17 (Kombiinstrument) ausw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Al Bundy , cred ca am mai scris odata dar nu stiu de ce nu a aparut , am incercat sa iti dau PM dar nu merge , imi trimiti te rog un PM cu pasi ce trebuie facuti pentru a rezolva problema . Cu Vag-Com -ul se rezolva ? astept un raspuns , mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 instruments > coding > se scade 1 din numarul format din primele 2 cifre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am si eu o nelamurire. Mi s-a aprins de vreo saptamana martorul de placute. M-am dus la service sa vad care e treaba. Mecanicul mi-a spus ca placutele mai merg, INSA discurile de frana sunt destul de uzate. N-au fost schimbate niciodata si masina are ~ 185.000 Km.

Este posibil ca martorul sa se fi aprins din cauza discurilor de frana uzate ? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!