Jump to content

Upgrade interior piele


passat26
 Share

Postare recomandată

La electrica full și memorii, trebuie sa mai tragi cablaj. Alimentari, can uri, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci fără să mă complic merg pe varianta fără memorii, numai cu încălzire în scaune...

Modulul nu vine cu tot cu scaune. Intreb si eu...E vb de acest scaun ...

 

SmartSelect_20190108-234049_OLXro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modulul pentru memorii ? ba da...dar nu este wireless. Nu e mare complicare, dar trebuie sa tragi cablajul aferent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum am facut destule diy nu cred ca o sa fie un impediment...deci o sa fie full cu memorii...next ...on my enterprise

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Ma puteti ajuta si pe mine cu o schema pentru scaune full electrice cu memorii? Am gasit schema din poza de mai jos,

326566980_Scauneelectrice.jpg.e200e80da2adf4d54f5d517341ed8e90.jpg

am mai intrebat si pe cineva care mi-a dat indicatii oarecum diferite.. erau de la un b7.

48397731_318428395675236_7775823390719344640_n.jpg.90819b6c7b425fea220a3dd5ad2cdfb0.jpg

masina - passat b6

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Am achiziționat un interior alcantara+piele nefiind mulțumit de suportul lateral al scaunelor de pe comfortline. Problema este că mașina mea e variant, iar scaunele provin de pe un sedan.

Scaunele încă nu au sosit, dar am observat că bancheta de variant are un suport de metal, iar cea de sedan nu.

 

Se poate adapta? 

Modificat de Manuel N.
Bold
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare, scaunele fata de pe modelele de Anglia se pot monta plug and play pe modelele de Europa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Difera intalatia electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar fizic scaunele se potrivesc?  Bănuiesc ca diferența de cablaj provine de la faptul ca scaunul cu reglaj electric e pe dreapta în loc de stânga la Europa, în rest pe partea de airbag e vreo diferența? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe acolo, la centura, etc. Pot sa difere si mufele ....vezi la fata locului, folosesti mufele tale, etc.

Da, la prinderi sunt identice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut colegii, are cineva diagrama cu firele în mufa neagra de la scaune? Ma interesează în special culoarea firelor, sunt în proces de montare inteior piele perforata de pe masina de Anglia, la șofer am schimbat tapițeria și am scăpat de modificarea mufelor, insa la pasager întampin probleme..... Ma interesează în special firele din mufa scaun șofer anglia. 

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fire pt? Incalzire, ventilație,  ce an masina ta, ce an donatoarea...etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut florin ......... masina mea 2008 , comfortline , as vrea sa stiu toate firele din mufele negre  din podea 10 pini  pe ambele parti .............donatoarea , 2007 anglia comfortline , aici m ar interesa firele care vin in mufele negre ale scaunlelor , ca sa vad unde nu se potriveste instalatia .........ma intereseaza mai mult partea dreapta pasager , la sofer am schimbat tapiteria si nu mai e nevoie sa modific nimic .......in principiu vreau sa vad unde anume in mufa scaunului sofer anglia -pasager la mine , sa vin cu 12 v pentru reglajul electric .......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din memorie iti zic, vezi cele groase....rosu cu galben (daca ai) de 2

5 pin 6 si masa, maro gros, la pin 9. Daca nu....ne uitam pe diagrame 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mâine le iau la purecat....... Ce voiam sa te mai întreb, exista vreo legătură între senzorul prezenta pasager sau martor centura și încălzirea în scaune? Adică nu alimenteaza încălzirea dacă nu detectează pasager pe scaun? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Dar cand stai pe scaun, se incalzeste si simte mai repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am reușit sa alimentez reglajul electronic și avertizarea centura  dar  nu am încălzire în scaun.... 

Deci vorbim de scaun șofer anglia _pasager europa, în mufa neagra 10 Pini avem culorile următoare 

1-alb 

2.alb albastru 

3.rosu albastru fir gros 

4.rosu verde fir gros 

5.maro gros 

6.liber 

7.liber 

8. Rosu galben aici am legat plus reglaj electric 

9.maro aici am legat masa reglaj electric

10.alb albastru 

 

În mufa mea din podea am pini la 

 

3.masa 

4.aici vine curent când reglez încălzirea 

5.idem, curent când reglez încălzirea 

6.contact avertizare centura

7.contact avertizare centura

 

Ăștia sunt toți pinii, ca să am avertizare centura am legat 6 și 7 din podea la mufa care vine din senzorul centura, functioneaza ok în sensul ca se aprinde becul când scot centura, totuși cred ca aici venea senzorul de prezenta pasager, dar cum scaunul este acum de șofer acest senzor nu exista...... Dezavantul este ca primești avertizarea centura chiar dacă nu e nimeni pe scaun dar nu e problema, oricum aveam capete cu locas băgate intotdeuna asa ca nu ma deranjează.. 

 

Rămâne încălzirea, deci la mine vine curent încălzire pe 3_4_5 din podea, scaunul are pini și fire groase pe pinii corespondenți dar nimic, rămâne rece, am observat de asemenea ca mai are un modul m sub el, ceea ce vechiul scaun nu avea, bănuiesc ca mai trebuie vrea alimentare la acel modul? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie modificata instalatia....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident, unde as putea găsi disgramele în format electronic? Care este rolul acelui modul de sub scaunul șofer? Am văzut ca la pasager lipsește 

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este modulul pentru incalzirea scaunelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa rezolv incalzirea am gasit un tutorial complet pe forumul englezesc , reglajul si senzorul centura , deci pot spune ca am scaunul functional 90% , de ce spun asta , pentru ca nu imi functioneaza senzorul prezenta si nici nu are cum caci scaunul sofer  anglia nu are -caci soferul e intotdeuna prezent - ca sa nu piuie intr una folositi un cap centura  , daca vreti puteti incerca sa scoateti senzorul din scaun europa sa incercati sa il puneti dar din cate am vazut e integrat ca si rezistenta incanzire in cusatura , prea complicat ............

 

Am ajuns la incalzirea spate , spatarele au cate o mufa cu doua fire , sezuturile au cate o mufa cu 4 fire , butoanele au mufe cu 4 fire , 2 iluminare si 2 banuiesc pt instalatia incalzire ,  am verificat cu multimetrul si am continuitate pe spatare cele cu doua fire , dar pe sezuturi cele cu 4 fire am continuitate doar pe 2 , aici nu inteleg de ce , asadar 

1. In afara de butoane , mai am nevoie si de altceva pt a functiona incalzirea?

2. Cum anume leg ?ca sa probez daca se incalzesc pun 12 v direct pe mufe?

 

 

 

 

 

 

 

 

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deoarece pe celelalte 2 este un termistor care trimite info catre modul.

MAi ai nevoie de mufele cu 4 pini pereche celor de la sezut, mufele cu 2 pini pereche celor de la spatar, modulul de incalzire, mufa lui si fire trase intre toate astea conform schemei electrice. Si o siguranta de pus in panou unde alimentezi scaunele.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles, de unde pot descarca schema electrica? Am mufele cele 4, pot folosi oare un modul de la scaunele fata? Am unul rămas de la vechile mele scaune cu mufa cu tot..... 

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De descarcat...nu ai de unde. Cauti pe Google sau instalezi Elsa.

Da, merge modul fata - pune codul acestuia sa vad de care este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!