Jump to content

Upgrade interior piele


passat26
 Share

Postare recomandată

salut! am un passat b6 limuzina si vreau sa schimb scaunele cu unele de pe passat b7 combi.cred ca fata ar merge,nu stiu spatele.ma puteti ajuta? mai am o alternativa b6 cu b8 ambele limuzina

 

Modificat de Manuel N.
Care este intrebarea?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Astazi am reusit sa schimb interiorul masinii mele , textil comfortline  cu unul full piele tot comfortline dar demontat de pe o masina cu volan pe dreapta. Din punct de vedere estetic este cu totul o alta masina, dar din punct de tehnic am nevoie de cateva lamuriri:

- unul din scaune ( cel al soferului) acum montat in partea dreapta am trei mufe , una mare neagra , care s-a potrivit dar are mai multe fire decat cea a scaunului vechi din dreapta, una galbena , cu care nu au fost probleme, si una mica cu doua fire pe care in partea dreapta nu am unde sa o conectez.

- celalalt scaun ( al pasagerului) acum montat in partea stanga are doar doua mufe , una mare neagra , care se potriveste , dar are mai putine fire conectate , una galbena la care nu am fost probleme si raman cu locul destinat mufei mici cu doua fire din partea stanga liber .

Acum va intreb pe voi :

- la ce foloseste acea mufa mica pe care acum nu o pot conecta ?

- ce functii imi lipsesc in afara de functionarea butonelor pentru reglaj electric, acum situate pe scaunul din dreapta?

- cum pot face ca toate lucrurile sa fie din nou functionale?

Multumes , orice sfat este bine venit si sa aveti o seara frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Funcțiile care îți lipsesc, nu-ți dai seama singur? 

Mufa mica neagra = switch martor centura

Mai departe, ca să funcționeze, ai ceva de munca, întrucât trebuie sa modifici instalația electrica, sa îți funcționeze. Încălzirea... Trebuie inversate. Dacă ai cunoștințe despre electrica auto, o sa îți dau diagramele sa vezi ce ai de făcut. 

Propriu-zis, ce tine de încălzire, sun scaun pana în mufa, trebuie permutat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce ma gandeam eu :

Nu pot cumva sa pastrez partea inferioara de la scaunele vechi ( cea de metal cu sinele) la pun perna de la scaunele de dreapta si spatarul sa il mut pur si simplu de pe unul pe altul pur si simplu? Este o operatiune foarte dificila sau nerealizabila? A mai facut cineva asa ceva?

Florin, mi-ar fi de mare ajutor si schema de care spuneai.

Modificat de dobrisrobert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai simplu sa le modifici instalația de sub scaun. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, atunci asa voi face , ajuta-ma cu schema cand ai timp disponibil , am incercat sa caut dar nu gasesc nicaieri.

Andrei_70 cred ca postarea ta nu isi are rostul aici , nu are nici o legatura cu ce se discuta in acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am nevoie de cateva lamuriri ca sa nu fac ceva gresit.

Modificarile le voi face strict la instalatia electrica de sub scaune ? Fara sa intervin la cea care vine din podea?

Din cate am vazut la scaunul din dreapta ( cel al soferului pe masina de anglia) am modulul de comanda al incalzirii din care pleaca 3 mufe , doua cu doua fire si una cu 4 fire , toate ajungand dupa in mufa mare neagra. Presupun ca pot taia firele de la reglajul electric si muta restul instalatiei cu tot cu modul pe scaunul din stanga ? 

La scaunul din stanga acum ,am aceleasi trei mufe la care as putea sa conectez instalatia cu modul de pe scaunul din dreapta + inca o mufa albastra care nu mi-am dat seama de la ce este, daca nu ma insel tot cu doua fire ( tind sa cred ca este de la senzorul de centura ) .

As putea muta instalatiile asa , dar o sa am nevoie si de reglaj pentru scaunul din dreapta si aici ma incurc , ar trebuii sa leg firele de la reglajul electric cumva in noua mufa mare neagra pusa de pe scaunul din dreapta , dar cum? 

Nu stiu daca intelegeti ceva dar voi revenii si cu poze. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ce tine de incalzire, se muta pe scaunul din stanga. Nu modifici instalatia din podea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, asa voi face , si referitor la reglajul electric , probabil am nevoie de masa si alimentare +12v , din ce pini pot lega si acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din blocul cu siguranțe, dacă nu ai avut nimic electric pe acea parte,  și fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , am avut putin timp disponibil , am demontat scaunele si am reusit sa mut instalatiile electrictice de pe unul pe celalalt.

La scaunul din dreapta am anulat reglajul electric iar restul mufelor s-au potrivit fara probleme 

La scaunul din stanga pe care am montat si modulul de incalzire am conectat cele trei mufe iar una  a ramas deconectata (albastra) o sa atasez poza . Am cautat codul de pe ea pe google si am vazut ca este switch-ul pentru centura, nu ma deranjeaza ca nu piuie daca sta cineva pe el , dar nu stiu daca scaunul "mai simte " ca sta cineva acolo pentru a functiona incalzirea . Oricum aceasta mufa albastra este prezenta doar la scaunul pentru pasager si la interiorul vechi ( cel din dreapta) si la interiorul nou ( cel din stanga ) . Am conectat totul la loc , am pus vag com , am sters eroarea si acum pare ca functioneaza , nu am avut ocazia sa testez un interval mai mare de timp si sper sa nu fie doar efectul placebo. Voi testa si va voi spune cum se comporta.

Acum ,Florin , mai am doar de conectat reglajul electric, de la ce siguranta pot lega ? Presupun ca din panoul din dreapta , nu ?

P.s : Am atasat 2 poze , ele prezinta instalatia electrica initiala , dupa permutare mufa albastra a ramas libera.

IMG_20181001_230053.jpg

IMG_20181001_230203.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În panoul din stânga sau la scaunul șoferului. Unde îți e mai usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am modul bluetooth sub scaunul din dreapta, nu as putea gasii acolo alimentare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care sa suntina consumul motoraselor de reglaj, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aleg sa conectez firele pentru reglaj tot la mufa de sub scaunul din stanga , la firele corespunzatoare doar prelungindu-le cum pot ajunge din stanga in partea dreapta ? Numai prin demontarea consolei centrale ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.... Pe podea, sub bord, etc.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am facut astazi un drum de aprox 200 km si putut constata ce merge si ce nu :

- la scaunul soferului ( scaunul pasager de pe masina de anglia) functioneaza incalzirea si senzorul de centura , daca pun centura se stinge beculetul si nu mai piuie iar daca nu , raman active 

- la scaunul pasagerului ( scaunul soferului de pe masina de anglia) nu functioneaza senzorul de centura , nu detecteaza nimic , nu primesc avertizare si ca urmare , nici incalzirea . 

Ma gandesc la mufa albastra ramasa deconectata situata sub scaunul soferului ( actual ) , sigur ea e de vina ! Ma gandeam sa ii fac bypass cu un fir , poate asa va detecta ca sta tot timpul cineva acolo, nu voi putea oprii avertizarea doar cu un "cap" de centura , nu ar fi o problema , important e sa functioneze. Daca nu ar fi ok asa , singura solutie care imi mai trece prin cap e sa prelungesc si acea mufa de la scaunul sofer (actual) pana la mufa din podeaua din dreapta . Ce credeti ca ar fi mai bine ?

IMG_20181004_005519.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul de la centura nu are legatura cu incalzirea scaunului. 

ca idee, sa presupunem ca totul e ok la cablaj.... ai verificat daca scaunul este ok, daca totul este ok - rezistenta, termistor, etc... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Scaunele functionau fara probleme pe masina de pe care au fost demontate. Testate personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. Atunci verifica ce ai facut la cablaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, as vrea sa-mi schimb si eu interiorul la Passat-ul meu. Eu am scaune simple cu maneta si incalzire, iar tot ce gasesc cat de cat decent sunt cu reglaj electric. Trebuie trase fire in plus pt reglajele electrice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, trebuie trase alimentari, din panoul de sigurante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai vreo schema?si eu as vrea sa trec la interior sportline cu reglaj electric,momentan e manual reglajul

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut, cand iti vei cumpara, te ajut cu diagrama aferenta....in functie de ce an/model de interior cumperi - deci, intai cumpara, dupa care rezolvam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.  Vreau sa imi schimb scaunele de pe masina care au tapiterie de material cu un interior de piele alcantara.

Am doua variante una simpla pentru cele fara memorie si cu incalzire in scaune(masina are din fabrica incalzirea in scaune) sau cea cu actionare electrica si momorie pentru pozitie .

Care ar fi cea mai buna obtiune ( este masina care are un singur sofer) ...diferenta de pret intre cele doua seturi este de 200 de lei -sa merg pe varianta cu memorie- imi prezinta ceva avantaje...sau pe cele care sunt doar cu incalzire in scaune...

 pot sa imi leg electric direct actionarea electrica a scaunului direct din mufele de sub el fara a mai face modificari ...

Multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!