Jump to content

Potrivire motor 1,9 tdi, pe G3, care are din fabrica montat, 1.9 td.


misu tdi
 Share

Postare recomandată

Vreau sa montez pe un G3 din 95`, un motor tdi, in locul celui original, care este td. Ce parere aveti, se poate.

Bine inteles ca am luat in calcul si calculatorul , instalatia electrica aferenta, carcasa filtrului de aer cu debitmetru cu clapeta si altele.

Ce nu stiu e ca, daca se potriveste pe cutiea de viteze. Suporti de motor si cutie sant la fel.

Bordul, cred ca este la fel, sau e nevoie si de un bord de TDI ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste dar ai nevoie si de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blocul e identic. Trebuie doar schimbata si volant sau le compari, pentru a fi sigur ca sant identice. Altfel vei avea probleme cu electromotorul sau poate si cu imbinarea cu cutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca, la tdi, actionarea ambreiajului, este hidraulica si la td prin cablu. Cred ca si aici e o problema, daca ramine cutia de td.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie facuta nici o schimbare dpdv al transmisiei, se poate folosi cutia de la TD cu ambreiaj si electromotor. Ai nevoie de instalatie electrica pt TDi, calculator, evacuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, evacuarea, nu este la fel, doar e tot turbo si EURO2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este la fel evacuarea, mai ai nevoie si de senzorul de acceleratie de la pedala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea mecanica, e aproape rezolvata, acum urmeaza partea cu omologarea RAR.

Stie cineva de ce acte este nevoie la omologare si cam ce tarife sint, pt asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

A mai incercat cineva varianta asta din 09 incoace???

vreau sa imi schim motorul td cu unul tdi si nu stiu daca merita, si sa nu ma coste enorm .Va rog cine a mai facut asa ceva !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare sper ca am postat bine. se potrivesc piesele de pe pasat '93 pe vento '95 ma refer la radiatorul de AC si motorasele de la geamuri in special

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai incercat cineva varianta asta din 09 incoace???

vreau sa imi schim motorul td cu unul tdi si nu stiu daca merita, si sa nu ma coste enorm .Va rog cine a mai facut asa ceva !!!

A facut cineva modificarea?

Simidsm ... ca tot suntem din Mures amandoi .... nu ne intalnim sa vb sau sa mergem la RAR pentru detalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

postez si eu aici pt ca am cam aceeasi problema. am un golf 3 1.8 benzina la care este botita fata (bara, trager, armatura, faruri, etc., etc.). am mai cumparat un golf 3 1,9 TDI scurt (al meu e in 4 portiere). ce vreau sa fac e sa schimb toata fata, inclusiv motorul. intrebarea este daca se potriveste. motorul e super ok, trage, nu scoate fum si chiar as vrea TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!