Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Dupa cum observi in 18 pagini nu s-a lamurit problema care este cel mai bun ulei ca marca.Foloseste un ulei full sintetic care are aprobarile cerute de motorul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ mada2k2 - de ce crezi ca 5w30 este mai bun ca 5w40-le pe care il recomanda toata lumea in tara noastra? este cumva motorul mai silentios?

@geoflp - crezi ca merg filtrele mann cu ulei castrol? marca asta de ulei nu prea este buna la motoarele vw :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristianionut - nu intrebam care din uleiurile enumerate de mine este cel mai bun, ci care este recomandarea voastra.

@ondin - nu am zis ca 5w30 ar fi mai bun. Am avut de la inceput acest tip de ulei si am zis sa merg tot pe drumul asta. care ar fi diferenta intre cele doua? (probabil s-a discutat aici, dar 18 pagini "e multe" :icon_cheesygrin:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut...tocmai ce am schimbat uleiul la masina varului meu(golf4 ARL) si i-am pus castrol edge 5w40...si m-a sunat ca la purnire face norisor de fum cenusiu...

am comis-o?

masina e luata de curand si din ce am auzit vechiul proprietar zicea ceva de 5W30

ARL-ul nu este si el tot PD? 5W30 este bun pentru pd?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun ulei disponibil pentru toate motorizarile este Mobil1 Esp Formula 0w40 ESP Formula. Am acasa 24 de bidoane de 1 litru, nu pot sa le consum in 2 ani, intre timp mai fac rost, cine vrea sa incerce uleiul, sa-mi lase PM.

Sunt apostol al Mobil1 , si sunt convins ca norma ESP protejeaza catalizatoarele / filtrele de particule, si ca indicele SAE 0w40 protejeaza motorul la toate temperaturile exterioare posibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut imi poate recomanda cineva un ulei pentru Bora,1.9 ,asv 2001,~210.000 km

liqui moly,motul si aral?Si care anume?5w40?(vad ca au o gramada de denumiri..)

Care anume se recomanda si de unde il pot cumpara dar nu contrafacut m-am sarutat deja de mobilul care il am imi bat si tacheti..

Modificat de xanderM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E relativ cu contrafacutul.....

Au am folosit ultima oara, Aral - foarte multumit de el. Am auzit lucruri bune si de Liqui moly.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a folosit cineva Aral HighTronic 5W-40 New Formulation pentru tdi-pd ???Aral HighTronic 5W-40 New Formulation.pdf

Am folosit eu. Se pare ca ar fi inlocuitor ptr Aral PD 431. Mi se pare zgomotos motorul cu el. Insa se pare ca nu papa deloc (momentan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare..cum ma plictiseam eu am zis sa mai recitesc istoricul service al masinii mele...sa vad si eu cum facea neamtul reviziile si cam ce a schimbat la ea...

am observat ceva ciudat sa zic asa...mi se pare mie..sau folosea ulei Esso longlife?nu mi se pare ciudata faza cu longlife ci cea cu Esso...nu foloseau ei Castrol?:(

post-14266-0-25927900-1327845660_thumb.j

este o denumire de service sau chiar este ulei Esso?

sa trec si eu pe ce baga neamtul?sau raman pe castrol?

am vazut 2 schimburi de ulei in istoric...la interval de 28000km si ambele cu uleiul asta Esso longlife

post-14266-0-65479200-1327845710_thumb.j

eu nu merg pe Longlife,merg asa normal ...in general fac aprox 8000 pe an si il schimb o data pe an,ce tip de Esso sa folosesc?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorex. Din cate am citit pe net se foloseste mai mult la motociclete dar eu am ramas placut surprins dupa schimbul de ulei. La 9300km pot sa spun ca nu am completat nici un gram de ulei. Eu unul am sa raman la motorex . Din cate am inteles momentan se produce numai in Elvetia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

repsol foloseste cineva pe aici? am vazut ca in spania sunt printre cei mai tari ca si statii peco. in romania mai mult la moto se folosesc, am folosit si eu la fosta masina pe benzina fara mari probleme si sunt curios daca foloseste deja cineva pentru tdi pd.

mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ati vazut ca a disparut aral tronic 431 si acum vechea denumire high tronic indeplineste toate normele posibile pentru 5w40.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu inteleg pentru ce punem in motor ulei longlife, atata timp cat il schimbam la un an sau multi dintre noi nu fac mai mult de 30.000 km/an? Momentan merg pe Castrol Edge Profesional 5w30 care respecta norma 507.00 si probabil isi face si treaba acolo in motor. Referitor la titlul topicului acord toata increderea uleiului : Q8 Formula V Long Life 5W30.... La urmatorul schimb de ulei voi trece pe Q8.

Stima

Modificat de forceturbo
Atasament off topic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai neamtul tau il schimba la 30k ca asa era planul de service, masina in garantie, alea alea, daca la noi in tara este la 15.000 km trebuie sa il respectam ca aici nu este germania, nici la produse, nici la drumuri si nici la service.

Modificat de forceturbo
Off topic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegu...nu m-ai inteles...eu nu am postat ca de ce folosea neamtu longlife si eu nu...eu m-am referit strict la marca de ulei care o folosea...ca folosea esso si nu castrol...cum se da la reprezentantele noastre...

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te-am contrazis, doar am explicat de ce folosesc nemtii tipul de service longlife. sigur au pus esso pentru ca indeplinea norma respectiva si il aveau in service, este la fel de bun ca si castrol sau altele, in sensul ca diferentele de calitate sunt foarte mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30k pe autostrazile din germania e nimica toata, e chiar parfum pentru motoare

se merge lin si constant, un vis frumos pentru un diesel :)

ca sa fiu ontopic, numai de Rheinol am fost multumit pana acum in PD, se aude frumos motorul chiar si la -20 grade

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare soila! in postul #69 erai super multumit de Castrol ;te citez:"am trecut pe Castrol EDGE 5W-30 norma 507.00 si la 30.000km nu papa decat 500-600ml de ulei

asta in conditiile de mers cu turatii mari pe drumuri lungi, la un motor de 2.5TDI 174CP cu pompa duse " Atunci era bun Castrol-ul si acum nu mai este? Cum sta treaba?

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repsol si liqui moly folosesc eu de cand a aparut PD ul,nu amandoua odata,cand nu gasesc unul iau pe celalalt,unul e germani unul espana,castrolul sincer,cand vad made in EU ma gandesc ca si comuna fleashca e in ue

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu mai nou folosesc valvoline durablend synthetic blend 5w40 cu specificatia 50501. O fi bun, o fi rau...mai vedem. De Castrol Edge nu am prea fost multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

valvoline durablend este semisintetic.

eu am reusit performanta de a face cu golf 4 intr-o luna 4000 de km cu Q8 pentru PD, 5w40 si nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!