Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Cum mergi pe E85 spre Bucuresti se face mare reclama la Ravenol, si am zis sa-l incerc, pe o motorizare diesel PD.

Acum placebo-ul mei e negativ, mi se pare mult mai zgomotos motorul fata de ce am avut anterior, da poate o fi si de la motorina, ca am schimbat peco-ul la ultima alimentare.

Orice ati pune, mai mult de 8-9.000 km / 1 schimb pe an , nu-l tineti, parerea mea, zic ! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut colegi !

Imi cer scuze daca ma repet, nu am avut timp sa citesc 93pagini sa vad daca se repeta problema.

Detin un passat b6 1.9 pd bkc , cu filtru de particule, 200k km. Momentan am pus 5W40 Castrol Turbo diesel cu norma 505.01, la 10.000 km imi consuma aprox 2l ulei.

Am fost azi la service sa dau turbina jos sa o verific si au zis baietii ca turbina este ok ! pe tubulatura exista ulei dar nu in exces. Fum nu am vazut in spate.

Din experienta voastra , ce ulei imi recomandati, ma gandesc ca poate nu ii prieste Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:tuktuk: Cind foloseam Castrol ,halea 300-400 ml /10k de cind am trecut pe Ravenol a halit 1.7l/10k nu mai inteleg nimic :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca ulei heavy duty, un 5w40 sau 5w30 si sunt aproape sigur ca situatia se schimba. 

ca sa te convingi ca nu zic prostii vezi ca au incercat si altii inaintea ta http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=215098


cristi.cta la motorul tau e nevoie de un ulei 507.00 deoarece ai filtru de particule. 505.01 in timp o sa creeze probleme filtrului de particule, il infunda mai repede.

marca uleiului o alegi tu. Eu as alege VALVOLINE, MOBIL SAU RAVENOL.

Modificat de amicull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos @amicull pt replay. Nu am stiut asta.

Am dat un search pe google si nu gasesc nici un ulei cu norma asta. 

Modificat de cristi.cta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei sa pun la un golf 5 2.0 tdi bkd 16v,EDGE FST™ 5W-30,EDGE TITANIUM FST™ 5W-40 sau EDGE TITANIUM FST™ Turbo Diesel 5W-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@amicull, pare ok , dar dupa ce ca imi consuma, sa mai pun un 5w30... nu prea cred ca ar merge. Din ce am vazut 5w40 pentru PD , nu prea exista norma 507.00. Sry daca gresesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu consumul de ulei ``spune`` neaparat daca un ulei este bun sau rau.

legat de vascozitate (w30 sau w40) chiar nu are legatura directa cu consumul de ulei; ar avea legatura daca ai scurgeri de ulei (un 5w30 e mai subtire la cald si sigur isi face loc mai usor deci se scurge mai usor dar nu il papa motorul mai repede decat un 5w40)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, exact asa se intampla. w30 este consumat mai usor decat W40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei la mine cu castrol 5w40 completam vreo 6-700 ml in 12-13 mii km.

 cu mobil super 3000 xe 5w30- singurul mobil care are doar specificatia vw 505.01nu si 507.00 nu completam deloc deloc de la schimb la schimb, nu scadea mai mult de 3 mm pe joja ceea ce insemana max 300 ml.

 

Aceasta este experienta mea si am probat cu mai multe uleiuri.

 

de ce oare ACEIASI VASCOZITATE 5w40 in ACELAS MOTOR are comportament diferit: castrol 5w40 se consuma mai repede decat alte uleiuri, asta spune experienta la majoritatea, deci nu vad o dependenta intre vascozitate si consumul de ulei.

Modificat de amicull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Detin un passat b6 1.9 pd bkc , cu filtru de particule, 200k km.....

 

BKC nu are filtru DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil ca BKC sa aiba DPF montat ca accesoriu, pentru a putea sa aiba acces in centrul oraselor in DE.

 

post-17228-0-87072000-1448388115_thumb.p

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am cumparat un bidon de 4 litri ulei Mobil 1 ESP Formula 5w30 si am observat ca la specificatii norma 505.01 nu mai apare la recomandare :dry: Are cineva idee ce s-a intamplat? Au schimbat formula?

Pe siteul oficial vad ca inca apare 505.01 la recomandare 

http://www.mobil1.co.uk/synthetic-engine-oils/esp-formula-5w-30.aspx?tabs=specifications#tabs

Uleiul este luat din Norauto :RO flag:

post-125550-0-63930200-1448550551_thumb.

Modificat de enescuus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu te intereseaza daca scrie sau nu pe ambalajul lui 505.01. 507 include 505.01 iar daca pe site-ul lor scrie ca e recomandat atunci ai 2 de da.

https://mobiloil.com/en/motor-oils/mobil-1/mobil-1-esp

 

Oricum e ciudat ca la tine nu scrie. 

Modificat de Kspic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo scrie ''all vw engines with exception unit-injector/pumpe duse tdi'' Din engleza mea de ''balta'' inteleg ca nu este recomandat motoarelor pd.

 

L.E-tu foloseste-l si vezi daca este bun :icon_thumleft:

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe precedentul bidon scria si de asta am tinut minte ca trebuie sa fie trecut 505.01 la recomandari.

Este recomandat motoarelor PD, insa nu si celor fara DPF fabricate intre 1999-2003 si cele R5/V10 TDI pana in anul 2006.

Modificat de enescuus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu esti pe lista celor nerecomandate :)

 

Asa cum ti-am zis 507 include si 505.01. La nivel de zinc si fosfor M1 ESP este oricum sus fata de cat are in general un 507. Atinge fara probleme necesarul PD. Ulei cu foarte putin sulf, proprietati fizice excelente.  

Atata timp cat ai mai folosit uleiul si ai fost multumit iar dpdv tehnic e ok nu ai de ce sa iti faci griji. Reteta nu o pot modifica drastic asta pentru ca ar necesita alte teste de aprobari.

post-140194-0-49339200-1448559768_thumb.

Modificat de Kspic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am folosit la Skoda de doua ori, acum il folosesc la cealalta masina benzina 1.4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo scrie ''all vw engines with exception unit-injector/pumpe duse tdi'' Din engleza mea de ''balta'' inteleg ca nu este recomandat motoarelor pd.

L.E-tu foloseste-l si vezi daca este bun :icon_thumleft:

scrie ca nu este ok pt motoarele Pd R5 si V10 TDI, pana la un anumit an, pentru cz alea necesita 506.01, ca sa nu se distruga pinioanele de la distributie.

Deci daca nu ai 2.5 R5 sau 5.0 V10 poti folosi 5W30 Esp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Ce parere aveti de Motul? Eu pentru 2.0 TDI BKD, am folosit numai Castrol EDGE 5w30 longlife 3, doar ca la ultimul schimb am decis sa fac o schimbare Motul.

Prea multe pareri n-am ascultat despre acest ulei Motul momentan se comporta ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este ok. Pentru BKD merge si Motul Xclean 5w40 schimbat la 10-12.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!