Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Evitati Castrol Edge Professional, avem deja 4 masini in firma cu tachetii si axa cu came la pamant. Cel din reprezentanta are o eticheta pe care scrie "made in germany" si daca o dezlipesti, sub ea vei gasi o alta eticheta pe care scrie "made in eu".

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol nu mai este ce era sau este un fenomen romanesc. Am pus si eu anul trecut, cumparat dintr-un magazin din oras, cu atentie la norma, tip etc si am avut surpriza ca masina sa functioneze foarte prost. Sunt convins ca era fals sau era numai ambalajul Castrol. L-am schimbat dupa 1000 de km si am pus Rheinol de care sunt foarte multumit. La masina tatalui meu, un Opel Astra G, 17DTI,s-a pus tot Castrol si motorul tacanea incredibil. L-am schimbat si motorul toarce. Deci..eu ma feresc de Castrol ca de foc.

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce se poate intampla rau pentru motor uleiul daca il loc de 15.000 km este tinut 25.000 km? bine, in afara evident de uzura mai pronuntata a acestuia.nu vorbim aici de ulei longlife ci de ulei normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce se poate intampla rau pentru motor uleiul daca il loc de 15.000 km este tinut 25.000 km? bine, in afara evident de uzura mai pronuntata a acestuia.nu vorbim aici de ulei longlife ci de ulei normal.

Am vazut un caz la un 320d, proprietarul nu schimbase uleiul 45000 de km si se facuse vaselina, a trebuit desfacut tot motorul si curatat.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot la un bmw intrebam si eu ca cica nu are timp un amic sa il schimbe si are cel putin 25000km cu el. eram curios ce se poate intampla daca mai asteapta. eu il schimb mereu in luna mai cand e super cald afara, undeva intre 8000-12000 km depinde cat merg cu masina intr-un an si nu am cum sa stiu ce se intampla la mii de km cu motorul cu uleiul ala.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o duca la service daca nu are timp, nu are rost sa iti bati joc de masina pentru 200 lei.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 1,9 TDI PD 105cp, fara DPF, care ulei ar fi mai potrivit intre Liqui Moly Top Tec 4100 5w40 si Liqui Moly High Tech 5w40? Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Top Tec 4100 e sintetic iar High Tech e semisintetic. Mergi pe Top Tec 4100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e invers? synthoil high tech e sintetic iar celalalt partial sintetic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In baza la ce anume veniti cu toate recomandarile acestea? Doar prin simplul fapt ca folositi fiecare dintre voi o anumita marca si nu aveti ce face seara pe net? Careva are vreun argument solid inainte de a recomanda un produs care ii poate termina motorul altui coleg de pe forum?

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

De curand mi-am adus personal din Germania o Skoda Octavia 2, 1.9 TDI, cod motor BKC cu interval variabil de service QG1. In Germania, la ultimul schimb de ulei s-a folosit ulei Vapsoil 5W-30 cu specificatia 507 00.

De pe topicul acesta am inteles ca pentru utilizarea in Romania se preteaza mai bine un ulei 5W-40 cu specificatia 505 01 care se schimba la un an sau 15.000 km. Daca masina mea e setata pentru interval variabil de service QG1 eu pot folosi un ulei cu norma 505 01? Trebuie sa fac o recodificare a intervalului de service cu VAG-COM?

In manualul masinii scrie ca la interval de service variabil se foloseste numai ulei 507 01 sau 506 01 si doar in situatii exceptionale se poate folosi o singura data maxim 0.5 litri de ulei 505 01. Chestia asta nu se aplica si in Romania?

Nu prea am inteles exact de ce nu e ok ca in Romania sa folosesti un ulei 5W-30 507 01 pe care sa-l schimb la 15.000 km sa zicem. As fi tentat sa fac asa, deoarece nu cred ca voi face 15.000 km intr-un an, si din cate am inteles cu un ulei 507 01 la interval de service variabil QG1 poti sa mergi cu uleiul maxim 2 ani, dar cel 505 01 se schimba anual deci caca as folosi un ulei 507 01 as putea sa schimb uleiul dupa aproximativ 1 an jumate timp in care as face cei 15.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ramai la vapsoil si il schimbi la dupa cum spuneai, asta daca nu-ti spune masina in bord sa-l schimbi mai devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vapsoil ar fi mai recomandat decat Castrol Edge 5W-30 care are tot norma 507 00? Totusi daca as vrea sa trec la un ulei 5W-40 ar trebui sa fac o recodificare a intervalului de service cu VAG-COM? Exista ulei 5W-40 cu norma 507 00 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De ce ai dori sa schimbi uleiul? Pentru a respecta norma VW 507 00 si daca masina este dotata cu filtru de particule trebuie sa folositi strict un ulei care sa respecte aceasta norma, VW 507 00 spre ex. Castrol Edge 5W 30 indiferent de QG1 sau QG0/2, pe care il schimbati oricum la 15.000km sau un an. Daca nu aveti filtru de particule puteti folosi fara probleme un ulei care sa respecte norma VW 505 01, nu trebuie neaaparat VW 507 00.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am filtru de particule la masina. Intrebarea mea era urmatoarea: Daca masina a venit din Germania cu interval de service variabil QG1 si vreau sa folosesc un ulei 5W-40 cu norma 505 01 care din cate am citit pe acest forum ar fi mai bun pt Romania este obligatoriu sa fac o recodificare a intervalului de service cu VAG-COM ? Sau e suficient sa fac urmatorul schimb uleiul la 15.000 km sau 1 an, fara a mai modifica nimic cu VAG-COM-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie efectuata modificarea service interval.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie facuta resetarea cu vag-comul. Si eu am tot QG1 si bag ulei 5w40. O poti reseta din bord de pe butoanele cu H si Min si trecu automat la interval fix 15.000km sau 365 zile. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu resetez nimic din bord are ceva? Ideea e ca as vrea ca masina sa ramana totusi pe intervalul de service variabil QG1, chiar daca bag un ulei 5W-40 cu norma 505 01, in caz ca in viitor voi vrea sa folosesc din nou un ulei long life.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi bine sa ramai la uleiul ala. de ce ai nevoie neaparat de 5w-40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu, resetarea care se face din butoane se refera strict la aducerea la zero a datelor referitoare la interval (spui calculatorului ca ai facut schimbul de ulei). Nu face schimbarea tipului de interval (QG1, QG2), deci poti baga linistit orice ulei compatibil daca faci schimbul la 1 an/15.000Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@forceturbo, merci de sfaturi. Totusi am citit urmatoarea chestie in manualul de utilizator:

The data displayed is the same after resetting the display with flexible

service intervals (QG1) using the reset button as that for a vehicle with

fixed service intervals (QG2).

De aici eu inteleg ca daca faci reset din bord, masina va trece la interval de service fix, la fel cum zicea si colegul @olteanu82 si eu nu vreau chestia asta. Vreau sa ramana pe interval variabil, dar sa pun un ulei 5W-40 pe care il voi schimba la 1 an sau 15.000 km. Se poate asa ceva?

ar fi bine sa ramai la uleiul ala. de ce ai nevoie neaparat de 5w-40?

Asa am citit chiar pe topicul acesta, mai pe la inceput...ca pentru Romania ar fi mai ok un ulei 5W-40 decat 5W-30. Se zicea un ulei cu specificatia 505 01schimbat la 15.000 km protejeaza mai bine motorul decat unul long life 507 01 schimbat tot la 15.000 km...nu prea am inteles care ar fi motivul.

Vapsoil am gasit foarte greu la Cluj, am avut nevoie de un bidon de 1 litru ca sa completez putin. Vad ca pe bidon scrie Made in Germany, dar nu stiu cat e de calitativ acest ulei fata de Castrol sau Aral.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Castrol Edge 5W 40 de 4 ani si nu am avut nici o problema... cateodata cand merg pe autostrada cu viteza mare mult timp imi apare senzorul de nivel la ulei... in rest fara probleme.. schimbul il fac la 10, 12mii ca sa fiu eu sigur ca totul e OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am citit chiar pe topicul acesta, mai pe la inceput...ca pentru Romania ar fi mai ok un ulei 5W-40 decat 5W-30. Se zicea un ulei cu specificatia 505 01schimbat la 15.000 km protejeaza mai bine motorul decat unul long life 507 01 schimbat tot la 15.000 km...nu prea am inteles care ar fi motivul. Vapsoil am gasit foarte greu la Cluj, am avut nevoie de un bidon de 1 litru ca sa completez putin. Vad ca pe bidon scrie Made in Germany, dar nu stiu cat e de calitativ acest ulei fata de Castrol sau Aral.

teoretic trebuia sa aiba cod de uk, fiind helix sub acoperire dupa cum am inteles eu.

daca treci la 5w-40 il schimbi la 10-12k km maxim. si nu ai nevoie de el decat daca schimbi treptele foarte sus sau daca locuiesti in bucuresti si stai vara blocat in ambuteiaje si mergi doar in suturi cu primele trepte. plus masina ta e facuta sa se inteleaga foarte bine cu 5w-30 din fabrica.

deci nu cred ca ai nevoie de vascozitate marita si parca vad ca alegi si un ulei mai slab calitativ. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!