Jump to content

Instalatie aer conditionat


elenic2000
 Share

Postare recomandată

Salut!

Stie cineva ce tip de freon se introduce in compresorul de aer conditionat de Golf 2? Numarul acela dupa R. Mi-a pierdut freonul si nu stiu de care trebuie sa bag. Si, foarte important, se mai incarca modelele astea vechi de compresoare cu freon?Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Freon R12. Nush unde mai gasesti acum asa ceva. Din cate stiu nici R22 (care se folosea la frigidere) nu prea mai gasesti.

Din cate mai tin minte... cantitatea de freon era ceva e genul 1000 - 1100 grame. Poti folosi R134A (ce se foloseste acum la incarcari de frigidere) dar nu ai sa ai aceeasi eficacitate ca la R12.....dar ..merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. eu zic sa stai linistit in privinta freonului ca se gaseste si R12, R134A,R22(care nu ai nevoie) daca erai din bucuresti te puteam ajuta cu o gusa 2 de freon. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate se mai gaseste... dar nu la oricine. Din cate tin minte R12 este interzis sa se mai foloseasca, deoarece este daunator stratului de ozon. In curand...PA si la R22. S-au cautat alternative si a iesit un freon de tranzitie R134A. Mai nou, pentru instalatiile de aer conditionat (auto sau split-uri) se foloseste R507. In functie de proprietatile freonului (pct de fierbere, ...) si a compresorului se face calculul randamentului termic al instalatiei (condensor, vaporizator, grosime conducte, detentor). De asta am spus ca:

1. nu ai aceeasi eficienta daca schimbi freonul cu un altul diferit.

2. uleiul folosit in compresor trebuie sa fie compatibil cu feronul pe care il folosesti.

P.S. Proiectul meu de diploma a fost INSTALATII DE AER CONDITIONAT, asa ca stiu ce vorbesc.

Modificat de catalos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalos nu am zis eu ca nu ai cunostinte doar ia-m spus omului ca se mai gaseste freon atat.si la slituri se foloseste R410 ,R407 chiar si la ducturi ,casete ,coloane,etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate se mai gaseste... dar nu la oricine. Din cate tin minte R12 este interzis sa se mai foloseasca, deoarece este daunator stratului de ozon. In curand...PA si la R22. S-au cautat alternative si a iesit un freon de tranzitie R134A. Mai nou, pentru instalatiile de aer conditionat (auto sau split-uri) se foloseste R507. In functie de proprietatile freonului (pct de fierbere, ...) si a compresorului se face calculul randamentului termic al instalatiei (condensor, vaporizator, grosime conducte, detentor). De asta am spus ca:

1. nu ai aceeasi eficienta daca schimbi freonul cu un altul diferit.

2. uleiul folosit in compresor trebuie sa fie compatibil cu feronul pe care il folosesti.

P.S. Proiectul meu de diploma a fost INSTALATII DE AER CONDITIONAT, asa ca stiu ce vorbesc.

si daca pui alt tip de freon decat r12 ce riscuri sunt pt instalatie?

Modificat de ValiB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

riscuri mari nu sunt, daca schimbi si uleiul din compresor cu unul compatibil cu freonul pe care vrei sa-l pui. In schimb scade randamentul instalatiei. In mod normal in fct de tipul de freon folosit si de cerintele sistemului, se face calculul termic si in urma rezultatelor (suprafata de schimb de caldura) se aleg condensorul si vaporizatorul instalatiei, astfel incat randamentul sa fie maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stie cineva cum se da radiatorul de aer conditionat jos sa-mi spuna si mie ca am gasit smulsa conducta care iese din el (aia care se prelungeste cu o parte cauciucata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce anume trebuie sa iti pui AC ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare stiti cumva cine si-a updatat masina cu aer conditionat?are probleme functioneaza ok merita nu merita as dori daca se poate o parere o idee ceva as dori sa imi pun AC pe masina din semnatura.un prieten mia recomandat sa nu o fac pt ca o sa se strice repede si nu o sa functioneze pt ca ia spus lui un mecanic.aveti vreo idee pls help

ms mult anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine functioneaza , a implinit 1 an dela montaj :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cap_de_viezure
La mine functioneaza , a implinit 1 an dela montaj :blah_:

si de unde ti-ai pus ac ul ? face fata? cat te-a costat? crezi ca o merge si pe lupo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul din semnatura l- am cumparat pentru AC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am AC original pe masina si in afara de o sonda dusa, care intr-adevar s-a descoperit mai greu, nu a avut probleme. Sincer raceste mai bine decat o masina fabricatie 2008 care o mai am. Dezavantajul ii ca cel putin la mine se simte destul de bine la putere si consum, dar cred ca avantajele is mai multe :coffee_lol:

Pentru montare AC pe o masina care nu a avut, recomand sa fie luat de pe o masina pe care functioneaza ca sa vezi exact toate piesele si sa fii sigur....sunt cateva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi se poate pune AC? Cat ar costa montarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi se poate pune AC? Cat ar costa montarea?

Se poate pune. ca sa fie mai usor de montat , recomand sa se ia dupa tot sistemul (compresor, suport compresor,radiator, conducte, tot ce este sub bord,etc) dupa aceeasi masina. Eu asta am facut. Montarea poti sa o faci chiar tu cu ajutorul la 1-2 prieteni si iesi mai ieftin. Acum nu stiu cat se ia de montare intr-un service. Bafta la proiect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

O rugaminte mare ptr cei care au AC pe mk2:

Puteti sa imi spuneti ce numar are releu ptr AC ?

Mi-ar trebui informatia asta seara, daca poate cineva sa dea o fuga la masina sa se uite as ramane recunoscator !!

sunt cu degetu' pe F5...

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar daca ai ce1...releul se afla pe poz.5

poza e tot cu tablou ce2...dar sa vezi unde se afla poz5

post-13869-1261854513_thumb.jpg

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!