Jump to content

pot sa pun turbina pe un golf 2 ?


dr.silviu
 Share

Postare recomandată

am un golf 2 din 1987:1760 cm3 66kw(90 cp) si asa vrea sa-i maresc puterea.Daca da de unde as putea gasi asa ceva?apropo motorul e cu injectie.10x

Modificat de dr.silviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, se poate. Faci rost de bloc de 1.6 diesel, pt ca iti trebuie pistoane si biele ramforsate, turbina, un intercooler e binevenit, galerie tot de la un TD eventual si turbina tot de la el.

Asta ar fi in mare. Nu stiu exact chiulasa daca trebuie schimbata si ea, dar ma indoiesc.

Injectia ta e electronica sau mecanica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, se poate. Faci rost de bloc de 1.6 diesel, pt ca iti trebuie pistoane si biele ramforsate, turbina, un intercooler e binevenit, galerie tot de la un TD eventual si turbina tot de la el.

Asta ar fi in mare. Nu stiu exact chiulasa daca trebuie schimbata si ea, dar ma indoiesc.

Injectia ta e electronica sau mecanica?

<{POST_SNAPBACK}>

presupun ca injectia e mecanica.imi poti recomanda unde sa caut pe cineva specializat care o poate face(o firma,un atelier)?10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca injectia e mecanica.imi poti recomanda unde sa caut pe cineva specializat care o poate face(o firma,un atelier)?10x

<{POST_SNAPBACK}>

Din pacate, habar n-am unde gasesti un service competent sa faca treaba asta...

Poate stiu altii. Sa vedem urmatoarele posturi :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se poate face din acel motor mare lucru. Mai bine cumperi un motor de G60 il faci cap-coada si e mai sigur. Chestia cu bloc motor de diesel + chiulasa de nu stiu unde nu cred ca va da rezultate. Mai bine ia legatura cu Drujba si sigur te va lamuri cum sta treaba....mai ales ca si el vroia sa faca asemanator.

P.S.: dar va trebui sa scoti ceva bani din buzunare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

homeboy se ocupa cu din astea

cel mai sigur iti iei alt motor (1.8 16V, 2.0 16V, 1.8 G60, etc)

in care merita sa bagi banii. si din fabrica ai calutzi suficientzi.

motoarele nu-s asa scumpe, pe departe mai ieftine de cat te-ar costa

un turbo-setup...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

homeboy se ocupa cu din astea

cel mai sigur iti iei alt motor (1.8 16V, 2.0 16V, 1.8 G60, etc)

in care merita sa bagi banii. si din fabrica ai calutzi suficientzi.

motoarele nu-s asa scumpe, pe departe mai ieftine de cat te-ar costa

un turbo-setup...

<{POST_SNAPBACK}>

pot gasi asa ceva pe la dezmembrari?golful meu e alergat doar in germania si motorul se comporta bine(am mers cu el pe autobanda 5pers in el cu 175km/h si inca mai era loc).10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nici vorba sa mearga turbina de la diesel...; la motoarele otto supraalimentate, egt-ul este mult mai mare decat la diesel.

Daca esti pregatit sa cheltuiesti min. 3.000 (trei mii de euro), pot sa te ajut sa iti faci ceva frumos, peste 200 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cred ca nu ia 3000 euro pe toata masina daca o vinde acum... parerea mea ar fi tot un motor G60 refacut si pus pe masina.. solutia cea mai buna ca raport performanta/pret si nu o sa fii dezamagit de cum fuge masina iti garantez.. apropo: G60 are din fabrica 163cp din cate stiu eu.. sa ma corecteze cineva daca gresesc :D

Modificat de AliNOS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G60 are 118 KW / 160 CP. Problema cu un G60 este sa ii mearga compresorul (G-laderul)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
am un golf 2 din 1987:1760 cm3 66kw(90 cp) si asa vrea sa-i maresc puterea.Daca da de unde as putea gasi asa ceva?apropo motorul e cu injectie.10x

<{POST_SNAPBACK}>

ca sa pregatesti un motor pentru al il supraalimenta cu ajutorul unui turbo-compresor, este foarte greu.... sunt multe de facut si nu crec ca merita investitzia. exista si alte metode sa scotzi cai putere dintr-un motor normal....

eu am un 16v de pe un passat cod de motor 9A, pe care l-am dus la 2300 cmc, cu camere de turbulentza modificate, biele rasucite, axe cu came modificate, supapele din capul de injectzie (k-jetronic) modificate,pompa de ulei modificata (la 3500 rpm scoate saraca vreo 7bar) pompa de benzina de 20bar, etc.... nu i-am pus nici turbo, nici kompressor... dar are vreo 210 cai.... daca pot sa te ajut cu ceva... stam de vorba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omule- cum ai modificat axele? le-ai luat gata facute? cat te-a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa par gigi contra, dar zi-ne si noo cum ai facu treaba, cum de rezista alimentarea la 20 bari!!!!?????? ce ai modificat la supapele capului de injectzie???? cum ai "rasucit" bielele?? no ofence da' n-am mai auzit asha ceva pana acum!!!!!! detaliaza te rog (te rugam) artificiile pe care le-ai facut. mie unu imi e greu sa intzeleg cum ai marit spre ex unghiul de deschidere a camelor. din cate shtiu eu tre marit, nu michshorat si nu ptrea vad cum potzi sa incarci cu metal si sa fie si "ce trebuie".....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa par gigi contra, dar zi-ne si noo cum ai facu treaba, cum de rezista alimentarea la 20 bari!!!!??????  ce ai modificat la supapele capului de injectzie???? cum ai "rasucit" bielele?? no ofence da' n-am mai auzit asha ceva pana acum!!!!!! detaliaza te rog (te rugam) artificiile pe care le-ai facut. mie unu imi e greu sa intzeleg cum ai marit spre ex unghiul de deschidere a camelor. din cate shtiu eu tre marit, nu michshorat si nu ptrea vad cum potzi sa incarci cu metal si sa fie si "ce trebuie".....

<{POST_SNAPBACK}>

exista pe net niste site-uri de unde itzi potzi procura piese de schimb pentru modificat masini. axele cu came m-au costat vreo 600 eur... fuliile distributziei vreo 120 eur... cureaua mea de distributzie nu mai este cea de 141 de dintzi cu dintzii trapezi, acum are 166 si dintzii sunt patratzi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off-topic:

wow ---->

20 bar pe CIS ??? presiunea sistem CIS e 4.7-5.2 bar !!! conductele si injectoarele ce spun ?

blocul merge alezat asa mult ? ce pistoane ai ?

<{POST_SNAPBACK}>

la masina asta s-a schimbat totul, pana si saibele nu mai sunt ale ei. pistoanele au fost facute din nou, de un dement care a avut rabdare sa le bibileasca, nu mai au fuste, boltzul este prons in sigurantza-inel in ambele partzi.

blocul m-am alezat la maxim, si l-am bucsat cu tzeava de sonda petroliera ( este tratata sa tzina la orice :) ) conductele sunt schimbate cu unele care sa tzina la presiuni anormale, iar injectoarele au fost modificate incat sa nu mai tzina presiunea de 4bar... acum sunt pe la vreo 8 sau 9... nu mai tzin minte exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omule- hai sa ne dam sa vedem ce zice masina --am tot un 16v cu serpi si-mi pun acum carburetoare, dar oricum vreau sa vad ce poate :D si o sa mai vina un 16v care nu a fost batut de nimeni, nici bmw 2,5 sau vr6 are numar BPR (FACI BMW 2,5)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numar BPR

<{POST_SNAPBACK}>

ai stricat tot farmecul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce?

<{POST_SNAPBACK}>

si asa am stricat topicul asta prin ale noastre posturi OT .. asa ca vb pe mess :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On-topic - cred ca e mult mai scump decat sa-ti schimbi motorul cu totul.

Off-topic - baieti, sa ma chemati si pe mine la testari B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!