Jump to content

scartait geamuri


flopem
 Share

Postare recomandată

:) idem blitz: numai cand sta in soare sau e f f cald afara scartaie. tind sa cred ca e de la frecarea efectiva a geamurilor cu peria aia.

am sa incerc soluti cu periuta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • remuss

    10

  • m-nus

    6

  • flopem

    5

  • FABIAn RuSu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

La fel si la mine , doar geamul din dreapta - doar cand sta la soare sau este foarte cald

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu nu am nicio problema la geamurile fata ...nici in caldura nici in praf nici in ambele, niciodata

...insa alea din spate, cand ajung in capat in partea de sus, scartaie de parca ar vrea sa iasa prin plafon

zgomotul nu e din cheder, in niciun caz

sa fie oare de la sistemul idiot de prindere a geamurilor printr-o bucsa de plastic?

...sper deosebire geamurile din fata si fata de alte masini la care toate geamurile sunt stranse printr-o clema cu manson de cauciuc si doua suruburi... :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,

Am avut si eu aceasi problema cu geamul stanga fata la Skoda Fabia. Scartaia foarte rau. 2 saptamani mi-a fost frica sa il deschid din cauza asta.

Problema se poate rezolva astfel:

se demonteaza panoul. are 3 suruburi in partea de jos (cap inbus 2.5mm), 3 suruburi in maner (cap cruce) si inca un surub ca cele de jos il gasiti sus sub plasticul joystick-ului de la oglinda. Panoul mai are cateva clipsuri in lateral care se scot simplu tragand de panou. Cand este liber se ridica in sus si chederul panoului o sa iasa dupa usa.

Am pus si poze ca sa fie mai clar.

Sunt doua capace de plastic in lateralele usii. Le scoatetisi ridicati-coborati geamul pana cand vedeti saniile care aluneca pe suportul ala din metal. le ungeti bine si gata. Va recomand sa folositi o vaselina buna care sa reziste la temperaturi extreme.

http://imageshack.us/photo/my-images/406/img439a.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/88/img442.jpg/

http://uploadimage.ro/images/03911962833157935601.jpg

http://uploadimage.ro/images/18498148288533083430.jpg

Sper sa va ajute.

Salutari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine la manivela face doar pe st-fata. Sa inteleg ca ai dat cu spray-ul numai in gaurile rotunde din panoul de ranforsare fara sa-l desfaci si basta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai pe cleme si ele ung toata sina cand le dai in sus si in jos

ca sa faci o treaba buna poti lipi cu o banda geamul de portiera, desfaci cele 2 suruburi, scoti macaraua si atunci dai cu unsoare, fara sa te zgarcesti, ambele sine ... dar incearca prima varianta, daca nu merge poti incerca varianta 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am rezolvat si eu geamul de la sofer, fara sa desfac geamul din prinderi. Dupa o luna totul se prezinta ok, am scapat chiar si de geamul murdar din cauza lubrifiantului folosit. Urmeaza geamul de la pasager, in weekendul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Luat niste WD 40 iar in week-end cu vremea mai racoroasa o sa fac manevra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mecanismul se unge cu vaselina siliconica,

in lipsa, puteti incerca cu vaselina speciala pentru planetare.

si scartaitul vine si de la praful prins in baza geamului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vaselina frate ?

Deabia gasesti in magazine spray de ungere...pan la urma am facut o baie de ulei usii si am scapat deocamdata.

Cu ocazia asta am facut si antifonare de a curs uleiul din usa...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!