Jump to content

scartait geamuri


flopem
 Share

Postare recomandată

Confirm si eu ca la caldura scartaie geamurile, dar si usile cand le deschid pe caldura mare fac ca la batrana Dacie de mie putin jena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • remuss

    10

  • m-nus

    6

  • flopem

    5

  • FABIAn RuSu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

FABIAn RuSu
@remuss - la farmacie se gaseste; glicerina boraxata trebuie sa ceri.

iar dupa ce dai pe chedere, restul il poti folosi la aftele bucale :8:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca la caldura scartaie geamurile, dar si usile cand le deschid pe caldura mare fac ca la batrana Dacie de mie putin jena.

la usi le-am ,,calmat'' cu un spray de gresare pe care il si recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat chederele de la geamuri si nu a disparut in totalitate sunetul enervant. M-am uitat mai atent cu fata usi data jos si am contatat ca sunetul provine din cauza ghidajelor (au prins joc) si deaceea scartie. Solutia cu glicerina e varianta mai ieftina dar nu e de durata si unde mai pui ca vei sta si cu geamul murdar o perioada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o poza cu ghidajele alea pls....reala sau desen

muultumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kryss782001

m nus,am incercat eu cu wd 40 si nimic,tot se aude scartaitul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am problema asta pe octavia 2. la calldura scartaie. masina e in garantie. intra asa ceva in garantie? sau ii dau cu glicerina?:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu
Mi-am cumparat chederele de la geamuri si nu a disparut in totalitate sunetul enervant. M-am uitat mai atent cu fata usi data jos si am contatat ca sunetul provine din cauza ghidajelor (au prins joc) si deaceea scartie. Solutia cu glicerina e varianta mai ieftina dar nu e de durata si unde mai pui ca vei sta si cu geamul murdar o perioada.

deci cum ziceam ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Scartaitul nu e de la chedere. Am cautat pe forum o rezolvare si am gasit si topicul asta. Incerc sa ajut, chiar daca am O2, poate cauza este comuna. Scartaitul vine de la clemele care tin geamul si culiseaza pe doua sine. La O2, rezolvarea a fost: demontarea panoului usii si ungerea celor doua sine prin orificiile astupate cu dopuri de plastic. La mine scartaia pe toata cursa geamului, si nu am reusit nici dupa ce am curatat foarte bine chederul si nici dupa ce am sters praful si mizeria depuse pe partea de geam care nu iese afara din usa. De abia dupa ce am spreiat cu WD40 sinele si piesele de plastic ce tin geamul, scartaitul a disparut complet. Imi pare rau ca nu am avut la mine un spray cu vaselina, sau un tub de vaselina, deoarece cred ca faceam treaba mai buna cu ea. Probabil ca in viitor WD40 se va evapora si scartaitul va reaparea. Sper totusi sa nu, sau sa fie cat mai tarziu...

Toate cele bune!

L.E. Ssuuper. Sper sa ai dreptate m-nus

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se evapora deloc WD40,eu am data la tijele de la cutia de viteza in compartimentul motor unde e caldura dracu....nu s-a evaporat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaitul vine de la clemele care tin geamul si culiseaza pe doua sine.

mai probabil

la mine scartaie doar unul din spate cand e foarte cald si doar pe urcare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
deci cum ziceam ? :banghead:

am o fabie cu toate geamurile electrice si rezolvarea la scartaiala cand afara e f.cald este urmatoarea;

defaceti fetele la portiere ,scoateti geamul portierei respsctive prin desurubarea bridelor de dupa cele doua dopuri de cauciuc.apoi extrageti putin fata de tabla a portierei si ungeti cu vaselina sina pe care lucreaza cele doua cleme de plastic si rolele pentru cablu de la partea superioara a mecanismului. Ve-ti fi foarte multumiti de efect si in plus protejati si clemele de efort,unora le-au cedat si s-au rupt. mult succes !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de aceste dopuri este vorba astea mari de cauciuc

post-28990-1248529029_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut,confirm ce a zis fabiuta 16v,am rezolvat si eu cu scartaitul geamurilor.

desfacut fata de usa si unsa sina+clemele+rolele de plastic cu vaselina si apray vaselina siliconica,si scartaitul adisparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o fabie cu toate geamurile electrice si rezolvarea la scartaiala cand afara e f.cald este urmatoarea;

defaceti fetele la portiere ,scoateti geamul portierei respsctive prin desurubarea bridelor de dupa cele doua dopuri de cauciuc.apoi extrageti putin fata de tabla a portierei si ungeti cu vaselina sina pe care lucreaza cele doua cleme de plastic si rolele pentru cablu de la partea superioara a mecanismului. Ve-ti fi foarte multumiti de efect si in plus protejati si clemele de efort,unora le-au cedat si s-au rupt. mult succes !!!!!

salut,confirm ce a zis fabiuta 16v,am rezolvat si eu cu scartaitul geamurilor.

desfacut fata de usa si unsa sina+clemele+rolele de plastic cu vaselina si apray vaselina siliconica,si scartaitul adisparut.

Deci, ... am avut dreptate :blink:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1027444

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa este ai avut dreptate,acum sa ne cinstesti :blah_: :icon_thumright: (glumesc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai de graba noi sa-l cinstim pe Fabian Rusu, ca el a dat primul explicatia in postul 20 :rolleyes:

Eu doar am completat ca asta e rezolvarea la O2 si s-ar putea ca si la Fabia sa fie la fel. Spor la lucru ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat cu ce spray sa dau pe balamalele de la usi sa nu mai faca ca toate visele (nici la Dacia parca nu faceau asa si pe aia dadeam cu ulei de motor ars ;) ) , am dat cu WD40 si (dupa ceva timp) cu un spray de lant de bicicleta (d'ala aveam prin casa) si fac la fel de urat :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kryss782001

salut,referitor la scartaitul de la geamuri ,tot se mai aude(in special cand sta in soare) :banghead:

iar scartaitul de la balamale,la fabiuta mea adisparut dupa ce am folosit vaselina.

cu wd40 am dat dar scartaia mai rau ca la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

AUDI A4 AVANT 97 ---SI EU AM ACEASI PROBLEMA IMI SCARTIE GEAMURILE FATA DOAR CAND LE COBOR AM INCERCAT SI CU GLICERINA DAR EFECTUL DISPARE IMEDIAT SI MAI ALES CA SE MURDARESC GEAMURILE RAU ARE CINEVA IDEE CAT COSTA UN CHEDER FATA NOU SAU ALTE SOLUTI MAI BUNE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Fabia 1.4MPI

Si eu am avut aceiasi problema, cu geamul din stanga, si mi-sa stricat macaraua, era de la cabluri si sa rupt o clema, am fost, am reparato si au uns sistemul nou cu vaselina, ma costat ceva dar asta e, acum imi face lafel geamul din dreapta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Asa cum a scris si Fabian in posturile de mai sus problema scartaitului vine de la culisarea pe sec a ghidajelor de plastic pe sinele de metal....am rezolvat si eu problema cu spray silicon suflat pe sine.....dar bineinteles date panopliile jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu recomand vasilina de calitate pentru clemele de la macara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alin, la mine scartaie doar geamul dreapta. Am gresat macaraua cand am dat-o jos sa schimb switch-ul din broasca de usa dar tot lafel face. Ciudatenia mare e ca scartaie doar cand sta masina in soare. Dimineata nu face de exemplu si nici daca o iau din soare si o duc la spalat. Eu ma gandesc ca ii altceva acolo, banuiesc peria aia de cauciuc si pasla care trage apa de pe geam cand il dai in jos. O sa ma mai documentez, sper sa gasesc ceva timp si chef :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi ...probabil cu o curatare atenta cu periunta de dinti veche si ceva solutie de spalat vase scapi de scartait :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!