Jump to content

scartait geamuri


flopem
 Share

Postare recomandată

am o problema cu geamurile fatza

la fiecare inchidere/deschidere scartaie tare de tot si e foarte enervant.

din cate am vazut scartaitul vine de la chederele din josul geamului dintre usa si geam

stie cineva vreo solutie la problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • remuss

    10

  • m-nus

    6

  • flopem

    5

  • FABIAn RuSu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

aceeasi problema o am si yo. am mai postat pe undeva treaba asta dar nici un raspuns. fenomenul se intampla in special vara cand se incalzesc acele ,,chedere'' de la baza geamului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand sunt noi,acele chedere au lipit pe ele ceva material,ceva peri fini....care in timp pica si ramane doar chederul de cauciuc care scartaie.

pt evitarea problemei cred ca trebuie alt cheder.

asteptam sa vedem daca sunt optiuni mai simple....sau daca cineva cu o masina relativ NOUA are acelesi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine poate sa ne zica ce cod au acele chedere ca sa stim exact de spre ce sa ne orientam la cumparare. alte alternative nu vad ce ar putea sa fie din moment ce ele s-au tocit.

si am uitat sa precizez faptul ca ele daca nu mai isi fac treaba cum trebuie sunt toate sansele sa apara si alte necazuri datorita faptului ca nu mai retin bine apa. deci yo ma gandesc ca treaba trebuie urgentata anul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca este de la uzura chederelor, pentru ca la un Polo din 2008 cu 20K de Km la bord se intampla acelasi lucru si cred ca o masina care are un an vechime si 20k Km este o masina relativ noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce chederele noi nu se pot toci mai devreme de timp? mai este si materialul din care sunt facute. la un material mai prost se duc mai repede si invers.

si daca nu scartaie din chedere (care poti relativ de usor sa-ti dai seama de unde se aude) atunci de la ce anume ar putea fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat pe undeva , e praful care se aduna pe cheder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curatat cum trebuie (si dezinfectat :evil: ) dar degeaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu le curat de le poti linge si masina e impecabila...spalare zilnica ,dar tot degeaba!

100% suneul e de la cheder!

nu mi se pare normal sa bagam chederul la categoria consuumabile...si la un polo ca acela aproape nou nu mi se pare normal sa ii schimbam chederele,desi sunetul de acolo vine!

apa nu intra chiar daca se duc perii de pe cheder....din contra ,e mai etans...tocmai de aia scartaie.

ca o solutie ma intreb daca nu se poate da geamul cu ceva solutie sa lunece mai usor pe cheder....sau chederul.

dar daca dam chederul cu solutie lasa urma pe geam si nu e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am turnat glicerina,nu mai scartaie,vreo saptamana se tot murdarea geamul cand il urcam/coboram...acum nu mai scartaie,nu se mai murdareste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat ca scartaitul apare mai ales atunci cand las masina in soare (vara). la voi?

iarna exclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirmat! numai vara face si la mine!

iara e liniste pentu ca e mai tare cauciucul iar vara de la soare se moaie si se muleaza pe geam provocand sunetul.

glicerina?.....ce e aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt si eu curios de treaba cu glicerina. daca functioneaza de ce nu. decat sa schimbam la chedere traiasca glicerina.

asteptam mai multe detalii m-nus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima data am mozolit tot geamul cu glicerina dar fara prea mare efect....

a doua oara am turnat cateva linguri intre geam si cheder...acum nu mai scartaie,scartaia foarte tare si aparuse cateva zgarieturi verticale de la culisarea geamului....

partea mai putin placuta e ca se murdareste geamul dar va disparea murdaria mai ales pe caldurile astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima data am mozolit tot geamul cu glicerina dar fara prea mare efect....

a doua oara am turnat cateva linguri intre geam si cheder...acum nu mai scartaie,scartaia foarte tare si aparuse cateva zgarieturi verticale de la culisarea geamului....

partea mai putin placuta e ca se murdareste geamul dar va disparea murdaria mai ales pe caldurile astea

putin mai multe detalii referitoare la glicerina aia de care e ? de unde putem lua (profilul magazinului). nu ma pricep de aia intreb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sunat la Bradytrade, pt schimbarea acelor chedere de exterior si costa in jur de 110Ron toate 4 pt varianta combi. Dar eu am impresia ca scartie cel din interiorul masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prietene :)),eu sunt mai neglijent cu masina mea....glicerina am luat-o din farmacie,am luat am incercat varianta mai eleganta,nu a mers am turnat....daca revine la urmatorul service in Augsburg o sa schimb chederul

Modificat de m-nus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vrut sa fiu cicalitor, doar ca nu stiam unde se gaseste glicerina asta. multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folositi cu incredere (parerea mea)

glicerina nu ataca nimic,nu e groasa,nu atrage mizerie,nu naclaieste....

o sa incerc cu WD40 la celalalt geam pe spate care escartaie dar nu prea il folosesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

degeaba dati pe chederul extern sau il curatati cand problema e la nivelul ghidajelor pt geam din interiorul portierei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu cred ca e din ghidaje,eu tocmai ce am schimbat macaraua pe spate si stiu exact cum arata....ghidajul cel putin la o1 e lejer si nu are cum sa scartaie asa tipator

Modificat de m-nus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intamplator macaraua geamului de la sofer am schimat-o de curand . scartaia si cea veche dar nici asta noua nu e mai prejos. e clar ca nu e de la ghidaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

bun :Driver: ...atunci scartaie melcul de la modulul din usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@remuss - la farmacie se gaseste; glicerina boraxata trebuie sa ceri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva saptamani de cand este cald si la mine scartaie rau de tot geamurile, sunt foarte enervante. Asa ca o sa incerc si eu cu glicerina. Dar am si eu o intrebare: este afectata in vreun fel folia de pe geamuri de glicerina asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!