Jump to content

si a montat cineva ABS pe masina?


sabinescu
 Share

Postare recomandată

am un mk din 93 si din pacate nu are abs!as vrea sa montez unul de pe la dezmembrari.A mai incercat cineva aceasta operatiune?e greu?m ar ajuta cateva sfaturi,scheme,orice legat de abs !.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta dar ii greu si foarte costisitor.Ai foarte multe de inlocuit si nu merita investitia.Cel mai bine vinzi masina care o ai ...mai pui diferenta si cumperi una cu ceea ce doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vb pe mess pt detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piesele le am, problema e sa stii ce ai nevoie, sa vii cu lista! si daca ai timp si mai bine sa stai sa demontezi tot ce trebuie de pe masina si sa-ti iei!

Modificat de Mihaitza83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu sunt interesat de Abs..poate oferi cineva mai multe detalii??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu vorbesc prostii dar din ce am citit din manualul de intretinere Golf/Vento si cred ca am retinut bine, vehiculele care nu sunt dotate din fabrica cu acest dispozitiv ABS si citez "nu pot fi dotate ulterior cu sistem de franare ABS", de aici se intelege ca aceasta adaptare nu poate fi aplicata. Daca are altcineva alte informatii sau a reusit asa ceva sa posteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca se poate monta, nu vad de ce nu. E mult de lucru, sunt multe piese de inlocuit, dar daca ai o masina donatoare cred ca se poate rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LauAmericanu

SI care anume is acele piese?

O masina mk3 din 94 poate avea ABS? Sau in acel an nu a existat optiunea de abs pt mk3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a existat, doar bani pentru optiune mai trebuiau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si golf 2 are abs...da`pai golf 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu are abs, e destul de sigur ca nu are multe alte optiuni...e mult mai simplu sa gasesti o masina dotata..in plus, esti sigur ca toate astea vor functiona, nu ai bataie de cap, nu ai lipituri, fire aiurea, etc

geamuri electrice, oglinzi, un far o janta..astea da, dar abs ?!? cred ca nu au scris aia in manual de idioti ca nu se poate pune ulterior abs...au avut ei un motiv...bineinteles, teoretic cred ca putem monta si motor de elicopter...

no offence, dar mie mi se pare stupid...cu siguranta se poate monta, dar de ce sa te duci la valcea prin pitesti, cand e mai usor si comod sa treci si prin constanta? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul vorbind la propriu sunt multe piese de inlocuit si la fel cum spui si tu ti-ar trebui o masina langa tine ca sa faci transpantul dar nu stiu cat de rentabil este, intr-adevar o sa ai frane mai bune dar in opinia mea nu cred ca merita, este mult de lucru, multi bani, si pot sa apara o gramada de probleme. Succes celor care vor sa se apuce de un asemenea proiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine vrea sa- si puna ABS, am modul, inst electrica, senzori, fuzete, planetere 1,6 benzina. PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o parere personala.....cum mai sublinia cineva mai sus e destul de costisitor sa pui doar ABS pe o masina care nu are......multe piese de inlocuit, iar daca e sa le cumperi la bucata e scump si nu merita......ar mai fi o varianta:

-sa achizitionezi o masina neinscrisa din afara cu abs, air conditionat, etc si sa iei piesele de pe ea si sa le montezi pe a ta, plus ca ramai si cu mai multe piese de schimb......iar varianta asta nu cred ca e mai costisitoare de 600-800 euro, plus ca ramai si cu multe piese......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu are abs, e destul de sigur ca nu are multe alte optiuni...e mult mai simplu sa gasesti o masina dotata..in plus, esti sigur ca toate astea vor functiona, nu ai bataie de cap, nu ai lipituri, fire aiurea, etc

geamuri electrice, oglinzi, un far o janta..astea da, dar abs ?!? cred ca nu au scris aia in manual de idioti ca nu se poate pune ulterior abs...au avut ei un motiv...bineinteles, teoretic cred ca putem monta si motor de elicopter...

no offence, dar mie mi se pare stupid...cu siguranta se poate monta, dar de ce sa te duci la valcea prin pitesti, cand e mai usor si comod sa treci si prin constanta? ;)

Mda, asa cum se intampla intotdeauna pe forumul asta, se gasesc si carcotasi care vin cu idei stralucite, gen "mai bine iei alta". Da? Serios? Si ce le-ai propune, nu cumva le propui sa-si ia goLOGAN? Sunteti genul de oameni care stati la televizor, cu telecomanda intr-o mana, si berea in alta mana, si din plictiseala mai scrieti pe-aici din cand in cand cate unuia ca sa-si schimbe masina ca nu mai e buna?

Domnilor, am noutati pentru voi. Nu exista placere mai mare (pentru un iubitor de automobile, in cazul nostru de VW Golf 3) ca sa-ti transformi masina veche, pe care lumea nici nu o mai priveste pe strada, intr-una pe care cand o vezi, sa nu stii ce model e, intr-una care te lasa cu gura cascata, in urma la semafor, chiar daca ai vreo masina "smechera".

Aia au scris in manual asa ceva pentru ca se refereau ca nu poti sa-l montezi direct, fara sa schimbi cate o piesa (asa cum bine a spus si Paul). Si e si normal, pentru ca sunt versiuni diferite, iar cea cu abs e mai complexa. Desigur, daca nu intelegi nimic din ale mecanicii si electricii, ori lasi pe altul sa-ti faca treaba, ori o lasi balta si stai cu ce ai, ori iti iei alta. Dar daca te pricepi putin, si mai intrebi pe forum in stanga si in dreapta, reusesti sa faci o treaba calumea, inlocuind ceva piese. Se gasesc la dezmembrari de toate, numai sa vrei sa te apuci de treaba. Si nu vorbesc aici de adaptari sau mai stiu eu ce chestii gen "las' ca merge si asa". Treaba e ca gasesti piese care s-au pus pe acelasi model, pe masini pentru care proprietarii au avut ceva bani ca sa le comande.

Nici eu nu am ABS, dar as vrea sa-mi pun, si stiu ca se poate. Si nu as fi primul care si-ar pune. Daca te uiti pe alte forumuri, din afara, ai sa vezi ca acolo nu sunt "carcotasi", ba din contra, fiecare se ajuta asa cum poate, si ies chestii misto.

Si in plus, daca ai o masina buna, fara optiunea asta, de ce sa o dai, si sa risti sa iei alta care nu a fost la fel de bine ingrijita ca a ta, dar care are optiunea asta pe care o vrei? Crezi ca e asa de simplu sa iti vinzi masina si sa iei imediat alta, aproape identica, dar care sa aibe optiunea asta?

Oare ai fi in stare sa-ti vinzi masina ca are casetofon pe ea, ca sa-ti iei alta care are montat mp3? Doar pentru ca ti-e sila sa aloci 30 minute sau 1 ora ca sa-l schimbi?

Poate data viitoare cand mai vrei sa dai spafuri dintr-astea te mai gandesti inca o data. E pacat sa tai avantul unora care chiar vor sa faca o treaba buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

minule, d-asta iti ducem dorul pe la intalniri ;)(

ai pus punctul pe I!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, asa cum se intampla intotdeauna pe forumul asta, se gasesc si carcotasi care vin cu idei stralucite, gen "mai bine iei alta". Da? Serios? Si ce le-ai propune, nu cumva le propui sa-si ia goLOGAN? Sunteti genul de oameni care stati la televizor, cu telecomanda intr-o mana, si berea in alta mana, si din plictiseala mai scrieti pe-aici din cand in cand cate unuia ca sa-si schimbe masina ca nu mai e buna?

Domnilor, am noutati pentru voi. Nu exista placere mai mare (pentru un iubitor de automobile, in cazul nostru de VW Golf 3) ca sa-ti transformi masina veche, pe care lumea nici nu o mai priveste pe strada, intr-una pe care cand o vezi, sa nu stii ce model e, intr-una care te lasa cu gura cascata, in urma la semafor, chiar daca ai vreo masina "smechera".

Aia au scris in manual asa ceva pentru ca se refereau ca nu poti sa-l montezi direct, fara sa schimbi cate o piesa (asa cum bine a spus si Paul). Si e si normal, pentru ca sunt versiuni diferite, iar cea cu abs e mai complexa. Desigur, daca nu intelegi nimic din ale mecanicii si electricii, ori lasi pe altul sa-ti faca treaba, ori o lasi balta si stai cu ce ai, ori iti iei alta. Dar daca te pricepi putin, si mai intrebi pe forum in stanga si in dreapta, reusesti sa faci o treaba calumea, inlocuind ceva piese. Se gasesc la dezmembrari de toate, numai sa vrei sa te apuci de treaba. Si nu vorbesc aici de adaptari sau mai stiu eu ce chestii gen "las' ca merge si asa". Treaba e ca gasesti piese care s-au pus pe acelasi model, pe masini pentru care proprietarii au avut ceva bani ca sa le comande.

Nici eu nu am ABS, dar as vrea sa-mi pun, si stiu ca se poate. Si nu as fi primul care si-ar pune. Daca te uiti pe alte forumuri, din afara, ai sa vezi ca acolo nu sunt "carcotasi", ba din contra, fiecare se ajuta asa cum poate, si ies chestii misto.

Si in plus, daca ai o masina buna, fara optiunea asta, de ce sa o dai, si sa risti sa iei alta care nu a fost la fel de bine ingrijita ca a ta, dar care are optiunea asta pe care o vrei? Crezi ca e asa de simplu sa iti vinzi masina si sa iei imediat alta, aproape identica, dar care sa aibe optiunea asta?

Oare ai fi in stare sa-ti vinzi masina ca are casetofon pe ea, ca sa-ti iei alta care are montat mp3? Doar pentru ca ti-e sila sa aloci 30 minute sau 1 ora ca sa-l schimbi?

Poate data viitoare cand mai vrei sa dai spafuri dintr-astea te mai gandesti inca o data. E pacat sa tai avantul unora care chiar vor sa faca o treaba buna.

...am vazut cred ca pe wortex sau www.forum-auto.com ceva legat de abs, dar nu stiu sigur daca era legat de montare complecta sau doar reparatie sau inlocuire de componente ce apartin functiei de abs......daca stie si altcineva de acel subiect rog sa-l posteze......eu l-am cautat dar nu am reusit sa dau de el

Modificat de danutszy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

foarte bine Minule .io cred ca daca vrei poti sa faci orice!!!cred ca "transplantul"de abs se face fff simplu mai ales daca si iti place ceea ce faci!Lista cu piese cred ca e urmatoarea:

-pompa frana(speciala ABS)

-pompa abs+modul

-4 senzori abs

-eventual daca nu ai ,fuzete cu locas senzor abs

-martorul abs ce se afla langa blocul de lumini:D

-3 sigurante fuzibile

-releu...

atasez o poza cu schema electrica care pare destul de simplu si de detaliata,lista cu componente poate continua am pus doar ce mi a trecut prin cap.... :icon_cool:

ce nu stiu este firul 116 din poza atasata care duce la diagnostic !nu stiu unde se leaga!!!poate stie careva:D :biggrin:

post-8897-1243073014_thumb.jpg

Modificat de sabinescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita!Trebuie cumparata instalatia ABS(calculatorul abs,senzorii,etc),schimbat fuzetele!

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minu tin sa iti fac urmatoarele precizari: asa cum am explicat si mai sus eu am redat un citat din manual, nu am zis ca nu se poate montat ABS. Stiu ca nu ai facut referire la mine ci la colegul Mihuz, iar pentru cei poate nu stiu Mihuz este unul dintre cei care au avut placerea sa lucreze la masina si sa-i imbunatateasca dotarile fata de cele din fabrica (geamuri electrice, oglinzi electrice...etc) si nu cred ca a fost cu rautate. Personal ma regasesc intre cei care fac ceva la masina nu doar dau cu vorba ca sa ma aflu in treaba, tocmai astazi am terminat de instalat MFA-ul cu un coleg de pe forum si vor urma mai multe imbunatatiri. Intr-adevar cum ai spus si tu sunt o multime de carcotasi care nu stiu decat sa se bage in seama dar fara solutii concrete. Ideea este sa ne ajutam intre noi iar daca se pot oferi mai multe rezolvari tehnice cum ar fi instalare ABS ar fi ok. Sa ne ajute cei care stiu despre stiu ce vorbesc nu comentarii ironice altfel migram cu totii catre alte forumuri. La ABS intra si partea financiara care nu este de neglijat si problemele care pot aparea ulterior ca mai mult ca sigur ca nu o sa gasesti pe la dezmembrari totul intreg. Bafta celor care vor sa se apuce de un asemenea proiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e nevoie de schema electrica te pot ajuta, ti-o pot trimite pe mail, aici nu o pot posta din lipsa de resurse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca e cineva interesat sa isi monteze ABS, am un calculator de ABS, cu mufa cu tot. L-am luat de pe o masina din '93. Era pus pe podea in fata scaunului pasagerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!