Jump to content

solutii de inaltare a spatelui la jetta


Serhio24
 Share

Postare recomandată

Mi-am pus intrebarea aceasta din 2 motive :

1 .pentru ca am o jetta cu jante frumoase pe 15 :( 195/50/15 si , incarcata bine de tot freaca in aripa , respectiv in ornamentul de plastic de la aripa .Din cauza dimensiunii cauciucului (cele de iarna sunt 185/65/14 ) nu mai intra sub aripa cum e normal

2 . Pentru ca am o greutate permanenta in porttbagaj (intre 50-80 kg ) (butelia de gaz +gazul din interior ) , masina sta lasata de spate ceea ce ii confera un aspect neplacut . Diferenta este de vreo 3-5 cm fata de fata , poate mai mult ).

E , acum ideea e cum sa corectez aceasta problema (as dori eventual sa se pronunte cei care au facut asa ceva si cu detalii clare B) ).

Ar fi varianta schimbarii arcurilor (care sunt noi (au 1 an , ca si telescoapele ) cu unele mai lungi (inalte ) . Am inteles ca cele de pasat sunt mai mari

Ar fi si alte variante ? flanse , bucse cauciuc , etc ?

Multumesc

PS : @ admin :am dat search si nu am vazut vreun topic care sa trateze pe indelete problema ....dar daca m-am inselat va rog sa ma iertati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se rezolva simplu ori cu tampoane de cauciuc ori cu niste inele puse sub talerul amortizorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics

Ar fi varianta schimbarii arcurilor (care sunt noi (au 1 an , ca si telescoapele ) cu unele mai lungi (inalte ) . Am inteles ca cele de pasat sunt mai mari

Ar fi si alte variante ? flanse , bucse cauciuc , etc ?

:( Eu mi-am pus acum un an (pt ca aveam spire rupte la ambele arcuri pe spate) 2 arcuri de skoda Felicia si jante 215/13/70.Totusi e cam inalta pe spate dar nu le-am mai dat jos ca sa scurtez inca o spira.Arata destul de bine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se rezolva simplu ori cu tampoane de cauciuc ori cu niste inele puse sub talerul amortizorului.

<{POST_SNAPBACK}>

minunat .....ce fel de tampoane sau ce inele , ce dimensiuni , de unde se cumpara sau cine le fabrica , ce material , unde se pun etc....genul asta de detalii m-ar fi interesat ....

Modificat de Serhio24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simpu....cum am facut si eu este sa pui niste inele pe amortizor dupa care.....talerul acela in care sta arcul dupa cum a mai zis cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Natiunile Unite este un atelier care reconditioneaza amortizoare, te duci acolo oamenii vad despre ce este vorba si iti fac acele inele la strung in fuctie de cat de mult doresti sa ridici masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu sunt din bucuresti

2 . ti-ai facut asa ceva ? din cauciuc ? si le-ai pus pe taler ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu esti din buc. cauta un atelier de reconditionat amortizoare...sau un strung pe undeva sa-ti faci inelele......aceste inele trebuie sa intre pe amortizor inainte talerului...aveam inainte sa pun aceste inele niste flanse facute nintr-un plastic foarte tare care erau puse pe taler dupa care se punea arcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu esti din buc. cauta un atelier de reconditionat amortizoare...sau un strung pe undeva sa-ti faci inelele......aceste inele trebuie sa intre pe amortizor inainte talerului...aveam inainte sa pun aceste inele niste flanse facute nintr-un plastic foarte tare care erau puse pe taler dupa care se punea arcul.

<{POST_SNAPBACK}>

ce s-a intamplat cu flansele? s-au uzat?le mai ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-au uzat chiar deloc....am schimbat amortizoarele si arcurile cu unele sport si nu au mai fost necesare. Au ramas pe amortizoarele vechi si l-am dat o data cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus arcuri spate Skoda 120,se potrivec aproape 1la1.poti cumpara de la dezm.daca sint un pic slabite cu atit mai bine.cistigi cca.8-10cm in inaltime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

redeschid topicul asta deoarece am si eu o problema asemanatoare.

as vrea sa si inaltz un pic spatele la jetta dar mie mi se pare ca sta masina mai ridicata pe partea dreapta, si asta e vizibil. cam 2 cm zic eu, inca nu am facut masuratori. daca e asa, pot sa o aduc la normal din distantziere, adica sa pun de ex in stabga un disc si in dreapta 2? sau sa schimb arcurile?

daca schimb arcurile, merita sa iau arcuri SH? si cat ar fo o pereche de arcuri SH in bucuresti, ca sa-mi dau seama cu cat imi umfla astia pretzu in galatzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

redeschid topicul asta deoarece am si eu o problema asemanatoare.

as vrea sa si inaltz un pic spatele la jetta dar mie mi se pare ca sta masina mai ridicata pe partea dreapta, si asta e vizibil. cam 2 cm zic eu, inca nu am facut masuratori. daca e asa, pot sa o aduc la normal din distantziere, adica sa pun de ex in stabga un disc si in dreapta 2? sau sa schimb arcurile?

daca schimb arcurile, merita sa iau arcuri SH? si cat ar fo o pereche de arcuri SH in bucuresti, ca sa-mi dau seama cu cat imi umfla astia pretzu in galatzi?

<{POST_SNAPBACK}>

daca sta masina inclinat intro parte inseamna ca ai arc slabit sau rupt in partea respectiva.normal arcurile se schimba perechi.

daca vrei sa ridici poti incerca cu arcuri de passat SH,se potriveste.

eu am pus arcuri de Skoda120,am de mult si se comporta bine.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!