Jump to content

Cateva intrebari


ALEKS
 Share

Postare recomandată

si eu recomand tot Castrol M 10w40 dar sa ai grija sa fie adus din Germania.

sa nu fie imbuteliat in Romania...ca o sa faca spume in baia de ulei cad ti-e lumea mai draga...eu sunt patit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am primit direct de la cineva care lucreaza la vw. germania ,dupa ce i-am trimis datele masini 5w-40 nu mai retin cum se numeste uleiul, agreat special vw. si sunt f.multumit de cum toarce acum. specific ca am peste 20k la bord.am sa ma interesez si va voi informa exact! pana atunci conduceti cu atentie! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai agreat ulei pt VW este Castrol.

sunt si altele dar asta este cel mai bun pt gama vag.

de exemplu masina mea a plecat din fabrica cu Castrol...si asta a fost acum 19 ani...asta imi scrie in cartea tehnica a masini...

probabil sunt si alte uleiuri care sunt bune...dar cred ca si costa destul de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am bagat ARAL BLUE TRONIC 10W40

la fel si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt patit cu castrol edge la un motor pompe duse. au inceput sa bata tachetii chiar dupa ce am pus uleiul la vreo saptamana. apoi peste alta saptamana s-a rupt o biela si la revedere. am trecut pe valvoline 10w40 si altfel merge treaba. acest belco il pot lua direct de la producator si are aceleasi specificatii ca si ale magnatecului. societatea e pe dos. si la producatorii de masini e ca si la stomatologi. ei recomanda pasta de dinti care contine fluor desi sunt constienti ca in timp dauneaza dintilor. dar na, ei ce treaba sa mai aiba daca iti recomanda ceva bun? asa si cu domnii producatori. recomanda un ulei ca sa mai treci pe la service. pt ca ei mai multi bani fac din vanzarea de piese decat din vanzarea masinilor noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care este traseul instalatiei scaunelor incalzite? Ma pregatesc weekendul asta sa montez instalatia originala si mi-ar prinde bine sa stiu pe unde vin sarmele.

Sau poate exista vreo diagrama...

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt patit cu castrol edge la un motor pompe duse. au inceput sa bata tachetii chiar dupa ce am pus uleiul la vreo saptamana. apoi peste alta saptamana s-a rupt o biela si la revedere. am trecut pe valvoline 10w40 si altfel merge treaba. acest belco il pot lua direct de la producator si are aceleasi specificatii ca si ale magnatecului. societatea e pe dos. si la producatorii de masini e ca si la stomatologi. ei recomanda pasta de dinti care contine fluor desi sunt constienti ca in timp dauneaza dintilor. dar na, ei ce treaba sa mai aiba daca iti recomanda ceva bun? asa si cu domnii producatori. recomanda un ulei ca sa mai treci pe la service. pt ca ei mai multi bani fac din vanzarea de piese decat din vanzarea masinilor noi

eu nu zic ca uleiul Castrol ar fi cel mai bun dar te-ai gandit ca poate acele probleme le-ai avut inainte sa bagi uleiul in motor?

nu cred ca din cauza uleiului ti s-au intamplat toate nenorocirile alea...e prea de tot :Driver:

in principiu cam toate uleiurile sunt bune dar intr-o anumita limita de km...

iar la Castrol poate ai nimerit cel care se imbuteliaza in Romania...si atunci da...sunt sanse sa se strice motorul.

eu am patit-o cu Castrol Magnetic imbuteliat in Ro si dupa 1 km mi-a facut spume in motor din cauza condensului....iar dupa ce mi-am comandat din Germani alt ulei au disparut problemele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care este traseul instalatiei scaunelor incalzite? Ma pregatesc weekendul asta sa montez instalatia originala si mi-ar prinde bine sa stiu pe unde vin sarmele.

Sau poate exista vreo diagrama...

ALEKS

eu banuiesc ca circuitul pt scaune incalzite merge pe sub mocheta in consola centrala sub casetofon.... acolo mai ai cel putin un loc pt a putea monta butoanele de control al temperaturii, iar in rest ce mai ai nevoie si unde vin montate nu stiu. .... apropo cat te-a costat toata instalatia scaune,fire, buton ....????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cred si eu ca vine prin consola centrala si pe sub mocheta. Butonul cu cele 2 reglaje deja l-am montat in bord.

Daca maine e vreme buna, le montez si revin cu un tutorial, pe care-l voi prezenta si pe site.

Multumesc,

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cred si eu ca vine prin consola centrala si pe sub mocheta. Butonul cu cele 2 reglaje deja l-am montat in bord.

Daca maine e vreme buna, le montez si revin cu un tutorial, pe care-l voi prezenta si pe site.

Multumesc,

ALEKS

daca nu ai etka te ajut eu cu niste ilustratii. dai pm sau direct pe id de mess care e acelasi cu userul. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca scriu aici, dar nu am gasit nicaieri rezolvarea. Iata cum sta problema: am un passat din 1997, 1.8, 20v cu volan pe dreapta. Pana aseara a functionat si inca merge dar am o problema: nu mai am luminat bordul, nici casetofonul nici aerul conditionat si pe display arata tot timpul ca schimbatorul e in pozitia DRIVE. Dar ea functioneaza normal. Am masurat sigurantele si sunt toate bune . De unde sa fie problema? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat toata instalatia de scaune incalzite si reglaj electric pe inaltime. Din fericire s-a montat foarte, foarte usor, maximum 20 minute, montat ca la carte. A durat in schimb vreo cateva ore sa dezmembrez pragurile, consola centrala, etc.

Surpriza: functioneaza perfect si incalzirea si reglajul pe inaltime.

Totusi, m-am izbit de o problema. Nu gasesc mufa in care sa bag firul albastru-gri de la harnasamentul de fire, e tocmai firul ce alimenteaza becul din butonul de incalzire asa ca acesta momentan nu lumineaza deloc.

Cine ma poate ajuta cu informatia asta?

Aici ar veni firul:

2z9gp44.jpg

PS: Nu veniti cu idei gen: "fa o punte la alt fir de +" fiindca mi-as dori totul original. Am identificat totusi fire albastru-gri dar merg care mai de care pe la becurile de prin bord. Nicaieri mufa sau poate nu stiu eu unde sa ma uit. As putea foarte simplu sa ma leg la unul din acele fire... dar daca tot am mufa prevazuta, de ce sa n-o folosesc?

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu banuiesc ca are mufa pereche in spatele tabloului de sigurante ca pe schema ce o detin eu asa zice. (trebuie sa scotii tabloul de sigurante de la loc ca sa ai acces la mufele din spatele lui)(eu am schema de la modelu din 95, 96 la 94 nu situ cum ii ca nu detin schema electrica a masinii)

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La intrebarea mea anterioara, raspunsul este cat se poate de simplu: cupla deriva din conectorul D (echipamente speciale) din panoul de sigurante si relee, de pe pinul 12. Acolo se conecteaza firul pentru becul de la butonul de scaune incalzite.

Alta chestiune de discutat:

Ce putem spune despre aceste faruri (in afara ca sunt galbene de tip "selective yellow")?

ao2qg5.jpg

PS: Poza este luata de pe un forum olandez. Oare s-au facut asa faruri din fabrica?

ALEKS

Modificat de ALEKS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu...din cate stiu eu astea sunt vopsite.

iar site-ul cred ca e acela din semnatura mea... :P

multe chesti interesant poti afla di de la nemti...nu numai de la olandezi...

dar oricum...din cate am citit pe un site nemtesc farurule care s-au scos pt versiunea 35i sunt doar albe...iar cele galbene sunt vopsite...sau made in china :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ''home made'' ,dar arata foarte bine,pe alb cel putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am crezut ca sunt originale pentru piata din Franta. Eu caut de zor becuri H1 galbene pentru proiectoare si dadusem peste aceasta poza.

Oricum arata bine si cred ca si lumineaza fain pe ceata.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ii obligatoriu sa lumineze cum trebuie pe ceta daca isi galbene ..... s-ar putea sa te incurce mai mult decat sa te ajute ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat ar ajunge ca pret o instalatie cu xenon ? si pentru schimbarea triplelor spate ? va rog un rapuns. M.am interesat si pe net , dar as vrea ceva cu tot cu manoperla in cazul farurilor. ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pentru xenon kit-urile sunt de la 170 lei in sus+manopera.La triple ce ai dori ?nu inteleg.

Care stie,va rog,sa-mi spuna ce e aceasta piesa?nu i-am dat de capat.Multumesc !

post-32190-1269983843_thumb.jpg

post-32190-1269983843_thumb.jpg

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, am si eu o intrebare, cum se curata in mod corect turbo ul , pe un passat 19 tdi pd din 99, unii zic ca mergi cu viteza a 3 a pana la 120 km/h vreo un jumatate de minut,

as vrea varianta corecta pentru acest procedeu, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, piesa respectiva cred ca e senzorul pentru alarma care detecteaza daca ai capota deschisa sau nu. Nu sunt sigur de asta dar asa inclin sa cred. E un buton care daca e "dezapasat" dupa ce inchiderea centralizata este armata, masina claxoneaza de zor.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cum se dau jos bandourile laterale la passat b4? tragi de ele sau necesita interventie prin interior si cum se monteaza la loc , ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, am si eu o intrebare, cum se curata in mod corect turbo ul , pe un passat 19 tdi pd din 99, unii zic ca mergi cu viteza a 3 a pana la 120 km/h vreo un jumatate de minut,

as vrea varianta corecta pentru acest procedeu, multumesc

eu nu stiu varianta corecta, dar eu asa am incercat (sfatuit de prieteni cu motorizare identica)...in vit a 3-a la 3000-3200 rot/min mergi citiva km (peste 5km), eu asa am facut si a dat rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!