Jump to content

Martorii ABS si ESP nu se sting


adici
 Share

Postare recomandată

DAca e defect trebuie schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca inainte sa schimb parbrizul mergea perfect,si functia auto si tot,dupa ce l'am schimbat n'a mai mers!si ma gandeam ca poate trebuie reactivat sau ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai schimbat si senzorul ?

Daca ai schimbat doar parbriz , trebuie sa mearga !

Nu e ecranat sa nu mai vada prin el ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am comandat parbrizul i'am intrebat pe cei de la Seat daca vine cu sau fara el si mi'au zis ca da apoi cand mi l'au adus culmea era fara,stiind ca il am pe al meu bun nu am facut o problema din asta,asa ca mi l'a pus pe al meu plus un gel nou si de atunci nici n'a mai.mers,nu pot sa ii fac un update ceva din vcds?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma se poate face ceva cu el din vcds sau nu ca n'am inteles pana la urma???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la diagnoza ce zice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rain sensor defective G213014 dar dupa cum am spus mai sus am intrat undeva si imi apare ca OFF dar nu reusesc sa'l dau pe ON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi daca il da defective, e normal sa fie pe OFF. Inseamna ca e defect, posibil sa-l fi stricat aia care au montat parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se prea poate desi am stat langa ei cand l'au schimbat si mi'au pus si gel nou si totusi fiind corelat si cu farurilr de ce are momente cand sta si cate un minut pe AUTO si apoi se stinge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

   Pe Ibiza, 2002, tot asa ca imi da senzor dreapta fata defect sau short to ground. Bun, e ceva defect insa cum sa procedez? Il curat in prima faza sau....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi conectorul lui, sa faca contact. Daca face contact, firele sunt ok... trebuie inlocuit senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi conectorul lui, sa faca contact. Daca face contact, firele sunt ok... trebuie inlocuit senzorul.

 

Bun, am inteles. oare nu as putea masura curentul care vine la mufa? asta ca sa verific traseul, firele etc. Daca stie cineva ce valori sunt, ar fi nice  :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica continuitatea circuitului dintre senzor si pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mai simplu sa verific voltajul din mufa??

 

  Ceea ce zici e cam complicat....da jos mufa de pe pompa, cauta schema electrica.....
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate problemele au o rezolvare usoara. Fa cum ti s-a spus, e cel mai sigur mod de a determina unde e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

   Pe Ibiza, 2002, tot asa ca imi da senzor dreapta fata defect sau short to ground. Bun, e ceva defect insa cum sa procedez? Il curat in prima faza sau....?

 

Nu merge sa schimbe senzorii intre ei? stagna cu dreapta? daca eroarea se muta pe stanga fata ar fi senzorul defect, daca eroarea ramane tot dreapta fata ar fi cablajul intrerupt. Nu va grabiti sa dati cu parul in cazul in care fizic nu e posibil, nu cunosc cum e  la ibiza in discutie.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da - am mai spus si varianta asta - sa traga cablaj de la unul la celalalt... si sa verifice cum i-am zis.

 

altfel, daca si una si alta sunt variante grele, alt senzor si vede cum sta treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, varianta cu tras 2 fire e aplicabila usor dar sa desfac mufa de la unitatea ABS ...e poveste lunga.

    Am incercat sa dau jos senzorul....pfuuuu, parca ar fi crescut acolo, e tzapan. Am dat cu lichid de frana , poate isi da drumul.

   Daca tot e contact electric, nu circula curent prin el? Adica  sa pun multimetru si sa vad ce si cum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da.... valoarea rezistentei unui senzor bun, este intre 1.3 - 1.5 kohmi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Daca tot e contact electric, nu circula curent prin el? Adica  sa pun multimetru si sa vad ce si cum....

MAsoara direct din mufa de la abs, asa verifici tot circuitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.Problemele nu se opresc la Bora mea :) . De multa vreme imi mai aparea marorul de la abs si esp aprins, stingeam motoru si il aprindeam si era ok :) dupa ceva vreme nu mai mergea asa si am apelat la inlaturarea bornelor de pe baterie pt cateva ceasuri . Duminica am luat o curba stransa mai cu viteza si am vazut ca dupa s`au aprins :) si nu vor sa se mai stinga . Daca dau jos roata si curat senzorul ajuta cu ceva? De acol sa fie cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai fa o scanare, sa vedem ce erori ai.

 

Sigurantele de pe baterie - verifica soclul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa mentionez ca uneori imi mai pica vitezometru la 0 , restu nu au probleme. Nu stiu daca au legatura

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o scanare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni o sa imi ajunga cablu de diagnoza . am zis sa incerc si cu aparatu de masura si mia dat la unu 1.30 ceva de ohmi si la celalalt 0.97 pe spate nu am veificat astept sa ajunga cablu . Daca imi indica si 0.97 merge nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!