Jump to content

Martorii ABS si ESP nu se sting


adici
 Share

Postare recomandată

  • 3 weeks later...

buna seara la toata lumea!

am si eu o problema cu un senzor de la abs.

dupa ce am facut o scanare am descoperit ca senzorul de rotatie abs spate dreapta e mort..nu inregistreaza viteza.

lasand la o parte ca senzorul e mort, am mai creat eu o problema, am rupt surubul care fixeaza senzorul(un imbus de 6 cred) in momentul cand vroiam sa il desfac.

cum as putea sa scot partea de surub care a mai ramas acolo? dati-mi niste sfaturi.

va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu un extractor. Daca senzorul nou intra greu (de regula asa e), va sta si fara surubul de fixare. Frumos e sa il scoti pe cel rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara!

Si mie imi ramane aprins martorul de ABS si imi da eroarea.

00287 - ABS Wheel Speed Sensor; Rear Right (G44)

012 - Electrical Fault in Circuit

Am incercat sa dau senzorul jos sa il curat dar din pacate s-a rupt surubul de la jumatate si nu am mai reusit sa dau senzorul jos :( Imi poate spune si mie cineva va rog cum pot scoate partea de surub rupt (sa imi explice procedura va rog) si cum scoate senzorul afara.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul din pacate iese doar prin distrugere nu stiu daca a reusit cineva sa il scoate intreg, oricum nu vad ce ai putea curata la el poti sa ii dai cu spray de contacte la mufa dar in rest nu prea ai ce sa ii faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, din pacate asa e - nu ai ce sa-i faci, la eroarea asta.

Razvan, pentru a fi sigur ca senzorul e defect si ca nu ai probleme pe circuit - poti trage fire din conectorii cablajului pe stanga si sa-i duci in cealalata parte a masinii, la senzorul dreapta. Daca defectul se muta, atunci senzorul e de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pt sfaturi.

Aveti idee cum pot scoate restul de surub? S-a rupt cand vroiam sa-l desfac :(

Florin, senzorul nu il pot verifica si cu un aparat de masura ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da. Trebuie sa aiba 1,3-1,4 kohmi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pt sfaturi.

Aveti idee cum pot scoate restul de surub? S-a rupt cand vroiam sa-l desfac :(

cam greu de umblat pe acolo. Cel mai usor e de scos cu un extractor, dar nu stiu cat loc ai cu o bormasina care incape acolo..... altfel, la cum intra senzorii aia, nu-i problema, merge si fara surub.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

Si mie imi ramane aprins martorul de ABS si imi da eroarea.

00287 - ABS Wheel Speed Sensor; Rear Right (G44)

012 - Electrical Fault in Circuit

Am incercat sa dau senzorul jos sa il curat dar din pacate s-a rupt surubul de la jumatate si nu am mai reusit sa dau senzorul jos :( Imi poate spune si mie cineva va rog cum pot scoate partea de surub rupt (sa imi explice procedura va rog) si cum scoate senzorul afara.

Va multumesc!

Exact pe aceeasi roata am avut azi vara probleme cu senzorul de la ABS . Il schimbi si gata tot taraboiul . Nu ai cum sa il scoti de acolo intreg pentru ca e lipit practic acolo de mizerii si alte chestii adunate de pe drum . Se zdrobeste cu ceva si apoi se scoate se inlocuieste si gata ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca s-a rupt din surub acum mai pot scoate senzorul?

Daca dau discul de frana jos nu pot da gaura cu bormasina in surub?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da....

Pai, nu s-a rupt floarea cu o bucata de filet ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da Florin. S-a rupt capul si o bucatica de filet cam 1cm.

Cum as putea scoate senzorul? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin....distrugere, ca altfel nu o sa iasa. Tocat si scos.Vezi sa nu strambi coroana, cand bagi sa-l spargi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am dat roata jos si am mai verificat o data senzorul.

Mi-a dat o valoare de 0.98-0.99 inseamna ca senzorul este dus sau trebuie sa caut in alta parte?

Cablul de la senzor cum il pot verifica?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele imi poate spune cineva cum pot verifica daca sunt intrerupte va rog?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la mecanic si am inlocuit senzorul insa martorii ABS si ESP nu s-au stins iar pe tester da aceeasi eroare

00287 - ABS Wheel Speed Sensor; Rear Right (G44)

012 - Electrical Fault in Circuit

Va rog sa imi spuneti si mie ce sa mai verific si cum ar trebui sa fac verificarile.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA masori firele de la senzor pana in mufa ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....din pacate nu ai asculat de sfatul meu.......

Razvan, pentru a fi sigur ca senzorul e defect si ca nu ai probleme pe circuit - poti trage fire din conectorii cablajului pe stanga si sa-i duci in cealalata parte a masinii, la senzorul dreapta. Daca defectul se muta, atunci senzorul e de vina.

acum, nu-ti ramane decat se verifici cablajul - e posibil sa fie probleme, in locul in care intra in caroserie. Daca nu, verifici pana la pompa. Daca e bun...veste proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu doar ce am schimbat senzorul insa pe fata. dupa cativa km s-au stins martorii din bord, insa probabil eroarea e stocata inca in calculator, ceea ce o sa rezolv la prima scanare. dupa ce s-au stins a inceput sa functioneze si ABS-ul iar. deci la tine altele sunt problemele, sau cumulate.

asculta de sfaturile lui Florin ca stie ce spune, si iti recomand sa-l contactezi personal, caci face treaba super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema!

Am descoperit ca am un soricel prin masina care mi-a ros firele :(

Le-am refacut acum totul este ok :)

Maine trebuie sa cumpar niste otrava pt soricei ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e.... bine ca ai scapat doar cu atat. Daca se verifica cablajul, nu se mai ajungea la schimbat de senzor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin eu sunt afon in ceea ce priveste partea electrica,nici nu stiam unde duce firul de la senzor de aceea am incercat sa scot din calcul senzorul care oricum nu a fost foarte scump (am luat Delphi). Pe urma am fost la electrician care imediat a descoperit problema, aveam mai multe fire roase in partea dreapta unde este ornamentul de plastic din interiorul masinii.

Se pare ca soricelul a fost a ros si pe urma a plecat.

Am pus pe o bucata de carton niste lipici special pt soricei iar in mijloc i-am pus niste malai,paine si o bucatica de sorici si le-am lasat in portbagaj. Dar nu se vede nicio miscare pe acolo

Deci pot sa spun ca am scapat de el

Cu ocazia asta m-am ales si cu un senzor nou de abs pe spate )

P.S: Senzorii de ABS spate se pot da si intregi jos dar trebuie dat jos discul de frana

Modificat de Razvanvl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!