Jump to content

Martorii ABS si ESP nu se sting


adici
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca remedierea lui G44 rezolva si G202, dar iti urez bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am zis aia pentru ca mi-a zis acel prieten ca din cauza lui G44 se aprinde si G202 si atunci daca repar G44 se repara si G202

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va rog stie cineva unde e mai exact asezat senzorul G44 de pe roata din spate dreapta? E in mijlocul rulmentului sau langa ?sau...?Va rog mult mi-ati fi de mare ajutor sa-mi zice-ti unde e localizat sau cu vreo schita pentru ca maine vreau sa ma apuc si de asta...Va rog mult!Multumesc

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am atasat o schita. Vezi la pozitia 1, este senzorul G44.

Un senzor bun, trebuie sa aibe o rezistenta de 1,24-1,3k.

post-30007-0-88498400-1310155887_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si scrie pe el ce rezistenta are sau pe cutia in care e ?

Deci senzorul e invartit de ceva roata dintata sau ma insel si vorbesc prostii mai mari decat capul meu ...?

PS:Mersi foarte mult Florin !!!

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu scrie - asta ti-am zis eu, ca sa il poti verifica pe cel de pe masina, daca e bun sau nu.

2. Nu-l invarte nimic - el e un cititor magnetic- citeste miscarea de rotatie - uite un video care sa te ajute sa intelegi cum functioneaza

3. Cu mare placere !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ultima mea intrebare ,Florine daca se poate...Inafara de dat roata jos mai trebuie dat jos ceva ?pot sa il dau jos doar dand roata jos si atat?Ce mai trebuie in plus...Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Uite ceva ce te poate ajuta:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Uite ceva ce te poate ajuta:

O documentatie foarte interesanta , aici este exact cum trebuie desfacut !

PS: cuiuda, Mersi mult de tot pentru documentatie !!!

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi problema cu a tipului din imagine dar senzorul e bun a fost de la tom wheel cum zice tipul in video, era stramba de la niste mecanici binevoitori.

LE: era pe fata la mine problema.

Modificat de dizy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate ca capul senzorului care citeste viteza de rotatie sa nu functioneze din cauza prafului depus si murdariei acumulate in timp ? Il pot sterge cu o carpa si cu alcool ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un magnet banal care trimite continuitate si discontinuitate catre calculatorul abs, esp etc

de curatat trebuie facut odata pa 2-3 ani, mai ales daca se merge pe drumuri rele pline de praf, desi din cate am desfacut eu pe acolo, mai mult e pilitura de la discuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni am sa desfac ca sa ajung la el si il curat bine si mufa si capul senzorului ...sper sa dea roade pentru ca cateodata merge si se sting toti martorii cateodata sta si 200km aprinsi si cred ca am dreptate ori contact imperfect ori plin de praf sau pilitura de la discuri sau cine stie...sper sa dea roade daca nu asta e unul nou si asta e...Si o intrebare pentru profesionisti...Daca il dau jos ce ziceti sa zdrobesc capul senzorului pentru a iesi usor , si locul unde e prins cu surubul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

revin cu vechea mea problema legata de martorul ABS aprins in bord

de ceva timp mi-a ramas aprins in bord martorul ABS si nu se mai stinge decat pe distante de cateva sute de metri

si apoi se reaprinde,la ultima scanare mi-a dat o eroare la martorul de pe stanga fata,si am primit ca sfat sa-l curat de mizerie si tot ceea ce se depusese pe el,l-am curatat dar dupa ceva timp a reaparut din ce in ce mai des,pana cand a ramas aprins tot timpul,

ce as putea face ca sa rezolv problema ca ma dispera "franele de Dacie"??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba senzorul cu pricina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

azi am dat rotile jos si am masurat rezistenta fiecarui senzor ABS,la rotile spata mi-a dat 1,1589,pe dreapta fata 1,1490,iar pe stanga fata 0,deci am gasit senzorul defec

ramane sa-l schimb si apoi sa vad daca imi mai ramane aprins martorul in bord(sau trebuie facuta o scanare pentru a fi stearsa eroarea??)

ms de informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii...Dar insa cam proaste...astazi am dat roata jos pentru a putea ajunge la mult enervantul senzor de la ABS...am dat raota m-am uitat la contact ,el este ok nu are urme de oxidari si etanseaza perfect...bun am zis sa dau etierul jos si discul pentru a ajunge la capul senzorului sa pot sterge cu ceva sa vad daca are farmec...dar...am dat cu greu primul surub de la etier (poti sa-l dai cu ce vrei cu orice spray ca nu mergea doar foarte greu) si primu surub de sus l-am desfacut...insa cel de jos...m-am tot chiunuit dar am stricat de tot surubul adica interiorul lui este complet aproape dus...e surub de imbus ...nu stiu ce sa-i fac...toti mecanici pe care ii am nu`s disponibili sapt care urmeaza si zilele astea si eu miercuri merg la mare... :( :( ...e adv ca daca nam ABS se slabeste frana in sine ? stric ceva daca merg asa ?

electrik : ABS si ESP ti`s arpinsi martorii ? mie mi se intampla sa se stinga si sa mearga si ABS si ESP..

asa draci am ca stiu ca iara tre pus banii pe ea si chiar cand nu trebuie imi vin toate... :angry:

Modificat de C_R_I_S_T_I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

off-topic.... schimba etrierul cu tot cu suport,este problema la multe g4 cu sistemul de franare de pe dreapta spate :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa nu ma injurati daca fac umpic de :offtopic:

Asa arata un butuc de Golf 4 pe spate ?

Multumesc mult

post-85659-0-67567100-1310816624_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

:offtopic: in niciun caz ala nu e de pe puntea spate de G4

este de punte fata,dar nu stiu sigur daca e de golf 4

Modificat de Electrick's
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog atunci cineva care stie sa imi ziceti va rog si mie !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin iarasi ON topic...oare de ce atunci cand sunt stinse becurile si ba semnalizez sau claxonez se aprind automat la loc...a mai patit cineva asa cva ? vreun sfat ceva va rog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,de curand mi-am luat un Golf IV 2001, 2.0i.Am urmatoare problema:becurile ABS,ESP stau aprinse,iar dupa maxim 1 minut, se aud 3 beepuri si se aprinde becul de la frana de mana,care clipeste tot timpul.

Nu merge nici ABS,nici ESP.

Mentionez ca masina nu am mai functionat vreo 6-7 luni,pt ca vechiul proprietare are masina de servici full time.

Este posibil in timpul asta sa se fi oxidat vreun contact de la senzori?

La o testare cu VAG_COM a iesit ca unul din senzori vede o deviatie de unghi de -300 si ceva de grade,adica ca as merge in cerc.. ,si cica de asta sta esp aprins.

Un altul mi-a zis ca ar fi unitatea Abs..etc...2 teste,2 diagnostice diferite.

O idee?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune rezultatul testarii aici sa vedem si noi.

Trebuie repozitionat senzorul de reotatie a volanului, Ai schimbat ceva volan, caseta de directie de curand ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine nu se deranjeaza va rog nimeni sa-mi raspunda de ce am zis mai sus in lgeatura de martorii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!