Jump to content

Catalizator Vento Bushit


dimanceacosmin
 Share

Postare recomandată

dimanceacosmin

Salutare tuturor!

Am un VW Vento, 1,8 Cl, achizitionat anul acesta si cei care la- avut inaintea mea, au avut grija sa strice catalizatorul cu benzina cu plumb.

Intrebarea mea este cum fac sa scap de catalizator, in conditiile in care acesta este infundat.

De reparat sau de skimbat, nu poate fi vorba, pentru ca ma costa foarte mult, intre 18 milioane - unul reconditionat in Germania, prin Augsbourg International si 32 milioane, unul nou. Deci, out of the question.

Va rog sa imi dati sfaturi cum sa procedez cu catalizatorul, sa-l scot. Mentionez ca sonda Lambda e ok, a fost testata.

Inca ceva, pentru cei patiti, luna trecuta mi s-a rupt o piesa care face parte din angrenajul ce actioneaza tija de ambreiaj, din capatul cutiei de viteze. Am fost la diferite magazine de piese auto: zona Agricultori - 60 euro piesa, in 10 zile; langa Politia de la Udriste, la fel; Augsbourg Int. - 15 euro, 15 zile delivery si, stupoare, la Porsche Romania, 345.000 lei, pe stoc! Deci, mare atentie la magazinele de piese auto. :banghead:

Va multumesc si sper sa ne auzim. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Catalizatorul se 'opereaza' f usor . Doar se taie, se scoate carbunele si se sudeaza la loc. Tu oricum, du-te la un atelier de tobe si stiu ei acolo ce sa faca.

2. Despre ce piesa de timonerie e vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimanceacosmin
1.Catalizatorul se 'opereaza' f usor . Doar se taie, se scoate carbunele si se sudeaza la loc. Tu oricum, du-te la un atelier de tobe si stiu ei acolo ce sa faca.

2. Despre ce piesa de timonerie e vorba?

<{POST_SNAPBACK}>

1. merci de advice. Stii un atelier ok?

2. Piesa este "parghie ambreiaj". Chiar mi-a dat dureri de cap pentru ca este greu de identificat intrucat nu poarta cod de piesa. Am gasit-o la dezmembrari dar numai impreuna cu cutia, si la second - hand, nu riscam, nu stiam ce e inauntru :banghead:

Merci, Cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea chiar sa evacuezi catalizatorul si sa-l inlocuiesti cu o detenta. E un service de tobe in Pantelimon parca - Pilot sau asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimanceacosmin
Ai putea chiar sa evacuezi catalizatorul si sa-l inlocuiesti cu o detenta. E un service de tobe in Pantelimon parca - Pilot sau asa ceva.

<{POST_SNAPBACK}>

Crezi ca scoaterea catalizatorului imi va afecta o noua revanzare a automobilului? Ma gandesc la identificarea RAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa spun si nici n-as vrea sa te incurc. Oricum, daca golesti catalizatorul e aceeasi chestie. Urmeaza si sfatul lui VentoCLD si vezi ce spun si cei de la atelier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, eu am facut 'operatiunea' la Vento la un mic atelier de tobe de pe Vacaresti.

Cum vii dinspre Palatul Copiilor, pe Calea Vacaresti, in directia BIG Berceni, la ultimul bloc de pe partea dreapta (pana unde incepe strada sa urce), faci dreapta.Sunt niste magazine acolo (pe partea stanga) si chiar la jumatate, o sa vezi un atelier de tobe.

Mie mi-au luat vreo 250k si a durat 20 minute. Sunt foarte operativi baietii.

Modificat de VentoCLD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
dimanceacosmin
Man, eu am facut 'operatiunea' la Vento la un mic atelier de tobe de pe Vacaresti.

Cum vii dinspre Palatul Copiilor, pe Calea Vacaresti, in directia BIG Berceni, la ultimul bloc de pe partea dreapta (pana unde incepe strada sa urce), faci dreapta.Sunt niste magazine acolo (pe partea stanga) si chiar la jumatate, o sa vezi un atelier de tobe.

Mie mi-au luat vreo 250k si a durat 20 minute. Sunt foarte operativi baietii.

<{POST_SNAPBACK}>

Multumesc pentru reply. Scuze ca iti trimit tocmai acum multumirile mele, insa am stat prin spital o perioada, din cauza unui tendon rupt.

Am sa verific atelierul. Eu am mai dat de unii care mi-au cerut 700k, ceea ce este, evident, spoliere, jaf la drumul mare.

Intrebarea mea este daca scoaterea catalizatorului va afecta cumva ITP-ul, pentru ca eu am pe talon Euro2 si nu stiu daca se mai inscrie in parametri acestia dupa eliminarea catalizatorului, sau daca se poate modifica talonul, sa apara non euro, daca nu are catalizator.

O alta p[roblema: am parbrizul fisurat. Incerc la Ager sau la altii? Dar sa fie calitate, nu stifturi. Merci mult si sper sa ne auzim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vei scoate catalizatorul,sigur nu mai treci de ITP decat daca ai cunostinte.In rest,masina va trage un pic mai bine si va fi mai zgomotoasa.Vezi ca exista un service cu montari de catalizatoare unde costa cam in jur de 500-600 eur cu montaj inclus.Se num RBR import export group,str av. zorileanu nr 16-pe undeva pe la 1 mai-ciuperca.

Eu cred ca este un pret rezonabil daca vrei sa-l schimbi.Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii stiu si pe cei de la rbr. mi-am montat o evacuare la ei. lucreaza extraordinar, dar un pic cam scump.

totusi, la o masina de varsta asta, mi se pare aiurea sa dai 600 eur sa schimbi un catalizator. oricum, chiar si cu cel actual nu ai mai trece noxele, deoarece el este inundat de mult timp si nu isi mai face treaba asa ca.....

ps : poti sa iti si speli masina la ei cat astepti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Daca ai catalizator nu e obligatoriu sa ai si euro... Pe certificat ai scris un cod care reprezinta emisiile de noxe... La masina mea am catalizator si totusi e non euro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Salutare tuturor!

Am un VW Vento, 1,8 Cl, achizitionat anul acesta si cei care la- avut inaintea mea, au avut grija sa strice catalizatorul cu benzina cu plumb.

Intrebarea mea este cum fac sa scap de catalizator, in conditiile in care acesta este infundat.

De reparat sau de skimbat, nu poate fi vorba, pentru ca ma costa foarte mult, intre 18 milioane - unul reconditionat in Germania, prin Augsbourg International si 32 milioane, unul nou. Deci, out of the question.

Va rog sa imi dati sfaturi cum sa procedez cu catalizatorul, sa-l scot. Mentionez ca sonda Lambda e ok, a fost testata.

Inca ceva, pentru cei patiti, luna trecuta mi s-a rupt o piesa care face parte din angrenajul ce actioneaza tija de ambreiaj, din capatul cutiei de viteze. Am fost la diferite magazine de piese auto: zona Agricultori - 60 euro piesa, in 10 zile; langa Politia de la Udriste, la fel; Augsbourg Int. - 15 euro, 15 zile delivery si, stupoare, la Porsche Romania, 345.000 lei, pe stoc! Deci, mare atentie la magazinele de piese auto. :P

Va multumesc si sper sa ne auzim. Bafta!

cum ai testat sonda lambda!? unde? si cat te-a costat!?

mercic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce intrebi tu a mai fost discutat. Te rog sa folosesti search pe viitor

Uite doar 2 din linkuri

http://vwforum.ro/index.php?s=&sho...indpost&p=34936

http://vwforum.ro/index.php?s=&sho...indpost&p=18898

erata pt. linkul nr. 2: temperatura minima a motorului= 85ºC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea e din 1998, dar conform codului din certiFikat e non-euro. Asta nu inseamna ca e non-euro, ci ca cei de la rar sunt prosti.

Dar mie imi convine situatia, pt caCatalizatorul e taiat jos, si totusi trec ITP-ul fara probleme, cu nota 10*. E drept, costa mai mult rovigneta cu 20 de lei, dar nu e un capat de lume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!