Jump to content

Sunet la roata-motor?


RRS
 Share

Postare recomandată

...mare sansa sa fie. bieletele ar trebui schimbate in pereche, ia lemforder ;)

vezi si bucsele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare,

Am si eu un huruit usor la viteze de peste 50 km/h, care pare sa vina de la roti. Pe la 100 km/h se aude putin mai tare totusi. Azi am dus masina la un mecanic pt schimb de distributie si i-am zis si de problema asta. Mi-a zis ca verificat rulmentii pe elevator si nu a sesizat nimic in neregula. Pe urma a iesit cu masina in proba la drum si a zis ca a sesizat si el huruitul...dar zicea ca e foarte usor. A zis ca nu poate sa-si dea seama de la care roata se aude si ca sa mai merg asa cu masina pana se accentueaza zgomotul si pe urma imi va schimba numai rulmentul care trebuie.

Am uitat sa zic ca in urma cu ceva timp am schimbat rotile de pe spate pe fata si invers, dar dupa schimbare am facut un drum si nu am sesizat huruitul respectiv. Pe urma la urmatorul drum mai lung deja am sesizat huruitul. Sa fie oare de la roti? Ma gandesc ca daca nu ar fi fost bine echilibrate rotile s-ar fi auzit si inainte, pentru ca caucicurile nu au fost date jos de pe jante. Sa incerc sa echilibrez din nou rotile care sunt acum pe fata ?

Ce ziceti, e ok sa merg pe mana mecanicului avand in vedere ca peste o luna de zile trebuie sa fac un drum pana in Austria? Mecanicul zice ca da...ca poate mai merg si 10.000 de km pana se accentueaza zgomotul.

Merci.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile mele de vara bridgestone potenza 225/45/17 (in anul 2008 masina asa a venit din fabrica eu am comandat anvelope pe 16 si pdg si a venit cu cele de 17 si pdg atunci m-am bucurat, dar mi-am dat seama nu sunt pt. romania masina devine foarte, foarte rigida simti orice pietricica, iti rupe coloana si zguduie creieri) s-au tocit pe interior toate mai mult pe fata in forma de dinti de fierastrau pe o portiune de circa 1/3 din suprafata cu care calca, cealalta portiune este foarte putin uzata, pe partea laterala, respectiv pe talonul cauciucului au aparut multe crapaturi de mici dimensiuni, am facut anul trecut unghiurile la avia militari si nu a fost nevoie sa-mi regleze decat foarte putin pe stanga fata si mi-au spus ca nu era asta cauza fara a descoperi care ar putea fi in mod clar, anul acesta am facut unghiurile la augsburg militari la o instalatie 3D si la fel a reglat decat foarte putin tot stanga fata a dat cred o jumatate de tura la un surub ?? (nu stiu care anume) spunandu-mi ca chiar nu era nevoie sa umble la reglaj masina se incadra in norme (la calculator arata totul cu verde).

Cu cele de iarna nu ma aceste probleme (Michelin alpin 195/65/15 sunt tocite uniform nu au zgomot la rulare decat foarte putin), testul cu amortizoarele mi-au spus toti mecanici care au mers si umblat la masina ca nu este cazul ca amortizoarele lucreaza si la 65.000 km nu e cazul, iar testul nu chiar asa de concludent spu ne doar procentual ...

Nu stiu ce sa fac or anvelope de vara marca bridgestone slabe ale mele sunt facute in polonia si acum sunt foarte deranjante fac un zgomot destul de puternic la rulare pana la 60 de km/h dupa dispare(ca un huruit se simpte mai bine cand rulezi cu viteze mai mici de 60km/h si mai ales cand ridici piciorul de pe acceleratie), am uitat sa spun ca in primi doi ani din cauza grabei pe cele de vara nu le-am echilibrat. Care ar putea fi cauza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!