Jump to content

Golf V 1.6 Red Bull


cip12cip12

Postare recomandată

in weekend am profitat de vremea frumoasa si am spalat bine-bine de tot masina, am relipit pragul de pe partea stanga si am lipit si numarul de inmatriculare cu banda dubluadeziva

dscn6797r.jpg

dscn6798ns.jpg

asta e ultima poza cu masina inainte sa-i montez arcurile

Link către comentariu

Foarte frumoasa, ca intotdeauna. Contrastul negru cu rosu e chiar misto.

Nu ai si o poza dupa montarea arcurilor? :D

Link către comentariu
lucian_90tud

Ai o masina foarte frumoasa :D

Daca ai avea parbriz cu pasasolar cred ca ar arata tare bine din fata.

Abia astept sa vad cum arata cu arcurile montate.

Link către comentariu

e superba...mai lipsesc faruri cu sau fara lupe dar negre obligatoriu si stopuri r32 :icon_thumleft:

Link către comentariu

Astazi, cu ajutorul colegului Ego, am intrat in posesia a 4 arcuri Sportline de Golf 6 uzate foarte putin, parca 11.000 km

Sunt curios cu cat coboara masina acum. Auzisem ca daca schimbi doar arcurile si pastrezi amortizoarele OEM e posibil sa le distruga in timp, e adevarat?

Am tot intrebat in stanga si in dreapta si am aflat asa:

- in general, daca pui arcuri sport, care au diferente foarte mari fata de cele stock, -30mm, -45mm si pastrezi amortizoarele stock, amortizoarele se uzeaza mult mai repede. diferenta intre arcurile sportline si cele trendline este de doar 15mm, o diferenta mica care imi permite sa pastrez amortizoarele stock. cand va fi vremea sa le schimb, imi voi lua amortizoare sportline pe baza VIN-ului lui Ego si atunci va fi 100% ok.

- in al doilea rand eu schimb arcuri de pe un benzinar pe alt benzinar, arcuri proiectate sa sustina aceiasi greutate, golf 5 1.6mpi - 1280kg si golf 6 1.4tsi 1290kg, deci nu vor fi diferente de nivel intre punti

- nu sunt sigur, dar nu cred ca sunt diferente de lungime intre arcurile stock golf 5 si golf 6, motorizarile de mai sus, in versiune trendline, astfel ca nu cred ca se va mai adauga o diferentala cea de 15 mm'

- amortizoarele mele nu sunt "obosite", au 29.000km si masina a fost menajata de capriciile asfaltului romanesc si vor prelua usor arcurile sportline

weekend-ul acesta voi monta arcurile si revin cu impresii dupa montaj, geometrie si un mic rodaj

DA Radu, am nevoie urgenta de faruri cu interior negru dar de unde sa le iau? SH nu gasesc si sa mi le faca cineva nu am gasit pe nimeni(recomandat). poate ai drum prin bucuresti si mi le faci tu!! :icon_thumleft:

Modificat de cip12cip12
Link către comentariu

Hmmm, la banii aia gasesti Hella Xenon Look... aici.

Modificat de cogdao
Link către comentariu

hmmm, luati in considerare ca sunt zgarcit :icon_cheesygrin:

Modificat de cip12cip12
Link către comentariu

frumoasa foc ... cip ... imi place si mie contrastul rosu-negru ...

Link către comentariu

Astazi, cu ajutorul colegului Ego, am intrat in posesia a 4 arcuri Sportline de Golf 6 uzate foarte putin, parca 11.000 km

Sunt curios cu cat coboara masina acum. Auzisem ca daca schimbi doar arcurile si pastrezi amortizoarele OEM e posibil sa le distruga in timp, e adevarat?

Am tot intrebat in stanga si in dreapta si am aflat asa:

- in general, daca pui arcuri sport, care au diferente foarte mari fata de cele stock, -30mm, -45mm si pastrezi amortizoarele stock, amortizoarele se uzeaza mult mai repede. diferenta intre arcurile sportline si cele trendline este de doar 15mm, o diferenta mica care imi permite sa pastrez amortizoarele stock. cand va fi vremea sa le schimb, imi voi lua amortizoare sportline pe baza VIN-ului lui Ego si atunci va fi 100% ok.

- in al doilea rand eu schimb arcuri de pe un benzinar pe alt benzinar, arcuri proiectate sa sustina aceiasi greutate, golf 5 1.6mpi - 1280kg si golf 6 1.4tsi 1290kg, deci nu vor fi diferente de nivel intre punti

- nu sunt sigur, dar nu cred ca sunt diferente de lungime intre arcurile stock golf 5 si golf 6, motorizarile de mai sus, in versiune trendline, astfel ca nu cred ca se va mai adauga o diferentala cea de 15 mm'

- amortizoarele mele nu sunt "obosite", au 29.000km si masina a fost menajata de capriciile asfaltului romanesc si vor prelua usor arcurile sportline

weekend-ul acesta voi monta arcurile si revin cu impresii dupa montaj, geometrie si un mic rodaj

DA Radu, am nevoie urgenta de faruri cu interior negru dar de unde sa le iau? SH nu gasesc si sa mi le faca cineva nu am gasit pe nimeni(recomandat). poate ai drum prin bucuresti si mi le faci tu!! :icon_thumleft:

iesi mai ieftin cu toata instalatia de xenon oem decat sa le fac eu :))

Modificat de Radu_Alecs
Link către comentariu

azi am montat arcurile.

din pacate, nu sunt modificari majore. pe fata abia daca e vreo diferenta si pe spate vreo 8mm

revin cu impresii dupa ce rodez un pic masina

Link către comentariu

Se vor mai lasa un pic, ai rabdare! Sunt curios cand se vor lasa cum va arata masina...daca se lasa 1.5 cm, ma bag si eu.

Link către comentariu

Cam intr-o luna se vor aseza cum trebuie. E nasol daca ai reverse rake :(, sper totusi ca se va stabiliza.

Cand le-ai schimbat s-a vazut vreo diferenta intre arcurile sport si cele obisnuite? Banuiesc ca sunt un pic mai scurte.

Link către comentariu

reverse rake

Adica pe romaneste sa stea partea frontala mai ridicata decat spatele, doar limba nationala a romanilor e engleza, si asta "ne mananca tot timpul" ;).

Frumoasa masina, mult succes in continuare!

Link către comentariu

salut,am vazut ca ti-ai pus volan cu comenzi.ce ai schimbat?ce presupune schimbarea lui?mersi

Link către comentariu

Se vor mai lasa un pic, ai rabdare!

am rabdare, dar m-am panicat un pic. spatele era mai jos, botul era mai sus, pe dreapta fata era cu 5mm mai inalt :lol:

mecanicul imi spunea si el ca de obicei, cand schimba doar arcuri mai scurte, se vede imediat diferenta.

faceau si prietenii caterinca...

acum am facut deja 60 km, am intrat mai tare in viraje, am bruscat un pic frana si e ok momentan, s-a mai asezat, cam -10mm diferenta si pe fata si pe spate. sa vedem daca in perioada urmatoare devine -15mm :emthup:

vreo diferenta intre arcurile sport si cele obisnuite?

da, masurate cu un fel de subler, diferenta a fost de 17mm chiar

@virus: iti multumesc pentru aprecieri

am vazut ca ti-ai pus volan cu comenzi

nu am volan cu comenzi, e simplu.

cand l-am schimbat(multumesc al bundy) l-am demontat pe cel vechi, l-am montat pe cel nou si am pastrat airbag-ul

Modificat de cip12cip12
Link către comentariu
Master_Blaster

Suspensia se lasa in cateva saptamani si la mine o perioada spatele era mai lasat decat fata dar acum sta mai lasata in fata.

Mecanicul compara mere cu pere, ce ai pus pe masina nu prea intra la categoria arcuri sport sunt arcurile care ar trebui sa vina din fabrica pe masina. Diferenta o sa se vada cam peste o saptamana.

Link către comentariu

O poza din lateral cu before and after, dar sa nu ne zici care e dupa. Sa vedem daca e observabila diferenta.

Link către comentariu

Salut! Foarte frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos foarte multi kilometri. Ma dau si eu cu parerea despre emblema :D Cea de pe spate eu zic sa o faci neagra si fundalul rosu. O sa iasa foarte bine in evidenta.

Link către comentariu

Da,se vede! Discreta, dar se vede. Asa as vrea si eu, sa nu se mai vada golul ala intre cauciuc si caroserie.

Cu ce o mai tratezi pe roscovana? Sau e surpriza?

Link către comentariu

Discreta, dar se vede

14mm spate/12mm fata. poate se mai lasa! surprizele sunt in faza de discutii, dar mai mult ca sigur se materializeaza. revin cu poze!

Link către comentariu

E ok, ma asteptam sa fie o diferenta mai vizibila. 14mm pe spate cu rezervorul plin sau mai gol? :P

Faruri cu interior negru sunt una din noutati? :D

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!