Jump to content

ce fel de benzina folosim?


emil
 Share

Postare recomandată

eu am un gti (injectie K-jetronic) din 87 si in talon, chiar si la busonul de benzina scrie sa pun cu Pb

o singura data am pus cu Pb, dupa care numai fara...oare am gresit? sau sa continui sa gresesc :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Unii producatori de benzine (ex. OMV) nici nu au benzine cu plumb. Datorita aditivilor din benzina masina functioneaza perfect si cu benzina fara plumb. De fapt au inlocuit tetraetilul de plumb cu un alt aditiv, cu efecte similare. Cel putin asa se lauda ei...

Nu cred ca are o influenta ca pui cu sau fara plumb in cazul tau. Mai grav e invers, cand pui cu Pb in masinile care merg cu benzina fara Pb. Nu mai stiu sigur, dar parca le nenoroceste catalizatorul... La motor nu cred ca produce vre-un efect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzina cu plumb nu mai exista pe piata de ceva timp. Exista doar benzina aditivata pentru masinile care foloseau acel tip de benzina.

Depinde din ce material sunt facute supapele si pistoanele.

In general la motoarele pana in 1989 sunt doua reguli:

- daca capetele pistoanele si supapele sunt facute din fier fara insertii pe evacuare nu este recomandata folosirea benzinei fara plumb decat pentru mers usor

- daca materialul folosit este aluminiu atunci poate fii folosita benzina fara plumb fara a mari sensibil uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzina cu plumb nu mai exista pe piata de ceva timp. Exista doar benzina aditivata pentru masinile care foloseau acel tip de benzina.

Depinde din ce material sunt facute supapele si pistoanele.

In general la motoarele pana in 1989 sunt doua reguli:

- daca capetele pistoanele si supapele sunt facute din fier fara insertii pe evacuare nu este recomandata folosirea benzinei fara plumb decat pentru mers usor

- daca materialul folosit este aluminiu atunci poate fii folosita benzina fara plumb fara a mari sensibil uzura.

<{POST_SNAPBACK}>

Sa inteleg ca benzina care nu mai e cu plumb ci aditivata nu e in regula pt motoarele care ar trebui sa mearga cu benz cu plumb?

Si eu stiu ca tetraetilul ajuta si la "curatarea supapelor de gudroane", data fiind explozia care se intmapla altfel datorita tetraetilului care actioneaza ca si agent catalitic.

Sa ma contrazica cineva daca gresesc... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!