Jump to content

Demontare volan


xai
 Share

Postare recomandată

Stie cineva cum se demonteaza un volan cu airbag in 3 spite?

Vreau sa-l dau jos cu intentia de a-l vopsi.

Mersi.

PS. Nu veniti cu idei gen "pune-i o husa" sau "imbraca-l in piele",

deoarece mi se par solutii de compromis.

Volanul e "ros" ca urmare a trecerii timpului, nu are "muscaturi" in el

si cred ca va arata ca nou dupa o vopsire speciala la pielarie.

Modificat de xai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in felul urmator: scoti borna la baterie, astepti cca 5 minute, dupa care cu un imbus torx 25 (parca asa imi aduc aminte cand l-am desfacut pe al meu) sau mai mare, desfaci cele 3 suruburi de pe spatele volanului rotind-ul succesiv ca sa-ti vina pe pozitie. Suruburile astea 3 tin airbagul pe care o sa-l poti indeparta acum, dar nu uita si de mufa acestuia.Urmatorul pas e ca trebuie sa desfaci capacele alea 2 de plastic care acopera contactul(alea din spatele volanului). Acum ai nevoie de o cheie tubulara( la mine la ibiza e de 24) cu prelungitor ca sa poti desface piulita aia mare ce tine volanul. Inainte de a indeparta volanul fa-i un semn ca sa-l poti monta in aceiasi pozitie. Acum uita-te dedesubtul volanului si daca ai demontat cele 2 capace o sa vezi o mufa care intra in cablul spirala de sub volan: scoate-o. Daca ai scos mufa asta si piulita cea mare poti indeparta volanul. Cam asta e din ce imi amintesc de cand l-am desfacut pe al meu! A si inca ceva: sa nu modifici pozitia acelei spirale de pe spatele volanului! Vezi ca mai are un ghidaj in care intra inapoi. Cam atat, sper ca ti-am fost de ajutor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...desfaci cele 3 suruburi de pe spatele volanului

Urmatorul pas e ca trebuie sa desfaci capacele alea 2 de plastic care acopera contactul

Multumesc frumos.

Nu stiu la care 3 suruburi te referi, la mine sunt doar 2 pozitionate lateral.

Referitor la capacele de plastic, alea sunt deja SUB volan, nu credeam ca

trebuie desfacute si alea...

In alta ordine de idei: cum categorisesti operatiunea? : ca fiind una dificila...

sau o poate face oricine cu scule potrivite?

Cam care ar fi cel mai rau lucru care s-ar putea intampla?

Nu de alta, dar... nu vreau sa plec de la 50 ron cat costa sa vopsesc un volan

si sa ajung sa fac vreo paguba de vreo 500 EUR. :icon_thumleft:

Mersi inca odata pentru raspuns.

LE.pun si o poza cu volanul, sa se vada exact despre ce e vorba.

post-16457-1238153713_thumb.jpg

Modificat de xai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

airbagu nu cred ca are cum sa sara. el se deschide doar daca primeste comanda de la calculator cand este inregistrata o decelerare mare.. (cel putin asa se intampla teoretic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 poze cu instructiuni pentru cel cu 4 spite. In ELSA nu am gasit cu 3 spite.

Si poza cum sa scoti airbagul de pe volanul cu 3 spite.

Daca vreti poze mai clare imi dati un mail. Nu pot sa pun poze format .tif pe forum.

post-14767-1238153939_thumb.jpg

post-14767-1238153995_thumb.jpg

post-14767-1238154159_thumb.jpg

Modificat de kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin tot aici, cu o intrebare:

Aveti idee cum se scoate capacul cel negru din jurul ceasurilor de bord?

Eventual daca aveti o poza cu partea interioara, ca sa-mi dau seama

cum anume iese, sa nu rup ceva.

NB: Cele 2 suruburi cu care e prins sus le-am scos.

post-16457-1246009884_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce solutie il vopsesti? are si intaritor... am si eu nevoie sa imi fac volanu meu de piele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

In cazul in care nu te-ai descurcat cu demonatrea volanului eu am procedat astfel:

In cele 2 orificii laterale de care ai vorbit mai sus se introduce o surubelnita dreapta si cu un pic de dibacie trebuie sa apesi astfel incat sa actionezi siguranta de deblocare aflata la capatul acelor orificii (asta bine inteles dupa ce ai deconectat borna de la baterie!), odata eliberate cele 2 sigurante mai trebuie desfacute 2 mufe dintre airbag si colac dupa care cu o cheie tubulara se desface piulita centrala (nu-mi mai amintesc exact ce dimensiune trebuie sa aiba tubulara). Operatiunea de demontare nu ar trebuii sa dureze mia mult de 5-10 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Revin tot aici, cu o intrebare:

Aveti idee cum se scoate capacul cel negru din jurul ceasurilor de bord?

Eventual daca aveti o poza cu partea interioara, ca sa-mi dau seama

cum anume iese, sa nu rup ceva.

NB: Cele 2 suruburi cu care e prins sus le-am scos.

eu l-am scos si l-am vopsit ,am desfacut cele doua suruburi dup aia am bagat o surubelnita infasurata in carpa intre bord si suport il apesi in jos cu blandete pt ca acolo unde vin suruburile prinse ai observat ca suportul se duce mult in sus ,umflaturile alea tre sa treaca de buza bordului ca sa iasa,apoi mai are o clema din pastic jos care tre miscat putin st. sau dr. in functie cum isi da drumul cam asta e jmecheria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am scos si l-am vopsit ,am desfacut ....cam asta e jmecheria.

Salut si mersi pentru raspuns. Intr-adevar, unul pe masura.

Acelasi lucru vreau sa fac si eu, clema am descoperit-o, insa nu vrea sa iasa, deocamdata.

Voi incerca metoda ta, sper sa mearga.

Apropo: ce culoare l-ai vopsit? Ai o poza ?

Eu vreau sa-l fac culoarea masinii, impreuna cu alte cateva elemente de bord.

Ms again!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept si eu cateva impresii dupa vopsire,dar nu o sa iti ramana vopsea pe maini vara cand mai transpiri :rolleyes:

eu unul ma gandeam sa il imbrac in piele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept si eu cateva impresii dupa vopsire,dar nu o sa iti ramana vopsea pe maini vara cand mai transpiri :P

eu unul ma gandeam sa il imbrac in piele

Nu stiu exact la ce te referi, banuiesc ca... la volan.

Putin mai sus vorbeam de vopsitul bucatii de plastic care se afla in jurul ceasurilor din bord.

Revenind la volan, intre timp am achizitionat unul sport, din piele.

Am reusit sa-l vopsesc si pe cel vechi, cu o solutie 2in1 speciala pentru piele si a iesit destul de bine.

Initial am cumparat 2, crezand ca nu-mi ajunge. Mai am 1 bucata sigilata, cine e amator sa spuna,

a costat in jur de 10 lei, o dau moca ca expira in portbagaj.

Vopseaua nu se ia, datorita celei de-a II-a componente si anume o ceara speciala,

care se aplica la ceva timp dupa ce se usuca vopseaua.

Ca sa fiu sincer, nici n-am "transpirat excesiv", folosesc AC-ul din dotare :)

Asa arata volanul dupa ce a fost vopsit.

post-16457-1248335844_thumb.jpg

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Poti sa imi spui numele solutiei ?

As incerca si eu sa ii fac o cosmetizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi aici detalii. Succes.

Modificat de xai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa-l vopsesc si pe cel vechi, cu o solutie 2in1 speciala pentru piele si a iesit destul de bine.

Initial am cumparat 2, crezand ca nu-mi ajunge. Mai am 1 bucata sigilata, cine e amator sa spuna,

a costat in jur de 10 lei, o dau moca ca expira in portbagaj.

Salut, ma intereseaza pe mine vopseaua aceea daca o mai ai, chiar si contracost, singura problema e ca sunt din Bistrita, deci eventual trimisa prin posta.... Astept raspuns. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia poate continua pe PM, tel, etc.

Nu este arie de vanzari, donatii.

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am pus link-ul mai sus, din pacate am "donat" un tub unui forumist de pe aici si nu mai am altul..

Modificat de alteacupra
Nu mai da "Quote" la posturi anterioare. Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut @xai, am urmarit topicul pentru ca si eu vreau sa-mi vopsesc volanul vechi care s-a cam tocit.

Vroiam sa te intreb ce tip de volan ai vopsit cu acea solutie (cel normal sau cel imbracat in piele)? Am observat din poze ca ai volanul normal, nu cel imbracat in piele si ai zis ca l-ai vopsit cu vopsea pentru piele.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu noutati, intre timp am reusit si eu sa-mi montez volan de piele (am gasit unul de GIV GTI in conditie destul de ok).

Am comandat si la cei de la Vopel un set pentru vopsit piele (solutie vopsit, solutie de intretinere si solutie de curatare inainte de vopsire), sper sa vina cat mai repede si o sa ma apuc sa vopsesc volanul vechi sa vad cum iese si daca sunt multumit de rezultat il voi vopsi si pe cel de GTI, pentru ca nu i-ar strica.

Am atasat o poza cu noul voland :D

post-24068-1277886790_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi-mi si mie cat te-a costat volanul de gti

m-a rugat o cunostinta, care are tot un leon sa intreb pe forum daca se potriveste volan de gti pe leon si cat costa.

din poza asta mi se pare a fi ok, nu pare facuta nici o improvizatie, trag concluzia ca e plug&play . baiatul asta a avut masina lovita in fata, si daca tot trebuie sa isi schimbe volanul a zis ca cel de gti i se pare mai frumos, dar nu e sigur daca se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai, volanul de GTI e plug&play. Costa intre 70-100 euro doar colacul si se schimba foarte usor.

Si eu l-am schimbat pe al meu si se pupa perfect cu airbagul de pe cel de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms ms . o sa iau numarul a 2-3 baiati care dezmembreaza golfuri , sa ii dau baiatului, sa sune pentru volan de gti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!