Jump to content

Bataie pe puntea fata


KOMODO
 Share

Postare recomandată

Am dus masina pe un stand de itp si am "tras" de ea vreo 10 minute ...se aude sub ea pe dr.,dar nu se poate distinge de unde vine...bieleta e buna(atata timp cit sta acolo unde o pui),am inversat amortizoarele cu arc cu tot intre ele...verificat tampoane motor-cv...belea de masina !!!si m'apropii de vreo 20 de ani de stat cu nasu'n fiare....

Am dus masina pe un stand de itp si am "tras" de ea vreo 10 minute ...se aude sub ea pe dr.,dar nu se poate distinge de unde vine...bieleta e buna(atata timp cit sta acolo unde o pui),am inversat amortizoarele cu arc cu tot intre ele...verificat tampoane motor-cv...belea de masina !!!si m'apropii de vreo 20 de ani de stat cu nasu'n fiare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • blue_slid3r

    11

  • marius1982.11

    11

  • KOMODO

    8

  • marcos28

    5

Am luat pana la urma flansele pentru amortizoare,mi-a gasit cineva la set impreuna cu rulmentii,deci nu toate vin impreuna cu rulmenti,pret 55 lei/buc.Am dus masina de dimineata sa schimb flansele,bieletele de directie si capete de bara.Pana la urma nu am schimbat decat flansele pentru ca tipul de la service mi-a garanatat ca nu am nici un fel de joc si nu are rost sa le schimb.Problema este ca dupa ce le-a schimbat bataia aceea metalica pe care o credeam ca vine din fata,a ramas,la fel si scartaitul acela enervat care se aude de undeva din fata chiar si atunci cand ma las cu greutatea pe masina si o balansez.Intrebare: poate bataia sa fie de la flansele amortizoarelor spate,ca din spate se aude 100% si de la ce poate fi scartaitul acela care care nu stiu de ce dar cand ploua afara si e mai racoare nu se mai aude deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Didus pentru raspuns,nu ma gandisem la asta,cum am citit am si plecat sa-mi cumpar dar mi-a zis un tip ca trebuie masurata bara si nu stiu unde sa am duc acum.Sper sa rezolv saptamana asta si poate de la asta sa fie si bataia aia care ma tot enerveaza,desi nu cred ca mi se pare k este pe spate pe undeva.Pret 20lei/buc.

Modificat de blue_slid3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Didus pentru raspuns,nu ma gandisem la asta,cum am citit am si plecat sa-mi cumpar dar mi-a zis un tip ca trebuie masurata bara si nu stiu unde sa am duc acum.Sper sa rezolv saptamana asta si poate de la asta sa fie si bataia aia care ma tot enerveaza,desi nu cred ca mi se pare k este pe spate pe undeva.Pret 20lei/buc.

se poate rezolva daca desfaci suruburile de la bieletele antiruliu dupa bascula...adica elimini din start tot ce tine antiruliu... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Si cu un drum puteai sa le si schimbi cu o inelara si rabdare. Desfaci surubul de la bride si le pui pe cele noi si prinzi la loc bieletele, cu masina pe roti. Mare lucru!

Vezi ca sunt si model cu "cocoasa" si fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lasat masina acasa sa se duca tata sa-mi schimbe placutele de frana pe fata si cu ocazia asta sa masoare si bara aia.Acum cine ma lamureste si pe mine,am bataia aia care credeam ca vine de la flansele fata dar le-am schimbat si tot am bataia respectiva.Poate sa fie de la flansele amortizoarelor spate,sau alea nu au?Este o bataie gen fier pe fier si acum sunt sigur ca se aude din spate si numai la gropi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba bucsele de la bara stabilizatoare si ai sa vezi ca nu mai bate nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare si acum nu mai am scartaitul acela,a disparut total dar mi-a ramas bataia aia pe spate si nu pot sa-mi dau seama de la ce,amortizoarele de pe spate au flanse la ca cele de pe fata,se poate sa fie bataia de acolo,am mai zis este o bataie fier pe fier care se aude si atunci cand drumul este denivelat,chiar si pe asfalt daca nu este perfect drept .De la ce poate sa fie?

Modificat de blue_slid3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Daca ai schimbat tot ce spui pana acum, logic nu mai raman de schimbat decat bucsele de la puntea spate, recomandat sa pui originale, mai ales ca se schimba destul de greu !

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit la asta dar mai asteptam pareri.Ca idee,sunt scumpe ca nu prea dispun de fonduri ;) si pana la urma tot nu m-a lamurit nimeni,nu poate sa fie bataia de la flansele amortizoarelor,sau cele de pe spate nu au ca cele de pe fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

OEM doar daca nu are ghinionul sa aiba bucse de 69 mm :rolleyes: care nu se mai gasesc doar pe producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeași problema ma confrunt și eu, numai ca nu i-am dat de cap după ce am schimbat aproape tot :icon_cool: :

amortizoare,flanșe,rulmenți amortizor.,rulment roata,bucși bascula,cap planetara pe dr.,(pt ca acolo am probleme) bieletele anti ruliu,pivot :blah_:

L-a mine se manifesta c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe piatra cubica si denivelari mici se aude un troncanit rau de tot la roata stanga fata,dar doar cand sunt doar eu in masina. Daca in masina sunt 4 - 5 persoane nu se mai aude nimic. Sa fie cumva pivotul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare si acum nu mai am scartaitul acela,a disparut total dar mi-a ramas bataia aia pe spate si nu pot sa-mi dau seama de la ce,amortizoarele de pe spate au flanse la ca cele de pe fata,se poate sa fie bataia de acolo,am mai zis este o bataie fier pe fier care se aude si atunci cand drumul este denivelat,chiar si pe asfalt daca nu este perfect drept .De la ce poate sa fie?

problemele mele au fost la fel si am rezolvat dupa indelungi cautari cu putin spray cu ulei sub mansonul pivotului si de atunci am un mers lin si fara scartaieli

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Problema asta ma omoara...

Se aude o bataie la roata partea dreapta oricand virez spre stanga ...se aude tare bataia...si se aude ca si cum ai merge cu trenul...bataie repetata...daca merg drept se aude acea bataie dar nu asa tare. Daca virez dreapta tot se aude dar nu tare. Am schimbat cauciucuri, jante cu tot, discuri frana...totul ce tine de roata pentru ca am crezut ca de acolo vine problema. Dar nu a fost asa ceva...

Bataia nu se resimte in volan cu orice viteza circul. Mai rau este ca nu bate nimik daca dau in gropi sau nu simt nici o problema la directie. Ulei nu pierde pe nicaieri. Ce are?Dar zgomotl ma nereveaza face ca si cum ai avea bolfa pe roata... poate se simte un pic trepidatie a masini si in mers tot ca si cum nu ar fi ovala roata...dar cred ca am eu doar aceasta parere pt ca sunt disperat de zgomot.

Va rog cei care au avut asemenea probleme sa posteze.

Modificat de petru.tomsa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat capul de planetara si rulmentul de pe partea cu pricina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o asemenea bataie pe puntea fata doar in momentul in care trec peste denivelari gen linii de atentionare curba sau altele, cand trec peste imbinari de asfalt sau la gropi marunte suna tot bordu dar si punte fata de parca as fi trecut peste aratura cu ea.Am schimbat la ea bucse, rulmenti, discuri, placute, bara stabilizatoare, capete de bara, brate si cam atat sper sa nu fi uitat ceva.Chestia e ca am jante pe 16 umflate cu azot, oare este vreo problema?In schimb pe autostrada nu se aude nimic, silentiozitate totala, dar cand nimeream peste cateva gropite sau lipsuri de asfalt incepea sa sune oribil.Oare ce ar trebui sa fac sa scap de acest zgomot?

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal ca la o janta de 16 sa simti mai mult gropile decat cu una de 15. Presiunea in cauciucuri cum o ai ?

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna mai tare ca alta cu aceleasi diametru la jante sau ti se pare tie? Sa vezi cum suna la 17 inch,poate te razgandesti. Ideea e sa nu cloncane pe denivelari mici (nu gropi) sau sa troncane a metal.

Nu te supara ,dar pe autostrada poti sa mergi si cu caruta si nu suna nimic :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..flansele de la telescop unu sau ambele

asa am facut si eu..am schimbat tot..in afara de flanse..asta pana am dat de un baiat destept care a mers cu mine sa vada cum face..eu la volan eu cu capul pe geam..si a descoperit

mare atentie sa nu schimbati piese originale uzate un pic cu unele noi made in Eu/UE/RO..etc si sa va bata de noi

ex; am schimbat bucsele bascula fata cele mari "swag"scria pe ele cu unele "febi"(niste petarde) si dupa 4 zile atea fata de credeam ca sa rupt caseta..am pus la loc swag identice cu fostele..nu mai scoate un zgomot.

masurati spatiul dupa ce scoateti bucsa cat si bucsa..sunt mai multe dimensiuni iar 1 mm conteaza

la fel si la bucse bara stabilizatoare

ex; eu am de 20mm bucsa si 21mm bara...iar boul in service mi-a pus de 23mm...normal ca bateau de noi ,nu ??

mare atentie

scorpyon 83 schimba flansele telescop cat si rulmentii aferenti flanselor si se termina povestea ta cu bataile - asa facea si a mea la gropite mici si linii de cale ferata -batea de se rupea in 2,iar la dune mari era muta

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema mea s-a rezolvat....

Schimbat rulment dreapta fata..asta era cel vinovat de bataia de pe fata.Nu era spart dar era deajuns de uzat incat sa joace roata si sa frece in placutele de frana discul.

Toate cele bune , si cei care o sa mai aiba aceleasi sunete ca mine sa verifice si rulmentul.

Si inca ceva: Nu e greu de schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,am si eu o bataie pe puntea fata de ceva timp,din primavara anului trecut mai exact,la inceput pocnea ceva la plecarea de pe loc,am mers la mecanic,normal, a spus sa merg pana face mai rau,s-a accentuat a inceput sa faca si cand lasam masina in frana de motor si apoi acceleram,acceasi pocnitura,acelasi mecanic,aceeasi poezie,mergi pana te lasa in drum.De ceva timp pocneste cand merg pe drum foarte denivelat si se balanseaza masina.Dupa ce am schimbat mai tot ce se putea schimba,am mers la alt mecanic.A urcat masina pe elevator si a zis ca pocneste de la bucsele de punte din fata.Am cumparat 2 bucati bucsa punte Lemforder 42 lei/bucata si sambata ma duc sa le schimbe,totusi nu sunt prea increzator ca sunt alea de vina.

A mai avut cineva probleme cu bucsele astea,cum se manifesta?

Asa arata bucsa

post-47707-0-68250800-1326310881_thumb.j

Modificat de marcos28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu asa arata bucsa...De regula bucsele respective sustin toata tensiunea articulatiei.Asta e primul defect aparut la articulatia de g4.Oricum se vad cu ochiul liber cand se uzeaza.

post-64586-0-75057400-1326311329_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!