Jump to content

Bataie pe puntea fata


KOMODO
 Share

Postare recomandată

Laurentiu_LWR

cred ca o sa radeti de o sa va prapaditi dar ceva de genul asta am patit si eu...la trecerea denivelari ,piatra cubica si altele ma disperau niste pocnituri asa...dupa o foarte indelungata inspectie,am uns balamaua de la usa...aici intervine partea cu rasul...nu am mai auzit nici o pocnitura nici o scartaiala nimik...

puteti incerca;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • blue_slid3r

    11

  • marius1982.11

    11

  • KOMODO

    8

  • marcos28

    5

eu unul o simt si in volan deci nu prea vad de ce ar fi balamaua .. :Driver: oricum e funny chestia la tine :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Komodo, cat a fost caseta de directie? Pana la urma ai aflat de la ce e? suntem foarte multi care avem aceeasi problema si parca nu am chef sa ma duc la service si sa ma puna si pe mine sa schimb toate bucsele + caseta + amortizoare si arcuri, doar ca sa afle ei de fapt de unde e bataia aia... :D

Multumim mult! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victorie in sfarsit. Cauza batai era...................pivotul de pe partea dreapta care avea un mic joc, dar in mers se auzea destul de tare mai ales pe gropi mici si dese, iar daca aveam geamul deschis pe partea dreapta se auzea ceva metalic.

Caseta a fost 1050 ron garantie 18 luni.

Bine ca am scapat ca nu mai puteam. Oricum cei care au un sunet metalic pe la roti se pot uita si la placutele de frana sa nu aibe vreo ureche de fixare rupta si sa joace acolo. La mine e rupta o ureche pe partea dreapta dar nu schimb placutele pt ca sunt noi de 500km schimbate.

Daca mai aveti ceva intrebari sa mi ziceti.

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

No offence, dar jocul la pivot se poate inspecta foarte usor, ma mir ca nu au observat cei din service.

Zilele astea am schimbat lichidul de frana si cand sa pun roata stanga la loc am observat ca are un joc stanga-dreapta. Are joc din capatul de bara, am cumparat deja noua TRW(53ron),dar nu OEM(160ron) care e tot TRW doar ca are stantat VW-stapanul inelelor. In weekend o schimb si fac programare la refacut directia,unghiurile♠

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma supar, ca nu am de ce. Macar sunt bucuros ca am descoperit cauza. Poate nu au observat jocul la pivot pentru ca era mic, cine stie :D (poate graba).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot spre pivot inclin la mine sper sa il schimb cat mai repede... Apropo tu cat ai dat pe el? am gasit cu 40 lei ...asa de ieftin e sau e vreo chinezarie?

Modificat de Al3X_G4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am avut si eu o bataie pe puntea fata dar aceasta era de la unul dintre cauciucuri. Am cumparat doua cauciucuri Pirelli P400, iar cel din dreapta avea "rizurile" de pe interior pe o portiune de aprox. 6cm mai inalte decat restul rotii. Acest aspect l-am observat la service-ul magazinului cand am pus roata pe tester. Rotile erau echilibrare, unghiul de fuga facut, nu imi tragea stanga sau dreapta, ci simteam vibratii in volan si un zgomot: "dang-dang, dang-dang". Mi-au schimbat cauciucul cu probleme si zgomotul a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
si eu tot spre pivot inclin la mine sper sa il schimb cat mai repede... Apropo tu cat ai dat pe el? am gasit cu 40 lei ...asa de ieftin e sau e vreo chinezarie?

Anul trecut am intrebat de curiozitate , pivot original 154Ron. China e prea bun, poate vapor... sau poate chiar submarin si si ala rusesc. Vezi si pe autokarma.

Ridica masina si misca de roata si vezi daca are joc,se observa imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si submarin e prea putin spus, cred ca e facut pe o pluta :( . In fine eu am dat pe el 90 ron Swag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Azi am schimbat capatul de bara stanga, a trebuit taiat cu flexul joystickul ala ca nu am reusit sa-l desfac altfel. Inainte tragea putin pe dreapta, acum nu mai trage, intrebarea mea e , ma duc sa fac unghiurile daca merge drept?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa ti-as recomanda, chiar daca nu trage in nicio parte masina.

Verificarea unghiurilor directiei e bine sa se faca si periodic. Chiar si in urma unor socuri puternice pot aparea dereglari ale unghiurilor directiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai nou si eu am o bataie , care ori e pe spate ori pe fata, nu mi dau seama... se aude numai cand virez stanga sau dreapta la viteza mica,cel mult a 2-a. Se aude ca si cum s ar crapa ceva pe amortizor. Oare sunt flansele ? sau sa fie altceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Komodo,eu am aceasi bataie ca si tine numai ca la mine e pe partea stanga .......am fost la n service-uri ultimii dintre ei mi'au spus ca e tripoda de la planetara(capatul care intra in cutie)..altii ca nu e aia .....intr'un final mi'au schimbat flansele de la amortizor+ rulmeti si de bataie tot nu am scapat .As fii recunoscator dc mi'ai recomanda si mie serviceul unde ai fost u ca nu am chef sa'mi schimbe juma de masina sa afle ei care a fost de fapt problema.

Multumesc Anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Mecanici iastia care se pun asa la schimbat piese merg o tura cu masina sa auda despre ce este vorba?Eu am avut batai pe fata ,desi nu eram sigur 100% ca nu sunt pe spate, am schimbat flanse + rulment telescop + bucse bara stabilizatoare + bucsa bascula, aia mai mare intr-o dupamasa si a disparut orice zgomot. Banuiala mea e ca erau flansele care erau tabacite pana la metal si cele de la bara stabilizatoare ,in care bara juca cel putin 2mm.

Altceva nu am schimbat pe fata. Adica da,un bec de faza scurta ,da' ala nu se pune. :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede'ma dupa ce au schimbat prima oara astea ...a doua zii cand am revenit la service m'a pus sa merg cu el in masina sa auda si el..culmea atunci nu a mai facut nnu mai batea nimic omu mi'a scpus ca masina e 'boboc' si a plecat.Problema e ca yo caut pe cineva macar sa'mi zica 'ba asta e buba'si sunt cel mai fericit ca am bataia asta de ceva luni bune.

Care ma poate ajuta cu un service un sfat ceva va mai spun inca odata ..va ramn recunoscator.

Va salut pe toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blue_slid3r

Luni am bagat masina in service ca sa-i schimb distributia si daca tot era acolo i-am aratat si scartaitul care il am pe fata si care de cateva zile este insuportabil,scartaie ca o troaca :Driver: Eu am intrebat daca poate sa fie scartaitul de flansele telescoapelor ca trebuie schimbate.Initial mi-a zis ca de la flanse se aude doar o bataie gen fier pe fier dar dupa ce a terminat treaba a mai verificat putin si mi-a zis ca de la flanse ar trebui sa fie si scartaitul pentru ca vine de la telecop zgomotul,asa ca azi am fost sa-mi comand flanse numai ca m-a intrebat tipul de la piese auto daca vreau si niste rulmenti care s-ar mai gasi pe acolo.Este obligatoriu daca schimb flansele sa schimb si rulmentii aia,sau cum aflu daca este nevoie sa nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal flansele vin cu tot cu rulment.Deci eu zic ca te trag pe sfoara daca iti zic ca sunt separati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blue_slid3r

El asa m-a intrebat daca vreau si rulmentii aceea.Acum nu mai stiu ce sa zic,ca idee mi-a zis ca o flansa costa putin peste 40 lei(nu mai retin exact),de rulmenti am uitat sa intreb cat costa,dar cred ca cel mai bine este sa schimb cu totul,scap de o grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat acum o luna flansele si iti spun sigur ca flansa vine cu tot cu rulment si am dat 50 ron /bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Aia s-o crezi tu ca vin inpreuna... poate ai prins tu ceva promotie gen ,la 2 sticle de pepsi o sticla de apa minerala.

blue_slid3r Nu e neparat sa le schimbi ,ale mele aveau putin joc radial, dar zic ca insesizabil in mers, acum asta decizi cand le desfaci, dar la pretul cat sunt poti sa te risti sa le schimbi. Daca jocul e mic, nu le schimba cu ceva aftermarket, poate vor fi mai naspa ca cele uzate dupa cateva mii.

Flansa e cea care se taseaza pana la metal si bate in rulment, pe care il distruge incet.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blue_slid3r

Marius multumesc pentru raspuns,o sa comand mai intai numai flansele, iar numai in cazul in care rulmentii sunt prea distrusi o sa-i schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Nu am prins oferte de 2 in 1 te asigur.Am comandat flanse fara sa spun de rulmenti si au venit cu tot cu ei.Si crede-ma le-am schimbat si anu trecut si anu asta din cauza gropilor din Iasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Aceeași problema ma confrunt și eu, numai ca nu i-am dat de cap după ce am schimbat aproape tot :angry: :

amortizoare,flanșe,rulmenți amortizor.,rulment roata,bucși bascula,cap planetara pe dr.,(pt ca acolo am probleme) bieletele anti ruliu,pivot :(

L-a mine se manifesta c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ehh, pai aia e de la directie, cap de bara ai schimbat? caseta de directie nu scapa ulei? de mers merge usor?

Poate ai vreo inregistrare cu acel sunet.

Ridica masina pe cric,blocheaza volanul si misca de roata stanga dreapta si vezi sa nu aiba joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!