Jump to content

vajait motor


flopem
 Share

Postare recomandată

salut,

am constatat ca la fabia mea,cand merg la drum lung de exemplu si o tin turata...sa ziceam treapta 5 de viteze se aude un sunet de fond,un vajait .

mai exact.....nu suna nimic a defect doar ca parca motorul vuieste mai tare ca si cand mi-am cumparat masina.

nu e la fel de silentioasa.

ce-as putea verifica oare?...sa fie uleiul?

poate fi si de la cutie acest vajait?...ma gandesc daca nu cumva a ramas fara ulei in cutie!....daca e asa se poate ca cutia sa faca acest vajait de fond?

parca si daca o scot la punctul mort cand am viteza mare tot asa vuieste.

ce sa fie oare?

totusi la ralanti masina nici nu se aude ca merge!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"nu suna nimic a defect doar ca parca motorul vuieste mai tare ca si cand mi-am cumparat masina." ...nu prea am inteles exact care e buba. Ceea ce am inteles eu e ca ai un vajait la cutie. M-am confruntat si eu cu problema asta....cu cateva luni in urma... la inceput am ignorat vajaitul...insa dupa cateva 10 de k de km a inceput sa se transforme intr-o bataie (a se vedea posturile mele anterioare legate de C de V). Intr-un final am sfarsit prin a-mi schimba CV desi cred eu ca se putea rezolva si altfel.

Nu vreau sa te sperii, insa ai nevoie in prima faza sa verifici uleiul din CV, iar daca nu asta e problema, atunci iti trebuie o constatare serioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa imi spui cunde gasesc busonul pentru verificare ulei la cutie?

am incercat sa vad pe topic-uri si toata lumea imi arata ca este ca si in poza! dar nu mai vad pozele!

ma ajuti tu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si eu am acelasi sunet ciudat, si il aud mai clar la relanti. Nu se mai aude cand calc ambreiajul. Sa fie uleiul din cutie de viteze?

Servus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se verifica pe la busonul de prea plin. Trebuie dat scutul jos si cum te uiti la cutie dinspre fata in spate se vede un surub. Se desface acel surub, daca curge ulei inseamna ca ai ulei, daca nu curge inseamna ca mai trebuie completat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am verificat uleiul si era plina cutia deci nu e de acolo.

si inca o data.....sunetul nu-mi suna a defect!!

efectiv am impresia ca suna mai tare motorul cand alerg masina mai tare (deci parca nu e silentios)

imi amintesc perfect,cand am cumparat masina si rulam cu 100km pe un drum bun auzeam doar stergatoarele cum sterg parbrizul ca exemplu...acum in aceeasi situatie daca nu dau muzica tare ma deranjeaza sunetul motorului.

Nu e bataie,nu e hornait sau huruit....pur si simplu e sunetul in ansamblu mai ridicat sesisabil.

Se poate sa fie din uzura motorului in timp?

veste de ultima ora.

am verificat de curios uleiul la motor si este mult mult sub nivelul minim....

se poate sa fie de aici acel sunet de motor mai putin silentios de care explicam mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este posibil sa fie. Eu la logan nu schimbasem uleiu 17.000 km si masina vajaia si suna foarte tare. Dupa ce am schimbat uleiul s-a facut multa liniste in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma duc acasa si bag uleiul....ar fi super sa fie de acolo problema..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vajaitul poate sa mai fie de la toba finala. Daca sitele incep sa cedeze se aude un zgomot ca la masinile de curse. Motorul devine un pic mai zgomotos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,inteleg ce zici,dar sunetul vine 100% de sub capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ai completat cu ulei? se simte vreo diferenta?

Modificat de bogdan_cj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am completat cu ulei...si e ADEVARAT....o mare parte din vajait s-a redus.

nu ma asteptam sa fie de acolo pentru ca ultima data eu am schimbat uleiul si am pus putin peste maxim.

ma mira acum cum de a scazut atat de tare nivelul si incerc sa-mi explic pe unde?

masina nu pierde ulei pe nicaieri.

sper sa nu imi apara ceva efecte secundare pentru ca am rulat-o cu nivelul mic la ulei.

acum totul merge frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

totusi nu am scapat de acel vajait...sau sunet mai accentuat al motorului.

am facut cateva teste :

deci- masina mi se pare mai putin silentioasa ca inainte si cand rulez la viteze mai mari aproape ca nu mai pot vorbi in masina si se aude un sunet de avion(nu e bataie nu e frecare nu e scartait)...e un sunet de fond mai accentuat.

am tot facut teste si sunetul 100% nu provine de la motor!!!

am coborat o panta cu 90km si am scos-o la pct mort (practic mototul nu se tura) insa sunetul era acelasi. Asta inseamna ca sunetul vine din transmisie/rulare.

cand incetinesc scade si sunetul in intensitate.

am verificat uleiul in cutie si este full.

ce sa fie oare?....ceva pareri?

orium trebuie sa fie ceva de la volant incoace pana la roti!

pana acum banuiesc ceva rulmenti din cutie...desi cutia merge perfect si nu am avut probleme

ce altceva ar mai putea fi?...cateva pareri m-ar ajuta sa fac ceva verificari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La uzura cauciucurilor te-ai gandit? Ar putea fi si de la asta, in sensul ca materialul din ele a imbatranit. Daca poti sa le schimbi cu unele noi si sa vezi daca tot asa se aude... Eu cand am schimbat cauciucurile la Fabia s-a simtit f mult in tinuta de drum si la zgomot (Matadoarele le-am inlocuit cu Nokian)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel.

si eu zic ca e de la anvelope.

o problema similara am si eu de cand am pus rotile de vara, dar intensitatea zgomotului de rulare nu e deranjanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa e...intensitatea sunetului nu e chiar deranjanta dr totusi exista.

nu as zice ca e de la anvelope....mie sunetul imi vine clar de sub capota sau din habitatul motorului,dintre roti...

cunosc acel sunet produs de cretzele anvelopei la viteza pe asfalt.

sunetul e cam la fel dar nu e de acolo sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu-ti ramane decat sa verifici/schimbi bucsele/planetare etc. Cam tot ce tine de trenul de rulare.

Pererea personala e ca nu merita. Daca nu-ti bate nimica si nu ai becuri aprinse prin bord, da-i bataie ca e masina buna.

Bafta

Modificat de pmhoria
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e un sunet ca un huruit, care creste in frecventa odata cu viteza masinii, probabil e un rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poti sa faci urmatorul test, dar sa fii pe o sosea dreapta si daca se poate sa nu fie prea circulata: Du masina la 100 de km/h si apoi opreste motorul si debraiaza cutia (calca ambreiajul), din cate stiu eu, in conditiile astea, miscarea nu se mai transmite cutiei de viteze. Asa poti sa scoti din calcul un eventual angrenaj din cutia de viteze. Eu am avut un huruit asemanator cu ce ai descris tu. La mine au fost rulmentii fata si i-am schimbat pe amandoi; acuma e liniste din nou :rolleyes:

Ca sa fii sigur ca sunt rulmentii fata, testul se face cu masina ridicata pe un cric hidraulic: bagi direct in viteza a 5-a, accelerezi pana la 4000-5000 de ture dupa care opresti motorul, huruitul rulmentilor se aude foarte clar daca e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tind sa cred ca e rulment... nu de alta dar al meu e pe duca si stiu cum e. si uzura rulmentului e sesizabila de obicei la viteze mai mari. si distributia ar putea fi, asta daca e pe lant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut toate testele...

concluzie.....rulmenti fata varza!

multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!