Jump to content

Faruri Passat B5.5


mdol
 Share

Postare recomandată

  • 2 months later...

3U0941855 si/sau A2108200013 vin cu mufa rotunda, ca la becul H7 de la Passat? Am cautat aceasta mufa/soclu pentru Passat si nu am gasit. Am pus aici in speranta ca e de folos si pentru ceilalti detinatori de Passat.

Am gasit si HELLA 8KB 863 949-011 (8KB863949011). Practic, vorbesc de soclul din plastic, ce se poate schimba fara a taia fire si altele.

hella-8kb863949011.jpg

Modificat de Mishutz
Adaugare detalii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 24.01.2016 at 8:42 AM, Totalsender said:

Deci, dragilor, pana la urma, la farurile de B5, daca sunt de Anglia se pot modifica pentru varianta europeana? Nu reusesc sa ma lamuresc din ce s-a scris pana acum.

La cat costa 2 faruri simple sh EU de B5... ce sens mai are sa te chinui cu modificari de pe Uk?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Totalsender
Ai dreptate Cosmin.

In perioada asta insa am tot cautat si, sincer, nu am gasit variante prea bune... mai ales cu proiector in ele. 

Daca voi stiti ceva... pe undeva, care sa merite luat...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, resuscitez un pic discutia si revin cu niste intrebari (vorbim de faruri Passat B5):

 - Florin sau Cosmin, stiu ca voi ati pus la un moment dat un tutorial cu reconditionare faruri cu lupa (xenon?) B5 - eu nu il mai gasesc; mai exista pe undeva?

- m-ar interesa daca pe farurile cu lupa xenon originale se poate scoate xenonul si pus strict halogen - stie cineva? merg olinzile de la lupe puse in carcasele celor clasice? se pot pastra motorasele pentru reglajul farurilor?

 

Practic, pes curt, pentru ca nu reusesc sa gasesc niste faruri acatarii pe SH as vrea sa iau unele cu xenon si sa pun in loc de xenon halogen (sper ca e limpede de ce nu vreau sa pun xenon pe masina, nu ca nu mi-ar placea....

Modificat de Totalsender
Si inca ceva, stie cineva codurile pentru farurile Hella de Europa?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu sa fi fost vreun tutorial de reconditionare faruri... cel putin pe aria asta.

Cat despre inlocuirea xenonului cu halogen... nu vad cum. Soclul pe lupele de xenon OE este D2S. Nu stiu sa existe halogen D2S.

De ce nu bagi lupe Morimoto cu bec H1 in faruri cu oglinda? Nu te intreaba nimeni de sanatate, cat timp ramai pe halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva, candva.... am postat cum se desfac farurile oem de B5 xenon - si reconditionarea acestora. O sa caut pozele, sa vad daca le mai gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin,

ai la indemana ceva detalii? Poti sa imi dai un link ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca te uiti in topicul masinii mele o sa vezi ce poti scoate din farurile simple adaugand lupe bixenon. Daca vrei bec halogen, poti baga fara probleme. Lumina va fi oricum foarte buna. Mai buna decat orice faruri sh si chiar decat multe AM noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, o sa caut. Nu vreau Xenon pentru ca, nefiind originale/omologate se ia talonul pentru asta (ar mai trebui si autoleveling, spalator, calculator...etc - clar, nu e cazul) si deci as vrea ceva halogen.

Are vreo importanta calitatea oglinzii farului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui lupe, nu mai conteaza decat estetic. Lupele au propria lor oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect, s-a notat.

Recomanzi vreun furnizor?

 

Intre timp caut un DIY serios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, am rasfoit  topicul tau. Apar urmatoarele nelamuriri (apropos de lupe):

- ce s-a intamplat cu becul de pozitie?

- nu am retinut exact, ai folosit lupe de 2.5'' sau 3'' ?

- cum ar lumina farul fara sticla clara? (e oare permis sa pui lupa pe sticla neclara?)

- unde se gasesc acele ornamente pentru lupe?

- ai undeva o poza cu farul dezansamblat sa vad si eu prinderile oglinzii in acei suporti interiori de plastic(acolo unde vin reglajele farului...) ? La mine cred ca e ceva rupt (am un far dat jos...)

- ce s-a intamplat cu acel "abajur" metalic de la becul H7 - cum se scoate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pozitie eu am pus DRL-urile. Lupele nu mai retin daca sunt de 2.5 sau 3... Cred ca 2.5. Cele de 3 parca ating in geam dupa montare. Am mai vazut lupe montate pe geam cu striatii si erau ok, la fel si lumina. Nu stiu sa-ti spun cat sunt de legale. Ornamentele le gasesti la furnizorul de lupe. Exista mai multe variante, eu am ales ce mi-a placut. 

Nu cred ca am poze cu interiorul dar nu e mare smecherie. Prinderile sunt in niste tampoane de cauciuc. Teoretic nu are ce sa se rupa. Eventual sa iasa din ele. La B5 nu e metalic ghidajul becului. E parte integranta din oglinda. Daca bine retin, le-am polizat la nivelul oglinzii vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cine ma poate ajuta cu clemele care tin becul in far? Se gasesc oare separat la reprezentanta?

20171117_180149.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Caut dar inca n.am gasit:unsure:

Modificat de C o s m i n
Nu mai da citat la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Poate mai intereseaza candva pe cineva,le-am gasit la reprezentanta acele cleme...120 de lei toate 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, am și eu o problema pana ieri îmi licarea poziția la mașina (Passat 3bg 2002) am vrut sa mai apăs de soclul becului dar nu sa întâmplat nimic bun, mai grav acum nu îmi mai merge deloc poziția pe dreapta dar ce mă lăsat surprins e ca nu îmi merge nici pe fata nici pe spate. O alta nedumerire este de ce pe faruri in special pe cel din stânga dacă stai in fata(pe faza scurta) se vede cum parca pierde curent. Va rog sa mă ajutați și pe mine ca nu știu ce  sa mai fac, multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutari tuturor,anul trecut am schimbat becurile xenon din amandoua faruri,si electricianul mi-a zis ca oglinzile de la xenoane sunt deteriorate rau,  unde as putea sa gasesc aceste oglinzi ptr lupe ,deoarece eu am tot cautat dar fara nici un rezultat,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oglinzi separate nu vei gasi, ele vin la set cu tot cu lupe si iti recomand hella evox-r 2 . Am o luna de cand am schimb eu la modelul de far bixenon (semnalizare pe mijloc), pus becuri noi d2s 4300k si diferenta este uriasa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!