Jump to content

Faruri Passat B5.5


mdol
 Share

Postare recomandată

Depo, stire cineva daca sunt identice cu cele OEM ? Ma gandesc la o combinatie de oglnzi vechi cu plastice noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Porcarii. Da si tu niste cautari ca sunt posesori care au montat. Cred ca Hella iti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depo, stire cineva daca sunt identice cu cele OEM ? Ma gandesc la o combinatie de oglnzi vechi cu plastice noi.

 

de obicei nu se potrivesc, nu au nicio legatura - seamana, doar pe exterior.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un far cu plasticul imbatranit si cu microfisuri, nu merge polish. Voiam sa iau plasticul de pe un Depo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o intrebare nu stiu daca sunt off topic dar incerc este cineva care stie sau care a desfacut geamul la passat eu am pierdut aparatoarea acea care vine in spate la far capacul si sa murdarit farul pe interior si nu mai lumineaza bine cv idei am inteles ca merg spalate cu un anume sanpon si nu stiu ce apa distilata cv de genu imi este frica sa incerc aveti cv idei ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,citeste topicul si vei invata multe , ce si cum sa faci sau sa nu faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o intrebare nu stiu daca sunt off topic dar incerc este cineva care stie sau care a desfacut geamul la passat eu am pierdut aparatoarea acea care vine in spate la far capacul si sa murdarit farul pe interior si nu mai lumineaza bine cv idei am inteles ca merg spalate cu un anume sanpon si nu stiu ce apa distilata cv de genu imi este frica sa incerc aveti cv idei ???

 

este un pic complicat, dar recomand sa desfaci farul - numai asa il poti curata bine - solutia cu spalarea lui - fara sampon, ca il faci praf, nu o sa reusesti sa-l mai clatesti cum trebuie - nu garanteaza o curatare impecabila.

 

ca sa il desfaci, trebuie incalzit, scoas geamul, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare. Am un passat 2003 si nu mai pot regla farurile din interior, nu stiu de ce, asa am cumparat masina. Se pot regla farurile si manual? Daca da, cum pot face asta? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

A incercat cineva sa schimbe lupele din farul de Passat b5.5 (cu halogen) cu unele bi-xenon(aftermarket)? Daca da , poate da dea mai multe detalii?(diametrul lupelor , dificultati intampinate etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cate capace de protectie / anti condens trebuie sa aiba un far Hella din fabrica la un Passat B5.5 (cu xenon). Eu la ambele faruri am doar capacele de vin si blocheaza accesul la becuri, cu garnitura ambele. Problema e ca mi s-au aburit ambele faruri dupa ce am schimbat becurile la xenon si de-asta intreb. Mai sunt si alte capace?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi vreo gaura neacoperita? Capacele sunt mari si la vedere. Scoate farurile si vezi ce s-a intamplat acolo.

Si nu mai posta in atatea locuri. Continua discutia unde ai inceput-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, a facut cineva upgrade de la faruri normale la xenon oem? Este posibila aceasta interventie? Si daca da cam cat costa? Va multumesc pentru timpul acordat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am facut - se poate face - daca vrei cu tot cu autoleveling si spalataoare faruri - te va costa ceva... in primul rand, cauta pe la dezmembrari si vezi preturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faruri sh aprox 450 ron buc, complete

Bara fata, instalatie spalare aprox 700 ron

Calc leveling+senzori aprox 400 ron,

Cablaj leveling 100euro, kufatec,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intrebare intrebatoare: ca sa faci din faruri de Anglia faruri de Europa e suficient sa schimbi ansamblul faza scurta cu tot cu lupa,nuh?Dupa aceasta schimbare ma gandesc ca lumina v-a bate ca si la cele de Europa.O  recomandare cu ce sa le lipesc la loc,silicon de parbriz e ok sau recomandati altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, lupele fac diferenta.

De lipit la loc, exista ceva mastic special. Eu am avut de mult timp o bucata primita.

Daca lipesti cu silicon de parbriz, nu stiu cum le mai desfaci cand ai nevoie... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma l-am terminat pe cel din dreapta si l-am lipit cu silicon de parbriz.Adevarul e ca si de desfacut m-am chinuit cu un pistol cu aer cald sa-l desfac si e destul de greu,nu-mi incape in cuptor ca-l bagam acolo,desi nu stiu ce as fi rezolvat .Cred ca era lipit tot cu ceva silicon negru ca,incalzind cu pistolul tot nu s-a inmuiat,in schimb daca tineam mai mult pistolul sa incalzesc incepea sa se topeasca plasticul ceea ce nu-I bine.Ai idee pe unde as putea gasi mastic din ala?

L.E. Am vazut ca se gaseste pe net,acuma raman la siliconu de parbriz ,desi nu cred va mai fi nevoie sa le desfac vreodata.

       Dupa ce le polisez cu ce recomanzi sa le protejez lac(de care) sau folie pt faruri?

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ! Sa traiti ! ca tot e ziua armatei :RO flag:​

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La lupa ta de anglia nu era acel sistem de anulare a "Z" si sa faca linie dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...m-am chinuit cu un pistol cu aer cald sa-l desfac si e destul de greu,nu-mi incape in cuptor ...

Daca ai pistol nu-ti trebuie cuptor, uite cum face tipu asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pavy, ba da are dar am avut o pereche de faruri ramase de la celalalt passat si am zis ca daca tot le am , sa fac o treaba buna.

 Mai Mitica ,oare de ce n-am intrebat eu inainte :001:  :soothe[1]:​​ ? Desi m-am uitat pe youtube,nu l-am gasit pe tipu asta.Nah pe viitor am sa stiu , eu le-am hacuit umpic pe ale mele,la cel din dreapta am indoit plasticul ala umpic mai tare in partea unde vine semnalizatorul,dar nu se va vedea deloc ca partea aia intra sub aripa.  

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca oricum il hacuiai indiferent cat si cum il incalzesti, asa e la astea lipite cu silicon permanent, doar cele cu butyl/mastic se inmoaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Deci, dragilor, pana la urma, la farurile de B5, daca sunt de Anglia se pot modifica pentru varianta europeana? Nu reusesc sa ma lamuresc din ce s-a scris pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!