Jump to content

Intra apa in portbagaj


radduu
 Share

Postare recomandată

:P De cand au inceput ploile imi curge apa la greu in portbagaj. Apa iese prin spatele acelui plastic negru (undeva prin stanga) din portbagaj si curge usor pana ajunge in spatiul unde este situat cricul. Am dat cu silicon pe sub cheder ( intre cheder si bara era un spatiu de 1-2 mm), ca apa sa se scurga pe bara...dar degeaba :angry: . Nu inteleg pe unde ar mai putea sa intre apa, ma gandesc ca se infiltreaza printr-o parte intre bara si caroserie. dar asta ce inseamna ca am gaura in masina? :blink: . Mentionez ca anul trecut m-a lovit unu usor si am fost nevoit sa schimb armatura de fier din spate, bara spate si capota de la portbagaj...dar de atunci si pana acum au mai fost ploi, iar in masina intra apa de vreo saptamana :251: A mai patit cineva asa ceva? Cred ca cel mai bine dau bara jos si ...ma uit dupa gauri....HELP! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • doctorul

    11

  • radduu

    8

  • C o s m i n

    7

  • F l o r i n

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

N-ar strica niste poze cu locurile pe unde banuiesti tu ca ar intra apa. Ar fi indicat si sa dai jos bara sa te uiti dupa capacele alea de plastic din caroserie, sa nu cumva sa fi "uitat" mecanicii sa ti le puna cand ti-au umblat pe-acolo. Daca alea sant la locul lor, banuiesc ca doar pe la chederul de la capota ar putea intra.

Nu inteleg de care plastic negru e vorba.

O alta idee ar fi sa pui pe cineva in portbagaj cu o lanterna, inchizi capota si torni apa cu galeata. Precis cel din portbagaj va descoperi pe unde intra.

Eu zic ca e cea mai buna solutie. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai cautat pe forum si problema este asemanatoare unui coleg de forum cu un audi 6. Am turnat eu apa si am observat ca apa se ducea sub cheder ( chederul care este deasupra barii) si iesea pe unde este acea tabla care se suprapune pe caroserie sa zic asa... Am pus doua poze, una este de la acel audi, dar este la fel ca la mine.

Am pus niste sageti albastre care indica locul pe unde intra apa. (am turnat si silicon peste acea imbinare dintr-o parte in alta dar se pare ca apa a invins ) Iar in a doua poza cu portbagajul am indicat cu rosu locuruile pe care le-am umplut cu silicon deoarece am observat ca apa pe acolo intra...

post-10621-1236712741_thumb.jpg

post-10621-1236712746_thumb.jpg

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e bun chederul n-are voie sa-ti intre apa pe acolo. Chiar si fara silicon. Dar eu cred ca-ti intra apa prin alta parte. Demonteaza bara ca nu e mare lucru (doar cateva surubele) si vezi ce-i sub ea.

Prima poza, pe unde vine? In partea de sus a portbagajului? Eu zic ca apa iti intra pe sub cheder, intre buza pe care intra el si cheder. Eu zic asa: scoate chederul, pune silicon pe partea unde vine bagat pe tabla, si baga-l la loc. Tare cred ca pe-acolo iti intra apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre cheder si bara am pus silicon si nu mai poate intra apa pe acolo. Cred ca in spatele barii e o gaura ceva iar acum apa intra pe la imbinarea dintre bara si caroserie sau stop si bara. Indiferent de situatie nu mi se pare normal ca apa care se duce in spatele barii sa curga in portbagaj. Ideea este ca apa se infiltreaza prin alt loc dar in masina se scurge tot pe unde se scurgea inainte. Sper ca m-am facut inteles cat de cat.

Prima poza este facuta in spatele acelui plastic negru deasupra caruia se gaseste bara aceea din inox din poza 2.

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-ai inteles. Eu am zis ca cea mai mare probabilitate e sa intre apa intre cheder si tabla pe care e bagat. Sau intre cheder si capota. Dar revin cu sfatul ca cel mai bine ar fi sa stea cineva in portbagaj cu o lanterna si tu sa torni apa pe parbriz sau pe capota. Altfel, putem doar sa ne dam cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa-ti spun dar mare atentie in timp siliconul din cauza compozitiei chimice ataca chederul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost acum la masina ca tot a dat soarele ca sa ma conving si eu mai bine si sa fac mai multe teste sa fiu sigur pe unde intra apa.

-am dat plasticul negru de la portbagaj jos

-am dat o parte din mocheta de la portbagaj

- am scos stopurile ( se scot foarte usor sunt prinse in doar 3 suruburi)

In partile laterale, in dreptul barii aproape de stopuri am gasit doua crapaturi de 1mm maxim , se pare ca acolo intra apa si curge in portbagaj

Am facut si un test cu sticla de apa si am turnat in stpatele barii ( intre bara si caroserie, dupa ce am scos chederul), iar apa curge jos prin scurgerile alea ale barii si nu curge nici un strop in portbagaj.

Trebuie sa ma duc la un service de tinichigerie sa imi dea cu niste chit pe acolo. Eu am pus niste silicon pe crapatura asa pana ma duc cu ea la service. Aceeasi problema a avut-o si un coleg de forum cu un audi a 6 ...sa fie boala comuna? :soare: .

De un lucru sunt nedumerit...este normal sa fie distanta intre acea parte neagra a stopului si caroserie? (ultima poza) In cate suruburi este prinsa bara din spate? Se poate da usor jos?

Eu am gresit cand am dat cu silicon sub cheder ca sa nu mai intre apa pe sub el , din contra apa chiar trebuie sa intre pe sub el ca sa se scurga prin bara jos afara. Am facut si niste poze, poate folosesc cuiva vreodata.

Am incercuti cu albastru crapaturile pe unde se infiltreaza apa cand ploua

post-10621-1236771749_thumb.jpg

post-10621-1236771768_thumb.jpg

post-10621-1236771803_thumb.jpg

post-10621-1236771821_thumb.jpg

post-10621-1236771836_thumb.jpg

post-10621-1236771843_thumb.jpg

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este normal sa fie distanta intre acea parte neagra a stopului si caroserie?
Da, e normal.

Siliconul ce l-ai pus n-are treaba cu scurgerea apei. Oricum ea se scurge jos pe langa cheder.

Crapaturile ce le ai, precis provin de la accidentul pe care l-ai avut si au trecut neobservate la vremea respectiva.

O sudura in argon ar rezolva problema fara mari eforturi si fara sa-ti afecteze vopseaua pe suprafete mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Gaurile alea care le-ai astupat cu silicon provin de la un accident ceva , nu au ce cauta pe acolo. Nu a fost reparat cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la poza 3 unde am pus silicon, nu sunt gauri, e pur si simplu tabla peste tabla, la fel ca in prima poza pe care am pus-o mai sus doar ca aceea este de la audi.

Cosmin, daca ma chinui si dau eu bara jos si pun niste chit nu crezi ca ar merge, sau e mai mult spoiala?

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la poza 3 ma refer , acolo din fabrica masina are pus un strat de silicon , un fel de rasina daca nu ma insel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic, te-ai uitat la poza din postul 3? E de la un audi a6 care a avut aceeasi problema ca si mine si are aceleasi imbinari in portbagaj la fel ca mine, nu sunt date cu silicon sau cu altceva, sunt pur si simplu lipite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, am fost la service au dat bara jos si au astupat crapaturile alea, au vopsit peste si acum totul este ok :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Exact aceeasi chestie am patit si eu, dupa un mic accident ( a intrat o caruta pe contra-sens si a intrat direct in mine, in partea din spate) a inceput sa intre apa in portbagaj in cele doua locuri din stanga si din dreapta portbagajului , respectiv locul pentru cric si celalalt loc din dreapta, in partea stanga aveam cam 5-6 centimetri adancimea apei, iar in dreapta erau cam 2-3 centimetri, am scos mocheta, am scos apa, si am observat ca aveam picaturi de apa pe toata aripa spate pe interior, oare sa fie condens? precizez ca in locul unde este lipit acel cauciuc din fabrica nu erau picaturi de apa , ci doar unde era tabla "goala", era sa uit , de cand am scos mocheta din portbagaj mi se aburesc stopurile pe interior, este normal?

Maine o sa incerc sa fac cateva poze daca imi permite timpul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat un fel de vopsea cauciucata care cica izoleaza foarte bine si este rezistenta la apa, temperaturi ridicate/scazute, sare si solutiile chimice folosite pentru dezapezire si mai este si izolant fonic, am aplicat un strat in portbagaj o sa revin cu poze si cu impresii, deocamdata o las sa se usuce...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da bara jos de pe spate si uita-te foarte atent, pot fii niste crapaturi milimetrice pe unde sa intre apa, cel putin la mine asa a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

va supun atentiei o problema ciudata si enervanta,la care pana la ora asta nu am reusit sa gasesc rezolvare pe forum.

acum cateva luni gaseam umede mochetele din buzunarele laterale ale portbagajului.

in rest uscat.am suspectat ca intra pe la triple(am testat,uscat in jurul lor)sau pe la cheder(uscata si mocheta care incepe chiar la marginea lui).

am concluzionat ca intra pe la aerisirile laterale mascate de bara spate.le-am demontat,izolat corespunzator,si remontat!

acum,saptamana trecuta masina a stat nefolosita.a plouat nitel,si am gasit acum iar umeda mocheta din fundul buzunarului din dreapta.

restul este perfect,perfect uscat!

atasez o poza cu buzunarul respectiv,ca sa va fie ;limpede unde este problema,si va rog sa imi spuneti unde credeti ca trebuie cautata solutia.

apa asta se infiltreaza de undeva,caci repet,masina a stat nefolosita,nu cred ca e aruncata de roti de jos in sus...

am tras adineauri de mocheta,sub e apa nu balteste,si oricum exista gaura de scurgere.

multumiri consistente!

post-5363-0-60891000-1298342982_thumb.jp

Modificat de R_a_z_v_a_n
Lipit la topicul existent.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur ca si la modelul asta se aplica, insa pot sa iti spun ca sunt doua furtune subtiri (cam 6mm diametru)care dreneaza apa din zona plafonului prin portbagaj, iesind in exterior prin partea inferioara, prin gaurile mentionate de tine. Daca aceste furtune sunt scoase sau lipsesc, toata apa se aduna in portbagaj......

Sper sa ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e cazul.s ar uda ceva pana acolo,plus ca pe moment in partea stanga nu am am gasit ud,si ala este locul unde am descoperit umezeala prima data.

in plus masina nu a fost lovita,nu exista crapaturi de genul celor ale colegului de mai sus,dupa mers la spalatorie nu am gasit apa,si in rest este perfect uscat!adica,daca s ar scurge apa tocmai din zona plafonului,oare chiar s ar umezi doar putin acolo jos?si pana acolo nimic?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai trapa ? mai verifica daca nu cumva intra apa pe langa chederul portbagajului (daca trece apa pe acolo, s-ar putea sa observi ceva urme albicioase pe el).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am trapa,si crede ma ca pe langa cheder ma uitasem de zeci de ori,mai ales dupa spalarea masinii!

ce am facut azi: cu un jet cu presiune ,ca la spalatorie,am spalat bine tripla din dreapta,si am incercat sa indrept jetul intre plastic si caroserie.

am deschis apoi portbagajul,am tras mocheta care acopera becurile,si am aprins lanterna.surpriza:urme de apa in jurul stopului!

am demontat tripla,si am concluzionat ca intra apa printre buretele acela si caroserie!

masina nu a fost lovita,si tripla era originala,cu anul de fabr pe ea.

am uns bine cu silicon suprafata buretelui dinspre caroserie,si am montat totul la loc,strangand bine suruburile.

fara sa mai testez cu jetul de apa,am repetat operatiunea si pe partea dreapta!

ca si cu alte mici si enervante probleme,se pare ca la mine apar tot soiu de ciudatenii de astea rarissime.

buretele era intreg,nimic pe acolo indoit sau nestrans,sau mai stiu eu ce.cele trei suruburi ale fiecarei triple fusesera stranse destul de bine,deci nu mi dau seama de ce a aparut problema.

astept sa vad ce se mai intampla...ca oricum mai mult de atat nu vad ce ii pot face.

pareri?

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca si eu am vazut ca e ud cateodata in locul indicat de tine, nu pot sa zic ca e ud, la mine e umed mai mult. Cand ploua mult afara. Dar in ultimul timp cand m-am uitat era uscat. Daca ii dai de cap anuntatama si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e clar,se prelinge si la tine pe acolo,daca masina nu a fost lovita.de la stopuri,daca te uiti,direct acolo se duce apa.

ud nu are cum sa fie,cel putin nu ud fleasca,ca apa aia se scurge,iar mocheta se uda de jos in sus,ca sa zic asa.

ce iti recomand:

1.verifica strangerile la cele 3 suruburi ale triplei.o tubulara si o fixa de 8 sunt suficiente,daca te bagi in portbagaj si te chinui nitel.

2.la spalatorie zi i aluia care da cu jetu sa tina nitel pe conturu triplei,acolo unde se termina plasticu si incepe tabla.dupa aia iei lanterna,si te uiti din interior.daca e cazul,vei observa cu siguranta udeala.

3.de ruginit nu rugineste in nici un caz daca nu a fost lovita.risti doar niste mucegai local:((

4.n o mai vinzi...?

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de sfaturi, nu a fost lovita si am sa tin cont de sfaturile tale. In legatura cu vanzarea m-am razgandit, nu vand asa bunaciune in targ ca sa vina unu si sa isi bata joc de ea. O sa o vand cand simt eu ca ii vine vremea, sau cand consider ca si-a gasit alesu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!