Jump to content

Modificare stopuri


ZBENG
 Share

Postare recomandată

Am dat un search pe forum dar nu am gasit cam ce m-ar interesa pe mine.

As vrea sa fac stopurile astea (cum am eu pe masina)

800pxvwventorear2007121.th.jpg

sa arate ca astea

800pxvwventorear2008032.th.jpg

Speranta mea e ca plasticul sa fie vopsit cu un strat galben pe care eu sa il pot indeparta si apoi sa aplic o vopsea fumurie incolora.

Se poate face modificarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasticul e colorat in masa lui, nu e vopsit. Innegreala aceea se poate obtine cu un spray special pentru asa ceva. Sunt useri care au folosit (angel eye, de exemplu...vorbeste cu el).

succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa-ti spun, nu vreau sa-ti spulber speranta, dar stiu ca stopurile sunt facute din plastic colorat, nu sunt vopsite. Pana si la batrana dacie tot asa erau, nu cred ca VW s-ar preta la vopsirea stopurilor. Ce ai putea sa faci, ar fi sa le vopsesti tu pe exterior, sa sufli cu un spray sau ceva, dar e mai greu sa dai uniform, si oricum n-o sa arate nici pe departe ca si cele pe care le-ai pus tu ca exemplu.

P.S. Nu garantez pentru ceea ce am scris aici, dar este parerea mea, si in proportie de 99% cred ca e adevarata parerea mea.

Bafta!

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi zic si eu parerea. Este de vanzare spray special pentru semnalizatoare si stopuri de diferite culori: fumuriu, rosu, albastru, etc. eu am vazut la un BMW E39 la stopurile din spate vopsit doar semnalizarea cu un asemenea spray. Deci eu cred ca se poate. Referitor la aplicare am auzit de doua variante... Ori se da inainte cu um smirglu cu granulatie de 2000 si apoi se da cu spray sa prinda mai bine, si am mai auzit si alta varianta ca ar prinde si pe stop/semnal exact asa cum e el. Chiar eu personal o sa imi vopsesc lucas-urile de pe aripi, numai sa mai dea putin caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. N-ar fi mai simplu sa le vinzi pe ale tale si sa iei cum vrei, punand o diferenta (cam cat ai cheltui cu spray, smirghel, etc...) ? Eu nu cred ca ar putea iesi bine la vopsire...Bafta oricum :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ar fi mai simplu, dar pana acum nu am gasit nici un doritor, iar varianta la care speram era cea mai low-budget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista spray special pt stopuri,costa 34 roni si iti ajunge pt ambele stopuri.se curata stopurile cu diluant se usuca bine apoi se pulverizeaza de la 15-20 cm.efectul este fain,eu am facut luicrul asta la un audi 80 b4.bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pot spune ca am trecut prin ambele faze, initial mi le-am vopsit cu spray, dar apoi am trecut la varianta original si mi-am luat hella smooked de gti. nu se pot compara, eu zic sa-ti cauti originale desi sunt mai rare cele pt vento.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le vopsesti nu o sa arate nici-odata ca alea transparente fumurii,eu le-am facut si fumurii si rosii cu spray si aratau ca draqu fata de alea colorate in masa (originale)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si varianta saracului :) se cumpara un sul de folie neagra / fumurie/ galbena etc... pentru geamuri din targ de 10 Ron si se aplica pe stopul curatat bine de praf si grasimi .

Modificat de Danny78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , dar nu se pliaza cum trebuie pe stop, face cute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si eu ma gandesc sa-mi fac stopurile fumurii,am vazut la un prieten pe un seat leon si aratau destul de bine, din ce mi-a povestit el,am inteles k un fel de lac special pentru asa ceva..o sa merg unde si-a facut-o el sa vad ce se poate face la mine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat un search pe forum dar nu am gasit cam ce m-ar interesa pe mine.

As vrea sa fac stopurile astea (cum am eu pe masina)

800pxvwventorear2007121.th.jpg

sa arate ca astea

800pxvwventorear2008032.th.jpg

Speranta mea e ca plasticul sa fie vopsit cu un strat galben pe care eu sa il pot indeparta si apoi sa aplic o vopsea fumurie incolora.

Se poate face modificarea?

Cel mai bine e sa le cumperi .Intra pe <Autokarma>si pori gasi stopurile dorite.Eu de acolo mi-am cumparat astfel de stopuri pentru Golf 3.Sunt excelente,productie germana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare, stopurile se pot modifica simplu, ieftin si elegant. Poftiti un link, au si mici filmulete cu intreaga operatiune. La 50 ron iesi sigur cu tot cu montaj. Daca le aplica mana ta, pai atunci iesi si mai ieftin. Bafta la modificari. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

As avea si eu o intrebare.

Mi-am luat de 2 zile un Golf si are stopuri cu led fumurii.

Cum se poate face pentru a le face din nou clare?

Nu par a avea folie pe deasupra.

Este alta optiune in afara de a le skimba cu un taximetrist? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune o poza cu stopurile,poate faci schimb cu un coleg de pe aici ,daca zici ca-s cu led si fumuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a vopsit un prieten la un Hyundai Accent stopurile zilele astea. La inceput nu eram de acord cu spray-ul acela special datorita faptului ca ma gandeam la o neuniformizare. Ei bine, din contra...m-am inselat amarnic. Tipu' nu a mai vopsit niciodata si i-au iesit ca de fabrica. Dupa ce fac RAR-ul i-am zis ca mi le fac si eu :lol::D

L.E spray-ul folosit a fost la fel ca cel al lui taz21

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am facut la un prieten vopsitor. A dat un strat subtire de vopsea neagra si apoi lac peste si a iesit cam asa..

post-30772-1282922488_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ce fac cei care au variantele Gt, GTI,Vr6 ? pentru ca ei au sotpurile fumurii de fabrica.Daca sunt vopsite la fel ca si cele stock nu ar trebui sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sall..cine imi poate spune si mie cum pot sa sterg si eu bulina aia galbena din stopul spate sa nu mai semnalizeze galben tinand cont ca eu am stopurile alea negru+rosu...multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

cine mai vrea stopuri de vento cu partea de sus neagra si sa fie hella. te duci la nenea militianu cu vento ii bagi in buzunar ceva banuti si faci schimbu repede ;) la mine a funcionat :)

Modificat de spike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in oras am mai vazut una sau doua masini din fostul lor parc si aveau stopurile ciobite, crapate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!