Jump to content

Autocolant transparent aripa spate


Eto
 Share

Postare recomandată

Tocmai mi-am cumparat un autocolant transparent pt aripa spate. Am pus o poza ca sa vedeti despre ce zic:

dscn108122x.th.jpg

Cel vechi s-a desprins pe jumatate. Cum il montez pe cel nou? Am vazut ca trebuie dat jos plasticul din partea de jos si numai dupa aplicat autocolantul. A facut cineva operatiunea asta? Ceva detalii, indrumari? Se da jos greu plasticul ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eto

    21

  • C o s m i n

    7

  • clpos

    3

  • Glumetz

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da. eu am facut, e cum nu se poate mai banal. Plasticul ala se da jos foarte usor, are numai un surub sau doua parca, nici o clema sau altceva. Dupa aceea cureti si degresezi bine zona si lipesti plasticul, cu un pic de grija sa nu ramana bule de aer.

Succes! :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de surub e? Am vazut ca e ceva in stea parca? Mersi mult de infromatii... Tu cu ce ai degresat? Cu spirt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V6 TDI 4Motion

Mie mi s-au dezlipit ambele la spalatorie de la presiunea jetului de apa. Cat au costat si de unde le-ai luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la orice dealer VW, unul costa 19,60lei... adica 20 lei. Ambele ar trebui sa coste 40 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40 de lei chestiile alea ?:D Mai bine le dau jos ca si la cealalta :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-au dezlipit putin la o spalatorie si le-am lipit la loc cu ceva gen picatura.

Vorba lui rio: 40 de lei pe nimicurile alea?? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
...40 de lei pe nimicurile alea?

Fiecare cu piticii lui, Domnu' ! :icon_thumright: Si pe mine ma intereseaza acest aspect, dar nu stiu daca reusesc sa ajung sambata asta sa le cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a pus careva intrebarea urmatoare:

Daca dezlipesc una si ma duc la o firma care face tot felul de reclame trestii-chestii pt cat imi face 2 bucati?

Pun pariu ca si ei au autocolante cu rezistenta similara la uzura, daca rezista pe taxiuri si pe autobuze 1-2 ani atunci nu vad de ce nu ar rezista si pe masina de uz personal cel putin atat.

Si ale mele atarna sau mai bine zis au ureche, bine ca mi-ati amintit de ele, am ceva pile pe la astia cu reclame asa ca incerc sa organizez ceva.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la asta ma gandeam si eu. Exista firme care lipesc folie transparenta pentru protectia capotei impotriva pietrelor. Acelasi gen de folie ar merge si aici. Totusi cred ca nu e cu mult mai ieftin. Folia corespunzatoare pentru 2 faruri e undeva pe la 120 de lei. Cel putin in Cluj. Asa ca nu castigi mare lucru. Decat daca ai prieteni pe-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine ma duc sa le iau de la VW autocolantul ala (cica nu aveau pe stoc), o sa fac poza si o sa pun pe forum sa vedeti cum arata unu intreg.

Modificat de eto_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Maine il si masor si pun si dimensiunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si la mine pe dreapta ca este dezlipit colantul si nu stiam ce sa fac. Cosmin iti multumesc pentru idee. Am un prieten care se ocupa de autocolante si o sa-l intreb cam cat costa sa-l inlocuiasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu incercati cu chestii gen Superglue, Picatura, etc. ca distrugeti vopseaua in locu respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer spun ca nu prea are rost sa dati banii astia pe ele. La celalalt passat le-am dat pe amandoua jos, dupa ce una din ele se cam dezlipise. Am mers asa mai bine de un an(peste 50 000 km) si vopseaua nu a avut nici o problema.

Si la passatu actual a inceput sa mi se dezlipeasca pe partea dreapta si probabil o sa fac acelasi lucru. Le dau pe amandoua jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic...daca intradevar se strica vopseaua daca este lipita folia aia cu Picatura. Insa de mai bine de un an am efectuat operatiunea asta, pt ca si in cazul meu, pe partea stanga, atarna mai bine de jumatate din folia aia originala. Solutia...curatat temeinic zona si dat cu lipici, nu foarte mult pt ca oricum se intinde in momentul asezarii foliei :) Si de atunci nu am avut nici o problema. Masina o spal aproape saptamanal (traim in Romania) iar neplaceri nu am mai avut :D Nici ca ar mai fi dat semne de dezlipire de la jetul pistolului de la spalatorii, si nici ca s-ar coji cu tot cu vopsea acea folie din cauza lipiciului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa le dai jos dar sunt puse acolo cu un scop, ca sa protejeze aripa de pietricelele care sar, eu unu asa cred. Si in legatura cu picatura sigur se strica vopseaua pt ca picatura e formata din ceva substanta care topeste locu respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la un prieten care se ocupa cu autocolante si am intrebat cat costa sa le schimbe, raspunsul a fost 10 lei.

Numai ca exista o problema cele de la VW sunt putin mai groase. Sincer sa fiu cred ca mai bine imi cumpar pe cele adevarate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cate pietroaie ajung acolo, eu zic sa pui linistit de la amicul tau.

Acum si-a cumparat un amic de la ceva atelier de-asta de folii din Cluj, o bucata de 0.5x1.3m cu 70 ron. Gandeste-te cate bucati dinalea ies din ea. :icon_thumright:

Si e folie de protectie pentru masini. Deci... destul de rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El mi-a spus ca toata afacerea costa 10 lei cu montat cu tot. Am uitat sa-l intreb cat costa sa imbrace si capota fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Respectivele autocolante sant fabricate de 3M (asa vin originale) deci daca gasiti un distribuitor 3M, probabil ca va poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

stiti cumva foliile vin si cu adezivul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Este un abtibild, dai jos folia protectoare si il lipesti. Degreseaza inainte zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cumparat asa ceva pentru aripa stanga spate 22 ron la reprez si da e 3M. Are folie de protectie ca la toate abtibildurile care se scoate si apoi se lipeste pe aripa. Ce e enervant ca ramane adeziv de pe vechea folie pe lacul vopselei si e cam chin de curatat ca e intarit. Mai nou e exfoliat si pe dreaptasi pe bara spate(150 ron asta). :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!