Jump to content

My new Scirocco


robi_zet

Postare recomandată

Ate ceramic. Oare cu ce pot sa iau strat care s-a pus pe disc?

Link către comentariu

Vorbesc despre ATE ceramic. Problema nu e cu componenta ceramica din compozitie, ci mai degraba cu calitatea placutei si cu modul de exploatare.

Pagid e un producator de top, in timp ce ATE nici macar OEM nu prea mai este.

Multi producatori recomanda ca frana sa fie calcata mai tare initial, decat sa stai cu pedala apasata putin si sa franezi pe o distanta mai lunga. Astfel eviti depuneri si transferul nepotrivit de material pe disc.

 

Stratul excesiv de pe disc il iei fie cu bedding repetat( frane usoare, progresive, apoi cateva frane puternice de la viteza mare pana la putin peste 20-30km/h) sau, in cazul nefericit, iese cu "zeama" de strung/ rectificare. :)

Modificat de JUG
Link către comentariu

Si problema se manifesta chiar si daca aceste placute sunt imperecheate cu discutile corespunzatoare de la ATE ?

Modificat de Dun
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Deja incep sa imi fac probleme...am discurile power disc care isi asteapta placutele si citesc numai de rau aici la tine...

Ma intreb daca nu cumva placutele ceramice nu sunt asa stralucite pentu mersul de strada...pe circuit or fi alceva..dar nu este cazul nostru...

In acelasi timp...eu stiu ca exista/existau placute ATE POWER PAD'S...nu mai sunt? au fost inlocuite cu cele ceramice?nu ar fi mai potrivite?

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu

De fapt astea sunt de stradă, numai că nu produc acea încărcare a jantelor cu pulbere.

Nu confundați cu plăcuțele de circuit. Nu sunt de circuit. Cine vrea de circuit să caute în altă parte.

Link către comentariu

Laure,te mananca in tuhas sa dai 10 milioane pe un set de placute ? :lol:

Alea sunt placute speciale de ,,curse''.

Link către comentariu

Laurentiu daca nu ti-ai luat placute pana acum ia cv normal fara ceramic. Ate normal la 150 lei

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Inca nu mi-am luat placutele...mai astept :)) tu ce iti iei pana la urma?:)

Link către comentariu

Pagid face parte din acelasi grup ca Textar, TMD Friction; deci poti sa te uiti si la ei. Codurile am vazut ca sunt foarte similare.

Link către comentariu

Da un mail la www.at-rs.de sau vorbeste cu Alex Zeno despre niste Pagid S sau Hawk Performance.

Link către comentariu

Pagid face parte din acelasi grup ca Textar, TMD Friction; deci poti sa te uiti si la ei. Codurile am vazut ca sunt foarte similare.

Facea parte,in momentul de fata am senzatia ca brandul PAGID a fost achizitionat de HELLA.

http://www.hella-pagid.com/hellapagid/index.html?rdeLocaleAttr=en :lol:

http://www.tmdfriction.com/

Da un clic pe Pagid in ultimul link si o sa ai o surpriza.

Link către comentariu

Am 25.000 km facuti in 12 luni, cu combinatia ATE Power Disc + ATE Ceramic + furtunase metalice.

Nu am ce sa le reprosez placutelor. Am inspectat uzura si concluzia a fost ca mai tin inca atatia km. Nu le-am adus la fade nici cand am rulat pe autostrada pe banda de viteza (accelerare puternica pana cand un alt participant la trafic intra in depasire, frana brusca in spatele sau, apoi din nou accelerare puternica cand acesta iti face loc, apoi din nou frana brusca cand un alt participant la trafic intra in depasire etc). :)

Discurile sunt foarte curate (ochiometric). La franari usoare nu se simt nici un fel de vibratii in volan.

Nu sunt numai pareri negative despre ATE si nu sunt motive pentru eventuali doritori sa fie impacientati. :)

Link către comentariu

 

Pagid face parte din acelasi grup ca Textar, TMD Friction; deci poti sa te uiti si la ei. Codurile am vazut ca sunt foarte similare.

Facea parte,in momentul de fata am senzatia ca brandul PAGID a fost achizitionat de HELLA.

http://www.hella-pagid.com/hellapagid/index.html?rdeLocaleAttr=en :lol:

http://www.tmdfriction.com/

Da un clic pe Pagid in ultimul link si o sa ai o surpriza.

 

Am vazut, dar din cate inteleg este vorba doar de schimbare de nume, ramanand in acelasi grup.

 

The brand Pagid will be phased out and replaced by the brand HELLA PAGID (exception: UK and Italy)

Mie asta imi zice cand caut piese pentru masina mea.

Link către comentariu
Master_Blaster

Nu esti singurul cu ate ceramic pe forum dar esti singurul care a avut probleme, cum adica au lasat depuneri pe disc? Eu nu am avut problema asta.

 

Si cati km ai avut placutele?

Link către comentariu

18000 km. Nu stiu ce sa zic... sunt ok la franare dat poate nu sunt asa compatibile cu discurile care au striatii.

Link către comentariu

Ciudat rau. Cei de la ate spun ca placutele ceramice sunt mai silentioase dar vad ca e invers :))

Link către comentariu

Discurile cu striatii sunt mai abrazive, se stie ca mananca placutele mai repede. Zgomotul tot de acolo. Probabil sa incurajeze depunerile daca mergi mult in oras si franat usor progresiv.

Ai verificat etrierul? Culisele?

Eu am ATE stock placute si disc, mergand la viteze de oras cu frane obisnuite nu am patit asa ceva pana acum.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Da. S-a curatat inainte sa schimb placutele si acum din nou. Din ce am inteles si am vz placutele ceramice sunt ok cu discuri pline din cauza ca lasa reziduri uniform. Dar din cauza la acele striatii se facea doar intre ele. Momemtan merg incet pana se aseaza bine.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Salut...nu am prins tot...pana la urma ai pus alte placute sau doar ai curatat discurile si ai pus tot ceramicele? :)

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu

Acum am placute normale cu discurile Ate Power disc cum ti ai luat si tu.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!