Jump to content

My new Scirocco


robi_zet

Postare recomandată

:D P-asta o stiu. Pe mine ma interseseaza aspectul de care te-am intrebat.

 

Sa inteleg din raspunsul tau ca ceva imbunatatiri ar exista fata de varianta stock. Poti sa dezvolti putin ?

Link către comentariu

Numai stiu sincer cum erau cele stoc din cauza ca dupa stoc am mers o perioada cu niste placute EBC red stuff care m-au dezamagit total.

 

Am facut niste teste cu @ANdi B.  El avea niste placute textar cred si discuri oem + niste cauciucuri peste ale mele ps2 sau ps3 numai stiu, dupa cateva franari la el deja numai tinea bine. Eu unul sunt multumit de ele (placute) iar discurile nu cred ca fac chiar asa mult diferenta.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

Diferenta intre ATE oem si ATE ceramice ar fi ca nu lasa praf, rezista mai mult si fac mai putin zgomot cele ATE ceramice (impropriu spus asa). Asta zice producatorul, nu de imbunatatirea franarii.

Acum testul cu Andi, mai degraba as zice ca discul era mai slab. De Textar nu stiu, nu ma pronunt dar este la unele modele echipare de fabrica daca nu ma insel.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

In cele 10 zile s-a murdarit rau masina si am decis sa ii mai fac o baie.post-42557-13922202815011_thumb.jpg iar dupa 10 km era asa :angry: ...post-42557-13922203196309_thumb.jpg

Oare s-a stricat calculatorul de bord? Asa consum :blink:

post-42557-13922203814033_thumb.jpgpost-42557-13922203941629_thumb.jpgpost-42557-13922204048569_thumb.jpgpost-42557-13922204149669_thumb.jpg

Link către comentariu

asta e consumul mediu,numai pe oras ?? sa ai o medie de 30km/h in oras e ceva grozav :)) mergi numai noaptea? nici noaptea nu ai 30 media pe ultimii 1000km :D

Link către comentariu

Probabil am media asta din cauza ca eu ies pe centura 2-3 km si o iau pe splai pana la targul vitan ca asa ajung oriunde in buc. 

Link către comentariu

Diferenta intre ATE oem si ATE ceramice ar fi ca nu lasa praf, rezista mai mult si fac mai putin zgomot cele ATE ceramice (impropriu spus asa). Asta zice producatorul, nu de imbunatatirea franarii.

Si eu am ATE ceramic pe golf si fac un pic de scart la prima apasare dimineata dupa care sunt linistite. Si da fac MULT mai putin praf am avut in acelasi timp pe fata TRW si pe spate ATE Ceramic si diferenta era de la cer la pamant, alea pe spate aveau mai mult jeg maro de pe strazi iar alea pe fata erau negre de la placute (eram cu suspensie suspensie dura asa ca si spatele era solicitat mai ales ca sunt talpa grea si franez aiurea de tarziu in curbe). Abia astept sa vad cum se comporta la vara cu jante de aliaj mai ales ca taicamiu spala masina din an in pasti.

Link către comentariu

Pe fata oricum se murdaresc mult mai repede fiind mai solicitate placutele.Daca imi ziceai ca aveai TRW pe spate si Ate ceramic pe fata atunci eram convins...

Link către comentariu

Dar cum se simt la franare? Eu am avut ATE obisnuite si mi s-au parut groaznice! Nu aveau pic de feedback, parca apasam frana la sanie  :lol:

Link către comentariu

Pentru strada si cateva drumuri virajate sunt perfecte. La vara sper sa ajuns pe Transfagarasan acolo e testul :)

Link către comentariu

De unde le-ai cumparat si cati km ai prins cu cele din fabrica? La mine  cu ate oem, dupa 1000 de km pe autostrada jantele de pe fata  din argintiu devin negre, restul masinii ramanand curata.

Link către comentariu

Eu am zis ca sunt talpa grea, ale mele de fabrica au tinut 26000, la 23000 s-a aprins becul, iar dupa aia 3000 cablul de la senzor atarna liber placutele mai aveau max 5mm fata si spate. Si suspensia sport solicita mai mult si franele pe spate, ca masina se lasa mai putin pe bot in franare, se simtea imediat dupa ce am schimbat suspensia, pt ca aveam impresia ca aveam frane mai bune.

Link către comentariu

Stie cineva un service care au ceas comparator sa vad in ce stare sunt discurile, mi se pare ca imi vibreaza putin masina cand pun frana.

Link către comentariu

3 serii de frane de la120-130 pana 60-50 apoi o frana de la 120 mai puternica pana la 40-50. Eram singur, nu era nimeni in spatele meu.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!