Jump to content

Lichid de frana


vasiliev
 Share

Postare recomandată

Acum doua zile, furtunasu dreapta fata o cedat, si nu am am mai avut frane.Astazi,in cele din urma l-am inlocuit si am completat pana la nivel cu lichid de frana.

Problema este ca pedala este inca moale.Care este cea mai usoara metoda, sa scot aeru din circuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metoda clasica - 'faci pedale, dai drumu, faci pedale...'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca numai daca se umbla la fiecare etrier, la orificiul de aerisire si prin apasare pedala frana se elimina aerul din circuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru aerisire mai trebuie sa te ajute cineva care sa faca pedala la frana iar cand tu deschizi aerisitorul el trebuie sa tina apasata pedala de frana pana iese aerul din instalatie iar chestia asta o repeti de 4-5 ori la fiecare roata. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie aerisita instalatie.trebuie sa fie 2 oameni.unul sta in masina si apasa pe pedala unul afara si aeriseste etrierele.aerisirea se face in X.cel din masina apasa pe pedala consecutiv de 3 ori apoi tine apasat - tu afara desfaci surubelul de la etrier sa iasa lichid.faci asa la fiecare roata.ai grija sa completezi vasul sa nu ramana pe gol ca iti trage aer iarasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci rost de un recipient cu un furtunas care sa fie fix pe un aerisitor gaurit in capat.agati recipientul undeva sus, strangi aerisitoul iar lichidul iese prin gaura facuta depozitandu-se in recipient.Incepi sa faci pedale pana crezi ca lichidul a parcurs intreg circuitul.Repeti pe fiecare roata.E cea mai sigura metoda.(Plimbi lichidul prin instalatie pana scoate tot aerul).Sa fii atent sa nu se termine lichidul din vas.trebuie completat destul de des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu lichidul de frana la un service Skoda cu un aparat "minune" Pe standul de frana au iesit toate OK dar frana e mai slaba ca inainte. Ce le poti reprosa atata timp cat pe stand au iesit OK ? am ramas cu banii dati Pedala e elastica deci sigur este aer in circuit Poate o metoda mai buna e ceea clasica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta la Cluj:aerisire frane+verificat eficacitate franare aprox 50ron cu 2 luni garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O decurs mai usor decat ma asteptam,nu am folosit vreun kit...sau ajutoare.Am pus o stinghie proptita in scaunu soferului ca sa tina pedala apasata, si mi am vazut apoi de treaba cu etrierele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Scuza-ma nu m-am putu abtine sa nu ma amuz.Esti tare,n-am mai auzit metoda asta cu lemnul.Acuma vorbind serios,nu fi sigur ca ai aerisit instalatia corect,si sa ai frane eficiente.Rolul celei de-a doua persoane este sa pedaleze de cateva ori pt.a face presiune in instalatie si cand deschizi aerisitorul lichidul iese cu presiune.Operatia se repeta de cateva ori si la fiecare roata la fel,pt. a elimina tot aerul din instalatie.Daca ai apasat si ai lasat un lemn proptit acolo si nu ai facut operatia mentionata ca mai sus e cam improbabil sa fi scos tot aerul.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu prea cred ca a iesit aerul din instalatie doar tinand apasata pedala de frana. Teoretic se poate, daca ai ceva care sa traga (ca sa nu zic sa suga) aerul/lichidul la fiecare etrier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le poate aerisi si o singura persoana folosind o pompa de vacuum, eu in lipsa de pompa am tras lichidul cu o siringa mare (imensa) de vreo 200ml.

l.e. de ce imi apare topicul asta si la tehnic si la discutii generale ? mai apare la cineva asa ?

post-17363-1236473756_thumb.jpg

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine apare le Tehnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut ceva economie de cuvinte.Am luat fiecare ventil in parte,am dat pedale pana o inceput sa curga lichid,apoi la ultima pedala am pus stinghia de lemn (pe post de picior de lemn) si strans ventilu.Pedala e tare ca o ......in erectionen,si franeaza de lasa cauciuc pe asfalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

care imi poate spune din ce motive te poate lasa pompa de frana ... asta dupa ce am schimbat discurile si placutele noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin cautis

Salut, imi cer scuze ca postez aici dar in alta parte nu pot. Fratilor care ma ajuta si pe mine cu 4 aerisitoare de frana ca ale mele au fost fortate de fostul proprietar si sunt perfect rotunde. Am inteles ca vin cu tot cu etrieri si cilindri dar eu am luat doar garnituri ca restul sunt ok. Le cumpar. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Ai gasit doar garnituri pentru capetele la cilindrii?Ca pe mine mau inebunit am schimbat cilindrii cu totul si tot mi sau frecat garniturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UNIX frate !!!!

au multe maruntaie!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Multam fac cumparaturi de la ei insa fiind asa mari nu am intrebat daca au asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat un set de garnituri pentru etriere marca Topran 17ron bucata, au si garnitura cauciucul din capatul aerisitorului. Inca mai caut.

UNIX frate !!!!

au multe maruntaie!!

un link ceva, multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ar fi cea mai buna metoda sa scot aerul asta dupa ce am rupt aerisitorul de pe state la tambur ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ar fi cea mai buna metoda sa scot aerul asta dupa ce am rupt aerisitorul de pe state la tambur ?

te chinui si schimbi aerisitorul sau direct pe la conducta ,sau la pompa (metode neortodoxe)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!