Jump to content

sonda presiune ulei


cpv
 Share

Postare recomandată

Am urmatoarea problema...mi-am luat niste chinezarii de ceasuri FK si dupa instalare am vazut ditai balta de ulei sub masina....ma uit eu de unde e....senzorul de presiune de la ceasuri....am luat unul de prverbiala dacie l-am adaptat....dar merge pe dos.....sta la maxim si cand creste presiunea uleiului ceasul arata ca si cum ar scadea....alt ceas mi-as lua dar ma tem de aceeasi problema cu senzorul....care nu poate fi remediata din cauza felului prost in care este construit....am mai auzit lume cu probleme la ceasuri aftermarket...ceva idei de rezolvare, in care sa tin ceasul asta fk?...as pune vdo...dar din pacate nu am gasit pe nicaieri vdo de presiune turbo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

:P Salutare stie cineva unde e sonda de presiune inalta la motoarele de 1.3 MH?

Pentru ca vreau sa o dau jos si sa merg cu ea la magazin sa iau alta......

Eventual sa puneti ceva poze cu sonda

Modificat de JEU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 1.3 pe polo este in partea din fata, sub carcasa filtrului de aer, dar nu stiu daca se mai pastreaza configuratia pe golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 1.3 pe polo este in partea din fata, sub carcasa filtrului de aer, dar nu stiu daca se mai pastreaza configuratia pe golf

Asa este am vazut doua chestii sub capacul de filtru, bagate in chiulasa una e mai groasa si banuiesc ca aia ar fi sonda de presiune inalta.Vreau sa o schimb pt ca in oras cand turez motorul mi se aprinde becul de la ulei si incepe sa sune un buzzler si imi urca acul de la temoeratura apei peste jumate..... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare!

cer si eu o parere de la oameni mai priceputzi

ce ulei sa bag la jetta mea de 1.6 benzina din 89? am pus initial 10w40 valvoline si a fost ok pana cand intr-o zi acum vreo luna am bagat un raliu cu ea (adik in treapta a treia aveam cam 100 la ora) si cam de cand a dat caldura afara a inceput sa pape ulei - nu mult dar mi-a scazut cam un milimetru pe joja deja; nu scoate fum nu nimik si de cand am schimbat uleiul am facut cam 6000 de km .... sa bag oare 15w40 ca e vara si trebuie mai gros?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

cer si eu o parere de la oameni mai priceputzi

ce ulei sa bag la jetta mea de 1.6 benzina din 89? am pus initial 10w40 valvoline si a fost ok pana cand intr-o zi acum vreo luna am bagat un raliu cu ea (adik in treapta a treia aveam cam 100 la ora) si cam de cand a dat caldura afara a inceput sa pape ulei - nu mult dar mi-a scazut cam un milimetru pe joja deja; nu scoate fum nu nimik si de cand am schimbat uleiul am facut cam 6000 de km .... sa bag oare 15w40 ca e vara si trebuie mai gros?

daca de la schimb la schimb nu trebuie sa complectezi ,si nu scade sub minim totul este ok.

cit despre consum , fiecare motor are un consum specific de ulei in conditii normale de exploatare ,

asa ca 1mm pe joja la 6000 de km este parfum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!