Jump to content

Fabia 1.4 16v AUA/AUB second hand


cioncara
 Share

Postare recomandată

1,4mpi 2002 75cp 16v combi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o am de vreo luna si sunt tare multumit de ea ,am luat-o din germania 60000 de km.daca poate cineva sa-mi spuna daca am facut o alegere buna.va rog,mersi frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau

Pai cred ca tu poti sa ne spui daca e o alegere buna :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare mare atentzie la rola intinzatoare de la distributzie. Daca ai grija de distributzie e un motor bun. Au fost probleme cu primele modele de role. Nu vreau sa te sperii, doar sa te pun in tema, afara multzi au patzit-o cu 16v atat pe polo cat si pe fabie din cauza ruperii rolei si au motoarele distruse cu costuri de reparatzie de 3000 eur. Daca stii germana potzi citi povesti intregi pe skodacommunity.de cauta dupa "spanrolle" si familia de cuvinte. De asemenea rvacaru itzi poate spune mai multe, el are versiunea de 100cp AUB, tu ai AUA. El a facut miscarea intzeleapta de a schimba rola si distributia. Fa verificarea, schimbul daca este necesar si stai linistit apoi. La 60kkm este numai bine sa pui distributzie noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la 60000 km imediat dupa ce am luat-o la revizie pt ca scria pe calculatorul de bord,am schimbat uleiul ,filtru,filtru de aer,de polen,de benzina si s-a uitat mecanicul pe la ea,a miscat el de roti ,s-a uitat la placutele de fr,la curea si a zis ca totul e ok.a zis ca nu are nici o problema si e beton,pana si pe calc. apus-o sa vada de erori afost una la clima dar a rezolvat-o din calc.apropo cum pot sa-mi dau seama daca am probleme cu rolele de la curea????????????cred ca si-ar fi dat seama mecanicul de la skoda daca erau ceva probleme la role.s-a uitat la curea si a zis ca totu e ok.scuze daca am fost putin off topic dar sunt un pic mai novice si chiar ma intereseaza tot ce se pote sti despre masina mea. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua poate sa mearga 150.000 de km (este unu pe skodaforum care a pus role si a tot pastrat cureaua). Deci nu cureaua e problema ci rola. Crapa teflonul de pe ea ! Sincer, daca masina e dinainte de 2002 eu as schimba rolele si cureaua. In total parca sunt 3 role si 2 curele. Dar iti cumperi linistea. Si pe Golf 1.4 au fost probleme similare, au motorul exact ca al tau.

Stiu ca e greu de luat o decizie, dar eu am decis ca mai bine schimb. Toate rolele care le-am pus noi pe masina au avut coduri noi, sper eu, imbunatatite. De asemenea se pare ca sondele lambda (produse exclusiv de NTK, 5 fire, banda larga) pica destul de des, sunt care in 100.000 de km deja au a 6-a sonda :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e fabricata sfarsitul 2001 inceputul 2002.mersi de informatii daca ai idee c-am cat m-ar costa toata distractia ti-as fii recunoscator (aprox.) daca mai ai ceva informatii utile ascult cu mare atentie. mersi rvacarusi akebono ps.ma uit maine mai detailat sa vad in cartea de service daca nu cumva scrie ceva de ``spannrolle`` sau cureaua de distributie (nu stiu cum ii spune pegermana)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mutat discutia legata de 16v aici pentru ca se lungeste.

16v are doua capace de vizitare a curelei si a ansamblului de distributie. Se poate vedea bine pe acolo starea curelei insa din pacate nu se pot vedea prea bine rolele. Legat de aceste probleme nu o sa zica nimic in carte. Noi nu putem sa-ti spunem daca sa schimbi sau nu. Poti merge mult si bine asa cu ele, insa preventiv si avand experienta altora credem ca ar fi o "mutare" inteleapta.

Si 1.4 MPI 68CP au probleme cu distributia, desi aceasta este pe lant. Se intinde lantul si zornaie foarte rau. Eu l-am schimbat pe al meu la 40.000 pentru ca nu-l mai suportam. Costurile sunt semnificativ mai mari la distributia pe curea, trebuie sa intrebi la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si apropo de role ca acum ma c-am obsedeaza,daca le schimb pot avea siguranta ca astea noi sunt mai bune? no offense nu vreau sa supar pe nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am primit toate piesele cu coduri mai noi decat cele originale de pe masina, deci SPER sa fie mai bune :-)

Eu am primit asa

Zahnriemen: 036 109 119 P (19 euro)

Zahnriemen: 036 109 119 Q (37 euro)

Rolle: 036 109 243 AD (39 euro)

Rolle: 036 109 243 AE (36 euro)

Umlenkrolle: 036 109 244 J (33 euro)

Preturi fara TVA.

Cu 100 manopera, toata treaba m-a costat 300 euro

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si apropo de role ca acum ma c-am obsedeaza,daca le schimb pot avea siguranta ca astea noi sunt mai bune? no offense nu vreau sa supar pe nimeni

<{POST_SNAPBACK}>

Si daca nu sunt mai bune, sunt noi si ai siguranta 99% ca te mai tin macar inca 60.000 km. Schimba-le, cu tot cu curea si eventual si pompa de apa. De asta vad ca n-au zis nimic colegii, nu trebuie si ea schimbata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm...pompa de apa.... eu parca as lasa-o pana la 100.000 ...

La 50.000 mi se pare cam devreme.

Oricum, cred ca se poate schimba relativ usor pompa, avand grija sa ramana distributia aliniata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca pina la urma merg inspre varianta sa schimb toata distributia(fara pompa) dar o voi face inainte de a pleca in concediu sa pot pleca linistit(daca se poate spune asa cand pleci la un drum lung cu masina)dar asta c-am peste vreo 2/3 saptamani,ca oricum vreau sa o duc la skoda serviceca c-am are o usoara tendinta sa traga spre dreapta probabil ar trebui reglat unghiul de fuga ,zic eu si cu ocazia aia ii voi schimba si distributia.oricum mersi baieti si orice detalii mai puteti sa-mi spuneti sau sa va dau sunt disponibil.va doresc duminica placuta! :) :( :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai putea sa imi spui cam ce debit de gaze ai la furtunasul care vine din carter....

Deci in stanga (cand te uiti din fata) capacului mare de pe motor, e un furtun care vine din carter si intra in capac. Daca il scoti, si lasi motorul la relanti, ai ceva debit de gaze acolo? Se vede fum? Miroase a gaze arse tare? Iar daca iei capacul jos, ai ulei in zona aia?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am scos furtunu si nu ies asa multe gaze (zic eu),in schimb miroase a gaze arse dar cred ca e normal,dar de ce te intereseaza?ai vroe problema la a ta? PSscuze ca nu ti-am raspuns mai devreme dar am fost plecat din localitate. apropo cred ca trebuie sa imi fac o programare la service ca imi c-am trage un pic dreapta nu tare dar nu vreau sa-mi stric cauciucurile neuniform asa ca trebuie sa-i fac unghiul de fuga cred,ai idee c-am cat ar costa asa un pret informativ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Da, eu am probleme mari cu masina, cred ca o sa o vand pentru ca nimeni nu stie ce are :-(

Cica ECU e defect...

Masina nu mai are putere, se tureaza lent, si in a 4a la 80 la ora de exemplu, ii trebuie peste 4000 de ture ca sa inceapa sa urce vitezometrul incet incet spre 90.... ghinion...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am primit toate piesele cu coduri mai noi decat cele originale de pe masina, deci SPER sa fie mai bune :-)

Eu am primit asa

Zahnriemen: 036 109 119 P (19 euro)

Zahnriemen: 036 109 119 Q (37 euro)

Rolle: 036 109 243 AD (39 euro)

Rolle: 036 109 243 AE (36 euro)

Umlenkrolle: 036 109 244 J (33 euro)

Preturi fara TVA.

Cu 100 manopera, toata treaba m-a costat 300 euro

<{POST_SNAPBACK}>

Tu unde ai schimbat distributia :rolleyes: ?

Modificat de cipi2ooo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Tocmai am vazut ca rolele au fost inlocuite in cataloagele Skoda cu piese cu coduri mai noi:

Rola superioara : 036 109 243 AG (~ 51 eur)

Rola inferioara: 036 109 243 AF (~ 51 eur)

Si cureaua cea lunga (130) are un cod nou: 036 109 119 AG

Hmm...Fabia mea implineste in curand 50mii km cu noua distributie. Oare sa schimb cele 2 role? Curelele arata bine, ca noi.

Se poate oare face o operatiune simpla de inlocuire role fara a afecta aliniament distributie? Ma gandesc ca daca pastrez curelele nu mai trebuie ridicat motor, etc. Ceva idei ?

Ca fapt divers, in catalog, kitul complet pt distributie costa 208 eur.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
  • 1 month later...

Salutare!

Si eu am o nedumerire: am gasit una buc. Fabia Combi 1.4 16v (101 cp -cred) din 2003/12 la aproape 90000 km, carte service, etc. cu aprox. 5800 E

Merita sau nu?

P.S.: E din Ungaria....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!