Jump to content

Skoda Fabia RS WRC Edition ?


R4z
 Share

Postare recomandată

Incep prin a spune ca am cautat pe forum, dupa cuvintele "Fabia, WRC, Edition" si nu am gasit ceva similar asadar incep eu.

Pe scurt, in descrierea facuta pe acest link cei de la Skoda au pus pe o Fabie un motor 2.0 TFSI cu tractiune 4 X 4, wide body samd.

Ar fi fost un fel de RS4 fata de S4 respectiv RS WRC Edition fata de RS.

Acum, ca au scos uratenia asta de Fabia 2 nici ca masina strict de oras, a doua - nu ma intereseaza, asadar o eventuala versiune viitoare de performanta iese din discutie ca si achizitie -> insa un 2.0 TFSI pus pe Fabia actuala chiar n-ar fi rau, inclusiv 4x4.

In afara de motoarele de pe platforma comuna Ibiza/Polo/A2 ce altceva poate fi pus pe Fabia, inclusiv sistem de tractiune ? Pentru golfuri MK1 am vazut ca s-au pus schimbat o groaza de trenuri rulare de pe TT 1.8 turbo cu sistem 4x4. Un 1.8 turbo poate fi pus fara probleme, zic eu, ca e deja folosit ptr Polo GTI, dar inclusiv cu sistem 4x4 .. o fi posibil si pe Fabia ?

Ce o fi fost in capul lor ca n-au produs in serie asa ceva, o fabie de aprox. 1.3 tone cu 265 CP si 4x4 ... Geeeeez

Va salut

Link

Modificat de Raz_Van_YkE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca exista doar Fabia 2 S 2000, cu rezultate chiar foarte bune in IRC. Are 265 CP , tractiune integrala, motor aspirat.

Detalii aici : http://new.skoda-auto.com/com/motorsport/Pages/home.aspx

E si un topic dedicat acestui lucru ...

Fabia 1 WRC a participar doar in competitii , e drept cu rezultate modeste, dar nu are si o replica stradala.

Ceea ce ai vazut tu, este doar o Fabia cu un kit de wrc ( se poate cumpara ) si cu un transplant de motor. Sigur nu este decat un mare .... hoby :(

Uite aici ceva asemanator : http://www.superskoda.com/fabia/wide-bodyk...kit-car-bodykit

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt identice kiturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precum am scris " ceva asemanator " , nu identic ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hah, frumoasa jucarie dar nu s-a produs niciodata in serie. Eventual, daca te intereseaza o Fabie WRC, check this out. Sau, asteapta pana va aparea Fabia S2000 pe piata, se estimeaza ca va costa undeva la 150.000E. Eu zic ca e frumoasa.

Este clar ca e "hibrid" pentru ca pe vremea fabiei WRC nu era pe piata tehnologia FSI.

P.S. au aparut ceva foto cu viitoarea Fabie RS insa cred ca sunt doar speculatii pentru ca fabrica nu a anuntat nimic oficial. Iata un articol din promotor.ro. Mi se pare foarte frumoasa daca va arata asa, faruri a-la octi2 FL.

Se pare ca va fi echipata cu motorizare 1.4TSi ~175CP dar tractiunea va fi fata. Nu cred ca Skoda va echipa prea curand masini din clasa mica cu tractiune integrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz,

Poate sa apara si mama lui S2000 .. la 150 000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvane, totul depinde de ce vrei sa faci cu ele bre: cu Porschele nu poti sa faci decat figuri SAU sa meri frumos pe circuite in Germania si sa te JOCI acolo, cu S2000-ul nu tre'e sa mergi pana la un circuit, poti sa te joci pe asfalt, macadam, unde vrei tu. Dar.... hai s-o lasam ca nu-i topic de discutii generale :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!