Jump to content

Replica RNS 510


Florin1up
 Share

Postare recomandată

Uite:

Asta e doar online? Adica cere conexiune la internet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda asta e si merge doar daca ai conexiune internet din pacate.Se rezolva si aia nu e problema.

(apropo sa ai noroc de ea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul MT-7761 vandut de witson sub codul D723V este mai ieftin la ei decat la producatorul szmaisun, asta daca ei il produc si nu sunt, la fel ca witson, tot un fel de reseller!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul acesta nu-i TMC. TMC-ul nu are treaba cu internetul. Este un tuner radio dedicat aflat pe modulul gps. Eu am un astfel de modul, dar nicio sansa sa-l detecteze Igo-ul.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mearga si TMC normal. E vorba doar de niste setari si linii in sys.txt.

Cel putin asa sper.

Cum vad pe ce port e antena TMC?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge asa adriane stai linistit chiar daca pui setarile sin sys txt iti trebuie si licentele si conexiune online si crede-ma stiu ce vorbesc.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mearga si TMC normal. E vorba doar de niste setari si linii in sys.txt.

Cel putin asa sper.

Cum vad pe ce port e antena TMC?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

dar tu in ce tara-localitate esti? pentru ca in RO semnal TMC nu este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-o tara nordica....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai facut cateva teste, am montat unitatea mea pe Octavia2, cu antena pe plafon! Nici o imbunatatire notabila a semnalului radio!

Concluzia: receiverul radio cu care vine unitatea este slab calitativ!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am licentele, intr-un folder TMC din content. Asa a venit cardul cu iGO Primo.

Antena am, pentru ca asa am comandat unitatea.

Serviciul TMC in Norvegia cred ca functioneaza.

Am setarile facute in sys.txt.

Ce conditii mai trebuie indeplinite pentru a avea TMC pe chinezarie?

Poate Akaiu07, care vinde astfel de unitati ma poate ajuta.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic doar atit ca mai ai nevoie ,,conexiune online" .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai TMCul nu are nevoie de conexiune online la internet.

TMCul functioneaza pe unde radio.

(Stiu ca se pot lua date despre trafic si online, dar pe mine nu ma intereseaza asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, TMC este un serviciu FREE si se bazeaza strict pe receptia unui semnal radio in banda 88-108Mhz ca orice recepotor radio.

Cu parere de rau si fara suparare, cei care sustineti ca trebuie conexiune internet, mai studiati...

Cel mai simplu ca sa nu va contraziceti cu mine, cautati pe cineva cu un PNA gen MIO care are TMC incorporat si vedeti cum functioneaza. Nu trebuie ca in Ro sa transmita cineva info pe TMC. Igo pur si simplu al detecteaza si ai asigneaza chipsetul la un port (asa cum face si cu receptorul gps). Daca detecheaza Tunerul TMC ,atunci meniul respectiv se activeaza si apar optiunile de tune, de unde se poate scana banda FM /TMC pana se gaseste un "post" care transmite datele.

Poblema mea este ca nu am reusit niciodata sa detectez (sau sa asignez manual) receptorul TMC de pe modulul gps al unitatilor DVD aftermarket. Se pare ca Igo nu are in lista sa interna specificatia acestui model TMC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit pe net, in Norvegia ar fi serviciu experimental pe P1 si altul functional complet pe P4. Ambele cica sunt free.

Iar daca nu ma inseala memoria, acum vreo 6 luni se laudau unii la TV ca in Romania vor venii cu un astfel de serviciu....La cate autostrazi avem noi chiar ar fi de prioritate zero :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chinezaria nu va functiona niciodata TMC doar cu conexiune la internet.IN schimb pe gps de firma cu receptor TMC (Garmin,TomTom,Navigon,Blaupunkt,Mio,Wayteq ) exista sanse sa mearga de exemplu la mine cel de pe masina nu merge in schimb pe blaupunkt a mers doar conectat la laptop si nu in trafic vorbesc in afara romanieii(italia).Ma refer aici la Radio TMC si nu internet live dar aici deja suntem off topic

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al bundy la noi TMC va aparea cind o sa mergem din vama bors pina la mamaia pe autostrada deci peste.....

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam eu .... Deoarece am Bolero pa masina si nu prind nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca tre sa setam manual portul pe pare comunica cu antena TMC.

La chinezaria mea era optional TMC (35 dolari) si l-am luat pentru ca mi-e folositor cand vin sau merg acasa.

Iar daca mi l-au bagat, inseamna ca tre sa si functioneze.

Sunt altii care au facut sa mearga pe telefoane mobile......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am luat pe toate la rand.In modul manual si pe toate porturile. Nema! Este vorba despre modelul tunerului de care neica Igo nu stie.

N-am incercat alte aplicatii care au suport de TMC. Singura data cand am "vazut" tunerul TMC a fost la primul lot de AS7608 cu ecran 800x480.Adica cele vandute in Ian 2010! Dar atunci foloseau alt modul gps.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Akaiu te cred si eu m-am luptat cu el mai ales ca circul mult afara si nu am reusit nici cum .Daca aflu ceva dau de stire...Poate stie ceva Calin de asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit azi mail de la chinezi:

"You need to set the TMC port , our TMC port is com1"

Eu aveam setat in sys.txt valoarea 5 si acuma am pus 1, dar tot nu merge TMCul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand este vorba de hardware-ul tunerului. Trebuie sa fie recunoscut de aplicatia navi.

Dupa cum am specificat mai sus, primul lot de AS7608 (Ian2010) a fost singurul la care tunerul TMC era detectat de Igo.Din ate imi aduc aminte parca "royaltek" sau ceva de genul aparea la detectie.

Daca ai rabdare, ia toata lista si incearca setarile manual. Eu oricum n-am mai adus de mult aparate cu TMC integrat asa ca am abandonat studierea acesui aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci audio sources mi-au vandut un produs incomplet.

Au pus pe lista de optionale si TMC, dar ei stiau ca nu va functiona?

Sau doar cu iGO Primo nu functioneaza?

Cu ce functioneaza sigur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dpdv tehnic, nu pot fi acuzati, ca au vandu un echipament incomplet daca unitatea are tunerul tmc integrat in modulul gps.

Acum nu stiu cum ai stabilit cu ei, sa-ti furnzeze si softul sau nu.

De exemplu, ei fac reclama la unitate ca accepta handwriting.Personal le-am zis sa nu o faca din simplul motiv ca igo nu are aceasta functie iar clientii nu vor gasi cum sa o foloseasca. In China ei au un soft de navi foarte dichisit care are implementata functia de handwriting...pur si simplu scrii adresa de mana si softul recunoaste imediat adresa.

Probabil aplicatia lor recunoaste si unerul TMC. dar este inutilizabila in Europa pt ca-i in chineza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!