Jump to content

Replica RNS 510


Florin1up
 Share

Postare recomandată

Akaiu, in privinta pictogramei cu masina si usile deschise - la Dany merge si el are Passat din 2006.

Adrian, poate varianta ta de unitate, nu are soft-ul cu optiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata dupa ce a modificat ceva pe la masina ...cangateway... AS7608 stie sa arate info la klima si ia si senzorii de parcare. Am instalat destule ca sa stiu ce poate si ce nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu contest.....doar am zis ce merge la Dany. Sincer, nu cred ca el a schimbat Cangateway.... dar ne va spune el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am senzori de parcare din fabrica.

Nu ma deranjeaza prea tare lipsa afisarii lor pe display, pentru ca oricum o sa pun camera.

Dar daca ar trebui sa-i arate, atunci vreau sa-mi arate si mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am schimbat nimic la masina, can-ul este cel original, an 2006!

Eu cred ca este diferenta de firmware intre unitatea mea si cea a colegului Adrian! Unitatea mea cauta si senzorii de parcare insa neavand masina asa ceva, nu ii gaseste :D

Adrian, nu cred ca ai ce sa ii faci, sunt doua unitati care arata la fel insa produse diferit! Nu are rost sa scormoneste dupa rezolvari, daca akaiu spune ca nu se poate asa ceva pe as, atunci nu se poate - stie el ce zice ;)

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt unitati diferite. unitatea montata de D@ny arata info clima, senzori si usi deschise si pentru masinile produse inainte de 2009. in + are si procesor gps de 600 mhz, Functie PIP(picture in picture) - navigatie si dvd in fereastra si preia agenda telefonica.

Modificat de muzica9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am simtit eu ceva..... :lol:

E desteapta foc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este desteapta insa nu stie de prietenul meu "radio - FM" deci mai are de invatat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu ai 9240V, da unitatile sunt complet diferite (platforma ARM). Echivalentul ei la AS este modelul ANS-510, care dpdv al informatiilor afisate din canbus arata mult mai multe si unele chiar utile (OBC): Temperatura uleiului / temperatura apei / tensiunea bateriei/ nivelul de combustibil/ consum instantaneu si inca multi alti parametrii. Personal le consider doar niste "gaselnite" de marketing. Practic orice unitate care cteste in canbus, va putea afisa aceste informatii.

Mai inportanta este platforma hardware ARM pe care se construieste unitatea. Daca nu se alege ceea ce trebuie, pot aparea o gramada de probleme.Mai discutam la anul pe vremea asta cand estimez eu ca se va "cerne" piata de chiftelele care au inceput sa invadeze piata. A nu se intelege ca fac referire la 9240V!!!! Nu l-am vazut desfacut ca sa ma pot pronunta, insa dupa ceea ce am vazut la expozitia din HK stiu ca vor aparea multe "bombe" pe piata.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea mea e cea mai noua de la Audiosources. Asa zice vanzatorul.

Si vad ca la ei pe site, arata ca merge si senzorii de parcare.

http://audiosources....duct.asp?id=883

Deci ar trebui sa arate si la mine, nu?

Sunt multumit de unitate ca are TMC, opreste volumul in boxele din fata cand primesc indicatii de la iGO, semnalul radio e la fel de bun ca la RNS300 si sunetul e foarte bun. Preia si agenda telefonului prin Bluetooth, imi arata si pe BC informatiile de la radio sau CD...

Va rog sa-mi recomandati si o camera pentru marsarier.

Una buna si care se monteaza cat de cat usor. :icon_thumleft:

Modificat de Adrian 80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva avem montate eu si colegul edy pe masini.Merge super ok...deocamdata

http://nuevo.en.alibaba.com/product/306846449-209843952/VOLKSWAGEN_NEW_PASSAT_SAGITAR_TOURAN_REVERSE_PARKING_CAMERA.html

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Flo

Poti sa-mi spui cati metrii vezi in spatele masinii?

Eu as vrea sa vad macar vreo 7-8 metrii, ca dau cu spatele pe o strada ingusta, noaptea, post luminata, copii care se joaca....

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa cred ca pe acolo bate nu stiu sigur nu am masurat dar maine daca reusesc iti fac o poza sa iti faci o idee cam cum e la touran vizibilitatea cu camera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian80

Tu ai AS-7608V5, este intradevar modelul care se vinde acum la Audiosources.

Dar exista in testele finale modelul ANS-510 care este pe platforma ARM si va iesi pe piata cam in 2sapt.

Unitatea AS-7608 stie sa arate info de la navi sau senzorii de parcare.Conditia ca sa le afiseze este ca masina sa fie produsa din 2009 in sus.

TMC nu este ceea ce zici tu...este "navi prompt over audio". TMC presupune un tuner radio dedicat integrat pe modulul GPS. Alpicata de GPS este "constienta" de prezenta acestui tuner, si in momentul in care pe canalul radio dedicat se transmit informatii de trafic, cum ca drumul este blocat, preia aceste informatii si va face automat rutarea pe un alt drum fara probleme. Cam asa functioneaza TMC-ul....

Daca iti afiseaza info pe BC ma tem ca nu-i v5....

Camera video gasesti peste tot. sunt dedicate, se monteaza in locul lampii de la numar.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce e navi "prompt over audio", si stiu si ce e TMC ca doar am dat 35 de dolari in plus ca sa-l am integrat in aparat, pentru ca mi-e folositor prin Europa.

Deci ce unitate e a mea daca nu e v5 (pentru ca arata info pe BC)?

Eu asa am cerut de la ei si asa au spus ca-mi trimit.

Ce alte versiuni sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut la chinezi si e-mailurile care pe primesc vad ca sunt si cu sistem android si mai nou cu microsd pe portul din fata pentru ambele gps si muzica.Eu astept si cu ecran led sa vedem ce apare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian80, de curiozitate, cu ce aplicatie navi vezi tunerul TMC?

Incepand cu V4 nu se mai afiseaza info pe BC. Poate sa fi scos acum lot nou de V5 cu asa ceva...ramane sa verific, am deja shipment primit ieri cu v5 asa ca pot verifica.

Ce-ti afiseaza in bord? Numele postului radio? meniul in care te afli pe unitatea AS7608?

flotouran

Da, odata cu trecerea pe platforma ARM au inceput sa implementeze si androidul pe partea de gps. Chestia cu slotul gps share-uit cu cel multimedia este semn ca-i un aparat ieftin cu hardware-ul intins la maxim.

Aparatele cu ecran led sunt aparute de ceva vreme. Eu le vand de mai bine de 2 luni.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu ai 9240V, da unitatile sunt complet diferite (platforma ARM). Echivalentul ei la AS este modelul ANS-510, care dpdv al informatiilor afisate din canbus arata mult mai multe si unele chiar utile (OBC): Temperatura uleiului / temperatura apei / tensiunea bateriei/ nivelul de combustibil/ consum instantaneu si inca multi alti parametrii. Personal le consider doar niste "gaselnite" de marketing. Practic orice unitate care cteste in canbus, va putea afisa aceste informatii.

ARE UN D723V, sau mi bine zis un MT-7761 ca nu witson le produce, care la "interne" sta bine.

iar cu radio i-am explicat si in pm ca "TOATE FACE ASA" si ca trebuie sa accepte oarecum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...din pacate. Poate e importanta si puterea de emisie a statiilor de la noi....ma gandesc ca in afara prind mai bine...Adrian asa spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin e la fel cu receptia cel putin in italia eu asa o simt exact ca si la noi deci...

Apropo akaiu sau muzica9 o camera oem ar merge legate la rns astea?Le recunoaste aparatul?

post-19256-0-47734100-1320762606_thumb.j

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...din pacate. Poate e importanta si puterea de emisie a statiilor de la noi....ma gandesc ca in afara prind mai bine...Adrian asa spune.

aici ai pus punctul pe i.

o camera oem ar merge legate la rns astea?Le recunoaste aparatul?

cu adaptari, da. am facut. dar e migalos si scump ca montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian80, de curiozitate, cu ce aplicatie navi vezi tunerul TMC?

Incepand cu V4 nu se mai afiseaza info pe BC. Poate sa fi scos acum lot nou de V5 cu asa ceva...ramane sa verific, am deja shipment primit ieri cu v5 asa ca pot verifica.

Ce-ti afiseaza in bord? Numele postului radio? meniul in care te afli pe unitatea AS7608?

Am iGO Primo 9.2..., cu care mi-a venit unitatea.

Pe BC imi arata meniul in care sunt si frecventa postului de radio, sau numarul piesei de pe CD sau USB.

Pot chiar si sa schimb posturile de radio de pe maneta stergatorului.

Cand am comandat unitatea, am cerut expres sa aiba si TMC.

Posturile radio le prind bine; am avut inainte o alta unitate pe vechiul Passat si cu aia nu prindeam asa bine posturile, dar cu asta le prind ca si cu RNSul. O sa vad si la drum lung cum prinde.

Si prind posturi TV chiar si la 100km/h, la viteza mai mare n-am avut unde testa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate, ultima serie vad ca afiseaza toate info pe BC. Am instalat azi una pe un golf5 si afiseaza de toate. Functioneaza si absolut toate butoanele de pe volan.Si intradevar receptia pe partea radio este mai buna la ultimul lot.De data asta chiar s-au zbatut si au lucrat ceva la partea de tuner :icon_bounce:

Vis a vis de TMC, esti sigur ca-l simte igo? L-a detectat? si daca da, ca ce model de hardware? Eu n-am reusit sa gasesc vreo versiune de Igo care sa detecteze receptorul TMC de pe modulul GPS! :icon_idea:

Tunerul il ai pe cel cu conectori SMA? Eu l-am testat aici in Bucuresti si receptia nu a fost pe masura asteptarilor. Astept varianta high speed care are si decodor H.264AVC. Sa nu cumva sa ai versiunea MPEG2 (in Romania nu mai are nicio utilitate de cand au trecut domnii de la SNR pe MPEG4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce model de hardware are TMCul.

Vad doar ca imi apare un buton in meniul principal cu o antena si cand dau pe ea mi se deschide meniul TMC.

Dar momentan nu-mi apare nici o notificare acolo, ca n-am facut drumuri cu masina.

Da, tunerul TV are antene cu mufe SMA.

Cum imi dau seama daca e MPEG2 sau MPEG4? (Eu le-am cerut sa-mi puna MPEG4.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adriane poti sa pui un screen cu TMC? Eu tind sa cred ca functioneaza doar daca ai conexiune internet la navigatie ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!